Články / Rozhovory

Romek Hanzlík (Eurotrialog): Nejraději mám festivaly, co se nikam necpou

Romek Hanzlík (Eurotrialog): Nejraději mám festivaly, co se nikam necpou

redakce | Články / Rozhovory | 17.08.2017

Eurotrialog dává jako jeden z mála festivalů prostor nekomerční – nemainstreamové hudbě, vyhledává nové zajímavé talenty, dává jim prostor vedle zavedenějších hudebních jmen a samozřejmostí je i spolupráce se všemi věkovými kategoriemi účastníků. Jako spolek se sídlem ve městě Mikulov se aktivně angažuje při organizování různých regionálních a mezinárodních hudebních festivalů. Na otázky odpovídal Romek Hanzlík.

Jakou pozici zastáváš na festivalu a jako ho vidíš v průběhu času, jaký byl a jaký je teď?
Festival jsem si před dvaceti lety vymyslel, takže si sám tvořím program a dramaturgii a snažím se uvádět zejména českou nezávislou scénu, vždy doplněno o slovenské a rakouské kapely. Ze směru uvádět nepopulární, čili nekomerční hudbu neuhýbám.


Eurotrialog asi není coby festival „přenositelný“...
Zázemí jsme našli v mikulovském amfiteátru a řada lidí sem ráda jezdí i kvůli kouzlu města, které působí na emoce návštěvníků. Je tam krásně a je to kraj dobrého vína. Neumím si představit jiné místo. Už jenom název Eurotrialog odkazuje k tomu, aby se festival konal v blízkosti česko-rakousko-slovenských hranic.

Bude letošní ročník něčím zvláštní?
My často uvádíme kapely, které jinde neuvidíte a letos se hodně obracíme k undergroundu. To vyplynulo z nápadu udělat sobotní scénu ve stanu jako Guerilla stage, kde se představí kapely ze stejnojmenného vydavatelství. Taky se těšíme na projekt Petr a Lucie. Kubo Ursiny našel v pozůstalosti svého otce Deža Ursinyho připravený materiál, který se nikdy nerealizoval, takže jej Kubo společně s Dorotou Nvotovou v premiéře obnovili a zahrají v Mikulově.

Kolik očekáváte lidí a jste na tom závislí?
Každý festival potřebuje diváky. My naštěstí nesledujeme žádná komerční hlediska, takže k nám nejezdí velké davy, amfiteátr je prostorný, místa dost, nikdo vás neušlape. A diváci to oceňují, cítí se u nás jako doma. Vládne příjemná vstřícná atmosféra.

Jak se díváš na tuzemské festivaly, jejich úroveň, nabídku a celkovou tvář? Není jich moc?
Smysluplné přežijí, zbytečné zaniknou. Přesto je Česko festivalová velmoc. Pro lidi to je dobré, každý má možnost najít si to svoje. Nejraději mám festivaly, které se nikam necpou, neshání za každou cenu nějakou star a drží si svůj ksicht. Mám rád třeba Boskovice, Litoměřický kořen, Vlčkovice. Festival nepopulární hudby Eurotrialog Mikulov je tu pro všechny ty, které zajímá dobrá nekomerční hudba.

Info

Festival nepopulární hudby Eurotrialog Mikulov 2017
25. – 26. 8. 2017
Mikulov
www.eurotrialog.cz
www.facebook.com/events/1083246945095696

foto © Karel Šuster

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články