PLAYER FM

Články / Offtopic / Komix

Komix

Nohy v jílu (Batman: Temný rytíř 4: Proměny)

Nohy v jílu (Batman: Temný rytíř 4: Proměny)

|

„Byl jsem… byl jsem obyčejný.”

Proměny nabízí tři poměrně ucelené příběhy, ve kterých se Batman alias Temný rytíř, také známý jako Bruce Wayne (pro přátele pan Wayne), zabývá samostatnými a vzájemně se příliš neovlivňujícími záležitostmi. A to je moc fajn. Naskakovat do rozjetého vlaku série Batman: Temný rytíř restartovaného DC světa New 52 je totiž mnohem příjemnější než do jiných, provázanějších řad (například Ligy spravedlnosti). Nevadí číst bez znalosti minulých dílů, neschází kontext.

„Jsem proměněn!”

Hlavní devízou celé knihy je osvětlení původu jednoho z nejklasičtějších, ale opomíjených Batmanových padouchů, Clayface (česky můžeme opatrně překládat jako ksicht z jílu), využívajícího svých schopností ke zmatení protivníka - dokáže se vytvarovat do podoby libovolného člověka.

Děj Nedobrovolného publika je dostatečně poutavý a nenese výraznější vady v logice. Gregg Hurwitz sice není Frank Miller, ale ponurá, špinavá atmosféra podpořená Maleevovou kresbou je sama o sobě velice působivá a kvalitní charakterizace hlavní záporné postavy potěší i náročnější čtenáře. V povídce Beze slov se potvrdí rčení, že obraz často řekne více než tisíc slov, to když výtvarník Alberto Ponticelli mlčky vypráví civilní příběh neskutečným způsobem. Emoce umí vyjádřit malou křivkou v obličeji a děj neposouvají bubliny, ale slzy a němý křik matky, které život vytrhl z náruče dítě. Batman se objeví pouze v několika panelech a nezaclání tak až nečekaně osobní zpovědi obyčejného člověka. Kouzlo minimalizmu, působivá kresba a jednoznačný vrchol knihy... Z vrcholu se dá už jen padat a poslední část Ve stínu, věnující se Man-batovi, je pádem velice nepříjemným. Dějově nejslabší kousek navíc doplňuje přehnaně mainstreamová kresba Ethana van Scivera a téměř směšné finále jde pak proti samotnému jádru batmanovského charakteru, kterým je logické myšlení.

„Na můj vkus je to příliš zvrácené.”

Čtvrtý Temný rytíř má jednu velkou nevýhodu – nekončí včas. Poslední část nabourává temnou, téměř noirovou atmosféru v honbě za senzací, která Batmanovi v tomto kontextu vůbec nesluší. Civilní tvář Bruce Waynea zde prakticky nevidíme, chybí tomu nadhled nebo sem tam trefná hláška. Kvalitu na svých bedrech nesou především výtvarníci, a Proměny tak stojí i na vratkých příběhových nohách poměrně jistě. Otázkou je, komu to bude stačit.

Info

Gregg Hurwitz, Alex Maleev, Ethan Van Sciver - Batman: Temný rytíř 4: Proměny (BBart, 2016)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3173

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komix

Psycho (Sága 4)

Psycho (Sága 4)

3DDI3 |
Čtvrtá Sága nabízí nový rozjezd plný slibných zápletek. Hrdinové si odpočinuli a moc jim to nesedlo, tak Vaughan v závěru šlape na plyn a navnazuje na pokračování.
Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

3DDI3 |
Nový světový řád. Už tu bylo několik lidí, kteří se ho pokoušeli ustavit, ale podařilo se to až Elaini Bellocové, nenápadné dívence s uhlově černými vlasy.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
A-ha - MTV Unplugged 90% A-ha - MTV Unplugged
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters

Akce

baset (do jak to pude)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)
Animal Music (do