Články / Sloupky/Blogy

Shnilá image v pátek třináctého (Public Image Ltd.)

Shnilá image v pátek třináctého (Public Image Ltd.)

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 10.07.2018

Úloha Sex Pistols je jasná a trvalá, ale v souvislosti s Johnem Lydonem se často zapomíná na vliv jeho následné kapely Public Image Ltd., kterou založil hned po rozpadu slavné punkové značky. P.I.L. na sklonku sedmé dekády minulého století ovlivnili hudební scénu neméně výrazným způsobem, ovšem v popředí scény byli po celá osmdesátá léta, jejich alba byla v mnohém pionýrská. Public Image Ltd. v letošním roce slaví rovné čtyřicátiny, k tomuto výročí vychází obsáhlý a jízlivě pojmenovaný box The Public Image is Rotten a hlavně – skupina se vůbec poprvé představí v Praze, a to zcela příznačně v pátek 13. (července). Následnou klipovou ochutnávku berte jako více či méně soukromou sondu do historie. Hity jsou jedna věc, love songy druhá. Hmyzákovi zdar, první řada to jistí.

Death Disco
To byla doba. Na konci sedmdesátých let bylo podobně podvratnou hudbu ještě poměrně snadné dostat do televizních show a hitparád, Top of the Pops byla tou z nejslavnějších. Death Disco nevyšla na žádném řadovém albu, pouze na singlu a je napsaná pro matku Johna Lydona, která krátce předtím zemřela na rakovinu. Ve videu je třeba upozornit na roztomilý úsměv basisty Jah Wobblea, který směřování kapely na prvních albech výrazně ovlivnil.

This Is Not a Love Song
Jeden z možná vůbec největších hitů P.I.L. vyšel coby singl v roce 1983 a následně se pak o rok později objevil na albu This Is What You Want... This Is What You Get. Skladba byla napsána coby odpověď na konstantní požadavek nahrávací společnosti, která chtěla po kapele hity a, ehm, love songy. Lydon a spol. odpověděli po svém a výsledkem byl hit, který se dostal v Anglii i v Americe na 5. místo hitparády.

World Destruction
Rovná polovina osmdesátých let a kolaborace se slavným hiphopovým djem Afrika Bambaataa a jeho kapelou Time Zone. Tam v této době působil také posléze velice slavný a vyhledávaný producent Bill Laswell a právě ten o rok později produkoval album P.I.L., které se jmenovalo Album, Compact Disc nebo Cassette, podle toho, na kterém nosiči vyšlo.

Home
Album, pravděpodobně nejambicióznější deska P.I.L. kapele přinesla dalších z velkých hitů, skladbu Rise, cíleně ale vybíráme subtilnější Home. V produkci Billa Laswella se tu objevuje skutečně all stars sestava – namátkou kytarista Steve Vai, bubeníci Tony Williams (Miles Davis nebo vlastní Lifetime) nebo Ginger Baker (The Cream), skladatel Ryuichi Sakamoto či klávesista Bernie Worell, známý z Parliament a Funkadelic.

The Body
Nové album Happy? a zcela nová sestava. V P.I.L. se poprvé objevuje kytarista John McGeoch (dříve Magazine, Visage nebo Siouxsie and the Banshees) a hlavně dva pilíře současné sestavy – kytarista a všeuměl Lu Edmonds a bubeník Bruce Smith (jinak také The Pop Group).

Warrior
Hutný taneční track a ozdoba jinak celkem nevýrazného alba 9, které vznikalo poměrně komplikovaně, za účasti hned několika producentů, a právě to se na výsledku nepříliš hezky podepsalo. John Lydon později píseň popisoval slovy, že vidí sám sebe jako „válečníka, který bojuje proti nudě a útisku“.

One Drop
Ukázka z výtečného comebackového alba This Is PiL, které vyšlo po dvaceti letech a stvrdilo rozsáhlé turné, během něhož skupina vystoupila poprvé v České republice. Novou sestavu tvořili kromě Lydona zmínění Lu Edmonds a Bruce Smith, spolu s basistou Scottem Firthem. Stejná čtveřice stojí také za zatím poslední autorskou nahrávkou P.I.L., tři roky starým albem What the World Needs Now...

Megabugs
Kuriozitka pro fanoušky. Po účasti v televizní reality show I’m a Celebrity… Get Me Out of Here! Lydona zaměstnal Discovery Channel, pro který punker-celebrita připravil dokument Megabugs, věnovaný pavoukům a dalším zajímavým druhům hmyzu. Hmyzák si tuhle prácičku náramně užíval, jako ostatně všechno, čím se kdy zabýval.

Info

Public Image Ltd. (uk)
13. 7. 2018 18:00
Lucerna Music Bar, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články