Články / Sloupky/Blogy

Od krásného k děsivému a zase zpátky (Tallinn Music Week)

Od krásného k děsivému a zase zpátky (Tallinn Music Week)

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 27.03.2018

Hudební týden v Tallinnu startuje hned po Velikonocích a stejně jako v posledních dvou letech budeme u toho. Vybírat z programu o téměř tří set položkách není jen tak, čeká nás sprint v křivolakých uličkách Starého města, fronty u přeplněných klubů a také objevování nových prostor. V Tallinnu totiž téměř každé druhé dveře skrývají koncertní místo nebo v nejhorším výčep plný řemeslných piv a likérů. Kromě těchto radostí, lahodného černého chleba, koncertů místních pěveckých sborů nebo návštěvy populárního DM Baaru se těšíme ještě na spoustu dalších věcí, Tallinn je veskrze přívětivé místo a příští týden mu bude vládnout hudba. Pár tipů z programu níže, obsáhlý report hledejte v květnovém čísle magazínu Full Moon.

HOLY MOTORS (EE)
Místní borce si vzal pod patronát americký label Wharf Cat a v Brooklynu zjevně moc dobře ví, co dělají. Singl Heavenly Creatures/Running Water posvětil Ben Greenberg (Uniform) a únorové debutové album Slow Sundown zase Carson Cox z postpunkových Merchandise. Když sečteme ospalou eleganci, tajuplnou atmosféru a líné kytary, vyjde nám jedno z doposud nejlepších alb tohoto roku.

MARIA FAUST & KIRA SKOV (EE/DK)
Další místní rodačka střídá Estonsko s nedalekým Dánskem, jazz je pro talentovanou saxofonistku jen odrazovým můstkem k dalším světům. Maria Faust se nebojí alternativy, hip hopu ani punku a v Tallinnu představí výtečné loňské album In the Beginning, které natočila s dánskou zpěvačkou Kirou Skov v ruském ortodoxním kostele za asistence jednoho z pověstných estonských sborů. Čistá krása.

HATIS NOIT (JP)
Japonská zpěvačka, baletka a všestranná umělkyně se nebojí kombinovat tradiční folklór s klasickou hudbou a obojí notně koření experimenty. První album Universal Quiet vyšlo ještě v Japonsku, novinku představuje už impérium Erased Tapes. Produkční dozor slovutných Matmos také může leccos napovědět.


THE HANGED MAN
Pod jménem jedné z tarotových karet se skrývá skupina vedená švédskou hudebnicí Rebeckou Rolfart, která se po angažmá v Those Dancing Days a Vulcano rozhodla postavit na vlastní nohy. Loňské album Of Blood Is Full překvapuje křehkými popovými melodiemi, umně zapracovanými v psychedelické pavučině. Taková tajemství máme rádi.

PEKKO KÄPPI & K:H:H:L (FI)
Pod podivnou zkratkou kapely rodáka z Karelie se skrývá název ve finštině. Kuolleitten Hillittömäin Hevoisten Luut by nejen že nikdo nevyslovil správně, ale zcela jistě ani nenapsal, a to je dvojnásobná škoda, protože lepší popis hudby tohoto roztomilého finského projektu najdete jen těžko. Kosti bláznivých mrtvých koní.

SUZI WU (GB)
Devatenáctiletá britská zpěvačka v Tallinnu vystoupí hned dvakrát, po nedávno vydaném prvním EP v souvislosti s ní už nyní padají jména jako Patti Smith, Happy Mondays nebo King Krule. Počkáme si na koncert, ale odvaha, se kterou na debutu vystřihla dojemný pijácký morytát Jockey Full of Bourbon od Toma Waitse, se cení už teď.

MART AVI (EE)
Další místní hrdina, jehož album Rogue Wave sklidilo v Estonsku obrovský ohlas. Přirovnání ke Scottu Walkerovi a Davidovi Bowiemu jsou stejně odvážná jako trefná, Mart Avi kombinuje barokní pop s bravurní elektronikou a jeho výrazně stylizované koncerty jsou unikátní a zábavné zároveň.


WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET (PL)
Polský kontrabasista je jednou z největších jazzových hvězd našich severních sousedů a přehnanou úctou k tradicím rozhodně netrpí. Ušlechtilý žánr neváhá nakazit punkem nebo elektronikou a k instrumentálním schopnostem přidává se svými spoluhráči razantní energii a taneční rytmy. Rage Against the Machine v jazzovém podání? Žádný problém.

MERIHEINI LUOTO (FI)
Houslistka pocházející z nedalekých Helsinek zasahuje podivuhodným vokálem, kombinací neotřelé hry na klasický nástroj s elektronikou a podobně jako místní hvězda Maarja Nuut se nevyhýbá ani vlivům tradičního folklóru. „Její album se s jistotou pohybuje od krásného k děsivému a zase zpátky,“ píše The Wire a nám nezbývá než souhlasit.

Info

Tallinn Music Week
2. – 8. 4. 2018 web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články