Články / Offtopic / / Komix

Na prahu Klonové války (Star Wars: Zjevná hrozba)

Na prahu Klonové války (Star Wars: Zjevná hrozba)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 16.05.2015

Síla se probudí o Vánocích. Čerstvé zprávy a nové upoutávky na Star Wars Epizodu VII. sebevědomě navazují na původní trilogii. Fanoušci hltají každé slovo režiséra J. J. Abramse a při pohledu na lebku přilby Dartha Vadera zatajují dech, aby se stylovou hláškou Fordova Hana Sola s úlevou vydechli a uznali, že jsou zase doma. Že to dobře dopadne a dočkáme se tentokrát stylového nástupce. Veškerý kánon, který vznikl pro doplnění mezer všech filmů, jako jsou mnohá knižní a komiksová pokračování rozvíjející děj po porážce Impéria a dotvářející vesmír George Lucase byl sice oficiálně postaven mimo hlavní linii (vznikají nové příběhy), ale kusů rozvíjejících Epizody I. a II. se to teoreticky týkat nemusí. Sídlí totiž poměrně daleko v minulosti a lze je tedy stále brát jako platné části filmového univerza. Do prosince je však stále daleko a čas by nám tak mohl zkrátit poslední omnibus od BB/Artu - Zjevná hrozba, který navazuje na Vyslance a zabijáky. Dle očekávání rozvíjí příběhy představených postav a zaplňuje mezery mezi prvními dvěma epizodami, kdy Anakin Skywalker vstoupil do učení Obi-Wana Kenobiho a začal své schopnosti využívat pro dobro Republiky a Jango Fett začal vychovávat svého syna Bobu.


Příběhy jsou roztříštěnější než v minulém omnibusu, ale prim hrají lupiči, žoldáci, piráti a nájemní vrazi. Jediové jsou hlavními hrdiny pouze v nejdelším příběhu zabývajícím se výcvikem Anakina Skywalkera a konfrontací s otrokářem a pirátem Kraynem. Mladý padawan zde podobně jako Luke čelí své nejhorší noční můře a jsme svědky vytvoření jeho prvního světelného meče. Následná mise vede ke konfrontaci s Kraynem a starému dobrému osvobozování otroků, pro které má Skywalker tak trochu slabost (zajímavé je, že Kenobi nikoli). Lehce zašmodrchaný děj nabízí velkou porci akce jako připomínku lepších časů, škoda průměrné kresby. Z konfrontace Skywalker/Darth Maul se dalo vykřesat mnohem více.

Nezklamává ovšem pokračování dobrodružství Janga Fetta, nyní novopečeného táty. Na objednávku vytvořený Boba se má k světu, ale je třeba ho uživit. Pro žoldnéře snadná práce. Zakázka dopravit zpět náboženský artefakt, kterým proudí samotná Síla, v mnohém připomene proslulé krádeže Indiany Jonese a představí se zde i spoře oděná lovkyně Zam Wesell známá z honičky na Corusantu v druhé epizodě. Krom asi nejkvalitnějšího příběhu se oko může pokochat ruční kresbou Toma Fowlera, který si hraje především s odstíny fialové v klubových scénách a syté zeleně v džungli. Jednoznačný vrchol obou loni vydaných omnibusů. Samotná zápletka je jakýmsi prequelem navazujícího příběhu o teroristických plánech generála Khorda, který chce prohnilou Republiku srazit na kolena likvidací jádra Corusantu. Znovu se setkáváme s Fettem a Zam, kteří netradičně pracují na správné straně barikády, a sympaticky dlouhokrkým mistrem jedi Yarelem Poofem.

Potkáme znovu i Aurru Sigg, nájemnou vražedkyni, po které již jednou pátral jedi Ki-Adi-Mundi. Schyluje se ke konfliktu, ve kterém zkříží světelné kordy se svou učitelkou, tajemnou Temnou ženou. Částečně se tu uzavírá dějový oblouk pomsty mladého padawana Hetta. Osud jeho otce zpečetila Aurra v minulé knize, vznikají obavy z jeho přechodu k temné straně. Sigg je hlavní postavou v jedné kratší povídce, kde navštívíme známé planety z původní trilogie (ještě než se staly slavnými) - Endor, Hoth, Tatooine, Bespin, ale krom povedené kresby oblíbených těles Davea McCaiga nenabízí nic zásadního.


Z ostatních příběhů si větší prostor krade pouze pirátský Starfighter: Zkřížené hnáty. Dále jde o propagační komiksy k hračkám, nabízející jiné pohledy na první bitvu Klonové války na Geonosis, kterou známe z filmu. Kresba je slušná a pohled očima hraběte Dooku na souboj s Kenobim a Skywalkerem je zajímavá asi jako (prázdná) krabice od kapesníků; podobně ani finální Anakinova zkouška nenabízí nic převratného, krom zachycení „důležitého“ momentu v historii Hvězdných válek.

Star Wars: Zjevná hrozba svého předchůdce lehce překonává díky většímu prostoru, který nabízí námezdním lovcům a menšímu kopírování filmového děje. Kresba je až na zmíněné dobrodružství Janga Fetta na průměrné úrovni. Akcí nabitý omnibus by měl uspokojit každého fanouška, zvlášť v době, kdy se šílenství kolem Hvězdných válek vrací v plné Síle. BB/Art nyní vydávání Star Wars omnibusů pozastavil, takže je to jedna z posledních šancí vydat se v komiksu do té jedné předaleké galaxie.

Info

Haden Blackman / Timothy Truman - Star Wars: Zjevná hrozba (BB/art, 2015)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3052

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články