PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Přirozeně zemité Dormacy (Sweeps 04)

Přirozeně zemité Dormacy (Sweeps 04)

|

Opakování jako matka ukrutné moudrosti. Ambientní vrstvy a plochy, kde délka a čas nehrají roli. Čtyři dlouhé tracky, v nichž se posluchač boří do kytarového doom industriálního bahna, jež je místy husté a lepkavé až k zalknutí. Hutná zvuková mlha ale nabízí i východiska a záchranné provázky jsou upletené z náznaků sól, jemnějších vyhrávek a melodií. Pliveš sice pořád bahno, ale míříš znovu nahoru a už vidíš i světlo.

Sweeps 04 je další one man projekt s kytarou, hipsterské žalozpěvy nebo cvičení na téma „nevím, jestli chci být Johny Cash nebo spíše Moderat“ ale nečekejte. Sweeps 04 nezpívá vůbec. Sweeps 04 zní. Těžce a syrově. Pražský tvůrce se vyžívá ve vazbách, vrstvách, melodiích, které na debutovém albu Dormancy tvoří v souzvučných dronech základy všech skladeb. Sweeps 04 nechává takto vzniklé smyčky znít i několik minut v kuse. Další nápady ale přicházejí vždy včas, aby nešlo jen o samoúčelné „podívej, co umí má kytara, když ji proženu přes efekty“. Stavba každého tracku má ambientní okamžiky i noisové gradace, poklidné stěny i vypjatě vazbící melodie, které zalévají husté krusty tvrdých bahenních riffů.


Dormancy je přirozeně zemité a nepřeplácané album. To je výhodou. Nevýhodou, se kterou se musí každý tvůrce podobné hudby poprat, je jistá monotónnost, kterou práce postavená na jednom hlavním nástroji přináší. Sweeps 04, který desku vydává (nečekaně) i na vinylu, se pere celkem zdařile a pomáhá tomu i povedený zvuk nahrávky. Bahno českého hlukového undergroundu vyplavilo další talent.

Info

Sweeps 04 - Dormancy (/-\ | Sakraphon, 2017)
www.sweeps04.bandcamp.com

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Pro ty, kdo vědí (Knower)

Pro ty, kdo vědí (Knower)

Mašout |
Ve funky-popovém vývaru, kde plave jemně krájený hip hop, masité kusy ravu, trochu strouhaného dream housu s nasekaným elektrem, zakápnutém deckou dubstepu... Knower.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
A-ha - MTV Unplugged 90% A-ha - MTV Unplugged
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters

Akce

baset (do jak to pude)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)