Články / Reporty

Nic takového se ve středu nestalo (Baba Zula)

Nic takového se ve středu nestalo (Baba Zula)

Pavel Novotný | Články / Reporty | 12.04.2018

Slunce praží, oči se mhouří, vzduch na horizontu se tetelí. A právě tam se rýsuje obrys postavy zahalené v rouchu řádu psychedelických mnichů, stále se přibližuje, zesiluje melodie hraná na saz, tradiční loutnu tureckých hudebníků. Poutníci znaveni cestou odhazují zavazadla, uvolňují hávy a začínají se vlnit do rytmů hráče na darbuku, který se celou dobu se skrýval ve stínu palmy a nyní uchvacuje srdce tanečnic svůdným pohledem. Na velbloudovi přijíždí rytíř ve svátečním, na očích brýle chránící zrak před zvířenými zrnky písku. Jezdec se připojuje k hráčům oudem a muezínským zpěvem, zároveň vyzývá k tanci a zpěvu i ostatní cestující, kteří tomuto požadavku ochotně vyhovují. A hle! Na koberci přilétá čtvrtý mudrc bláznivého vzhledu, rozverný učenec podporující trio zvuky z kouzelných krabiček a hrou na činel. Slunce zapadá, jen hvězdy osvětlují nekonečné nebe a prázdnotu pouště. Po cestě z Dubaje přijíždí šejk ve svém Mercedesu a....

Dobře, to už je moc. Nic takového se ve středu ve Futuru nestalo, i když ti s větší fantazií si takto koncert Baba Zula mohli představovat. Čtveřice dorazila bez zpěvačky, což ale zbylí členové doháněli vtipnými výstupy a komunikací s publikem. Jako by si domorodí hudebníci usmysleli stát se rockovými hvězdami a s nadsázkou používali i jejich manýry. Nechybělo producírování se davem, sólo hrané vestoje na židli, bubenické sólo (na darbuku), společné „hej“ po určené melodii, plavba publikem na židlích, přetlačování na pódiu, atmosférická minuta vsedě nebo roztleskávání. A zvuk? Obavy z kombinace živých nástrojů a beatů vzaly za své, saz se procpal i přes elektroniku. Světla napomáhala fantaziím, podobně jako egyptský koberec, středověká košile, lidový stejnokroj nebo letecké brýle mistra s oudem zespoda ovívaného větrákem.

fotogalerie z koncertu zde

Atmosféra neskutečná, k tanci se přidali postupně všichni. Lidové písně kombinované s psychedelií a reggae fungují takřka zázračně a lišácky hvězdné manýry byly jen třešničkou. Doufejme, že příště se ponoříme do světa tisíce a jedné noci i se zpěvačkou a tanečnicí.

Info

Baba Zula (tr)
11. 4 2018 Futurum Music Bar, Praha

foto © Anna Baštýřová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články