PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Návrat progrockerů k punkovým kořenům (Antemasque)

Návrat progrockerů k punkovým kořenům (Antemasque)

|

Když se rozpadne vaše nejoblíbenější kapela, zamrzí to. Zvlášť když se to stane způsobem, jakým se to stalo té mojí. Cedric Bixler-Zavala rozložil The Mars Volta ublíženým prohlášením na Twitteru, kde si to přečetl druhý z hlavních představitelů, kytarista Omar Rodríguez-López. Asi jako když se náctiletý rozejde s přítelkyní změnou facebookového statusu na „single“. Naštěstí trvalo jen rok, než si oba uvědomili, že jsou vlastně pokrevní bratři, kteří to spolu v hudbě táhnou už přes dvacet let, za tu dobu mezi sebou vybudovali neopakovatelnou chemii a jeden bez druhého jsou tak trochu nekompletní. Na pomoc přizvali dalšího ex-člena The Mars Volta bubeníka Davea Elitche a společně se nastěhovali do studia k Fleovi, který si zahostoval na baskytaru stejně jako na slavném marsvoltovském debutu De-Loused in the Comatorium. Zábava mohla začít.

A že to zábava byla, je znát od prvních tónů otvíráku a rovněž prvního singlu 4AM - přímá, energická pecka s drivem až na půdu. Podobně se nese celé album. Progrockeři se vrátili k punku, ze kterého kdysi vzešli, když tento směr naznačili už na poslední desce Noctourniquet své předchozí kapely. Dva projekty vzniklé v mezidobí, Omarovi Bosnian Rainbows a Cedrikovi ZAVALAZ (jejichž album zatím pořád marně očekáváme), příklon k přímější tvorbě potvrdily, aby v Antemasque zůstala jen obnažená riffařina nekompromisně tepaná do ušních bubínků. Ty tam jsou rozsáhlé kompozice plné divnotaktů a dlouhých bláznivých kytarových exhibicí. Jediná vzpomínka na ty časy se objeví v temné Providence, která připomíná věci z Noctourniquet, je nejsugestivnější skladbou a pro mě osobně vrcholem alba. Protikladem je glamrocková 50,000 Kilowatts s chytlavou melodií, podobnou píseň jsme od nich ještě asi neslyšeli. Netypická je i Drown All Your Witches se Cedrikovou akustickou kytarou ve stylu jeho bokovky ZAVALAZ. Zbytek je podobně jako singl 4AM punkový, nabitý jednoduchými, ale silnými a hutnými riffy, celé album přirozeně odsýpá a ani na moment nenudí. Cedric zpívá jako vždycky skvěle, pořád mistrovsky zachází s falzetem a umí se do toho opřít jako za časů At the Drive-in, i když občas jsou na barvě hlasu patrné roky enormní zátěže.

Antemasque si na nic nehrají. Žádná velká věda nebo snaha prozkoumat vesmír tam a zpátky, ale poctivá práce, která se drží při zemi. Chlapíci si udělali výlet ke svým hudebním kořenům a podle všeho si ho skvěle užívali. Je to slyšet.

Info

Antemasque – st (Nadie, 2014)
www.antemasque.com

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Tricky neuniformně

Tricky neuniformně

prof. Neutrino |
Klíčová osobnost triphopové vlny Adrian Thaws na rozdíl od svých bristolských souputníků Massive Attack či Portishead vydává desky vcelku pravidelně...
Fénix Ibeyi?

Fénix Ibeyi?

Tereza Bittnerová |
Lisa-Kaindé a Naomi Díaz nadále zůstávají věrné svému jedinečnému zvuku, odrážejícímu jejich francouzsko-kubánské kořeny.

xp recenze

Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art
Actress - AZD 80% Actress - AZD
Hradišťan - Pozdraveno budiž světlo 100% Hradišťan - Pozdraveno budiž světlo
Neil Young - The Promise 80% Neil Young - The Promise
Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built the Moon? 80% Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built the Moon?
Zvíře Jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim 100% Zvíře Jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim
Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Elton John - Diamonds (deluxe version) 100% Elton John - Diamonds (deluxe version)

Akce

We All 18

Klubovna 2. patro, Praha
franz ferdinand (do 9/3)
thelma (do 14/1)
Animal Music (do
Animal Music (do