PLAYER FM

Články / Seriály

Seriály

Průvodce městskými kmeny: Cosplay

Průvodce městskými kmeny: Cosplay

|

Kmeny. Koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury přiblíží 16 z 26 témat popsaných v úspěšné knize Kmeny z roku 2011. Cílem cyklu není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství v Čechách fungují, jak se projevují, jak vypadají a v čem tkví jejich těžiště. Dokumentární cyklus vzniká v koprodukci České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister, další díl ve středu 25. března. Co my s tím? V neděli před každým dílem si projedeme tu kterou subkulturu, podle toho, co poslouchá, co smaží a co naopak vůbec, vážně i nevážně, klipově. Díl čtvrtý? Cosplay.

Jdete po ulici a slyšíte, jak nějaký nabušenec někomu vysvětluje mnohosvěty a kvantovou mechaniku. V obchoďáku vidíte hípíky a motorkáře. Po Olšanech se couraj gothické páry a hackeři, ty nevycházejí ven. Zatímco Neotokio z roku 2054 je futuristickou vizí z budoucnosti, městské kmeny jsou současné. Tak si v tom udělejme pořádek.

Cosplay
Pokud jste na žádném conu nebyli svědky toho, jak si to rozdává Darth Vader a Pikachu (sorry, kámo), pomůžu vám se zorientovat v tomhle entropickém světě. Lidi, co frčí v cosplayi, jsou něco jako geekové, s tím rozdílem, že množstvím času s jejich seriálem/videohrou/komiksem došlo k disociativní poruše identity. To je přesně ten důvod, proč po Žižkově chodí stormtrooper nebo proč ve dvě ráno na Lihovaru kousek před vámi proběhne borec oblečený od hlavy až k patě jako Mickey Mouse, dodnes nechápu. Pokud vás berou masky a převleky, měli byste zkusit hledat svůj protějšek tady, nebude tak těžké vysvětlovat, proč si chcete hrát na něco jiného než na doktory. Mimochodem, posedlost anime a převlíkáním dovedli k dokonalosti v Maid kavárně, kde se vám bude líbit. Nicméně cosplay (tedy costume play) do podoby naprosté transformace u nás dovedl k dokonalosti Zombí, kvůli kterému o Zombie walku nevycházím z domu.

Mluvit o cosplayi, o nezmínit San Diego Comic Con, by bylo jako mluvit o Kochanské a vynechat poznámku o kozím sýru s kousky ananasu. Jason Vorhees v sukni? Oh la la!


Pokud si nepamatujete Final Fantasy VII, jste buďto moc mladí, nebo nevíte, co je dobré. Lidi, co volí inspiraci uvnitř tohohle universa, mají vždycky velký plus. Alespoň u mě.


Dokument o převlíkačích. Pokud vás zajímá pohled zainteresovaných, level 99. A v tom případě jste s největší pravděpodobností jedním z nich.


Je to dabované, což je neodpustitelné. Ale víte jak, nekoukejte darovanému Japonci na zuby. Death Note vám možná změní názor na anime, pokud si myslíte, že je to blbost.


"Jedná se o nejstarší a největší samostatný con svého druhu v ČR." První Animefest se uskutečnil v roce 2004. Na Brno dobrý.


Pražští otaku mají zase Advik. A taky lišku.


Protože jsou cony plné přednášek, dáme si závěřem něco poučného. Důkladný dokoument o historii a vlivu japonské videoherní hudby.


Díl Kmenů věnovaný cosplayi režíroval Jan Strejcovský, absolvent studia na Katedře dokumentární tvorby pražské FAMU. V prvním ročníku natočil krátkou studii rozežranosti juvenilního finančního poradenství Krásný nový svět, ve které ozkoušel možnosti performativního modu. Ty dále rozvinul v portrétu Igora Chauna, v němž prostřednictvím hraných retrospektiv z Chaunova života konfrontoval jeho esoterickou současnost s ambiciosní režisérskou minulostí. Studium absolvoval polemickým filmovým výletem mezi rozličné aktéry polistopadového vývoje typu Tomáše Sedláčka či Miloše Zemana Bezmoc mocných. Vedle režie se věnuje rovněž herectví a kromě účinkování v několika inscenacích Jana Kačeny ztvárnil hlavní roli v absolventském filmu FAMU Jana Březiny Maria Stock.

Info

Premiéra dokumentu Cosplay 25. 3. od 22:00 na ČT2 a od 22:30 na Kmeny.tv.

www.kmeny.tv
www.facebook.com/projektKMENY

foto © Bethany Maddock

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Seriály

Průvodce městskými kmeny: Punk

Průvodce městskými kmeny: Punk

redakce |
Asi se shodneme, že už nežijeme v kmenové společnosti, jenže lidem už dneska nestačí ikony na textilu a sami se stávají symbolem. A to může být matoucí. Číro, chocholka, nebo…

xp recenze

Case/Lang/Veirs - case/lang/veirs 80% Case/Lang/Veirs - case/lang/veirs
Mitski - Puberty 2 90% Mitski - Puberty 2
Linkin Park - One More Light 30% Linkin Park - One More Light
Kayo Dot - Plastic House on Base of Sky 80% Kayo Dot - Plastic House on Base of Sky
The Julie Ruin - Hit Reset 80% The Julie Ruin - Hit Reset
Gold Panda - Good Luck and Do Your Best 80% Gold Panda - Good Luck and Do Your Best
Gojira - Magma 70% Gojira - Magma
Insania - Na počátku byl spam 80% Insania - Na počátku byl spam

Akce

habrovka (do 3/6)
na jednom břehu (do 27/5)
ahoi (do 11/7)
colours 2017 (průběžně furt než bude nový)