Články / Recenze

Pozdrav z budoucnosti (FKA twigs)

Pozdrav z budoucnosti (FKA twigs)

Pavla Slezáková | Články / Recenze | 22.09.2014

Píše se rok 2054 a LP1 je jednou z řady desek, které jsou na trhu k dispozici. FKA twigs vypouští svůj debut na hudební trh přesycený totožnými nahrávkami. Je to doba, kdy nežije už ani jediný mohykán sedmdesátek, zlaté éry hudby (myšleno zejména rockové). A o Bowieovcích, Jaggerovcích nebo McCartneyovcích se píše jedině v historických análech dostupných na všudypřítomném intranetu.

Odtud jako by ono LP1 tajemnem opředené FKA twigs vypadlo. A přesně tato doba čiší z její debutové desky. V současnosti není podobných hudebních inovátorů, kteří by se dostali na stránky předních zahraničních magazínů. Těžko lze zařadit i žánr, v němž se FKA twigs pohybuje. Nazývat její rozverně poskládané elektronické synthy jako R&B je scestné, stejně jako přídomek triphopová sestra The Weeknd. Kategorizací si však Tahliah Barnett, skrývající se pod přezdívkou FKA twigs, hlavu neláme. Její výsadou je vizualizace, kteroužto má jako tanečnice zadřenou ve špičkách odložených balerín, snadno lze pak také pochopit jistotu, s níž ve svých písních udává rytmus. Její vizí je vydat ke každé písni videoklip, a že jí záleží i na ztvárnění, není nutné dodávat.

LP1 začíná křehkým výkřikem. Lehký falzet potom provází každou písní, aniž by se výrazně měnil. Hudební podkres je rozmanitý, synthy se objevují a hned zase mizí jako ozubená spirála. Těžko lze ale odlišit jednotlivé písně, slévají se do jednotvárné kaše. Výrazněji vystupují snad jen Two Weeks a Pendulum. Ta druhá půlí desku a zároveň i dojem. Říká se, že buď věci milujete se vším všudy, nebo je naopak nesnášíte. Tak je to i s FKA twigs, potažmo LP1. Texty na desce i bohaté elektronické variace přetékají smyslností. S bohatou imaginací si lze pod slovy představit vše a FKA twigs to svými texty ulehčuje. I když taková Hours je prakticky óda na sex („How would you like it if I suck before I bite but it wasn't too hard so it felt alright?“), zatímco závěrečná Kicks nabízí jasné opratě milostného vztahu („I don't need you (You, you). I love my touch. Know just what to do“).

I přes svou originalitu LP1 nepředčí loni vydané, o mnoho šťavnatější EP2 s hity jako Papi Pacify (vlastní verzi nazpívala mimo jiné i Anna Calvi) či Water Me. Ovšem jako debutová deska působí odhodlaně a vše nasvědčuje tomu, že ani v současném světě se FKA twigs neztratí.

Info

FKA twigs – LP1 (Young Turks, 2014)
www.fkatwi.gs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace