PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Shut Up Kiss Me! Komu asi? (Angel Olsen)

Shut Up Kiss Me! Komu asi? (Angel Olsen)

|

Angel Olsen je výborná zpěvačka s osobitým hlasem, která čerpá z tradice amerických písničkářek, ale zároveň je svá a nikoho nekopíruje. V některých písních se blíží barvou vokálu o generaci starší Kristin Hersh, civilností projevu pak takové Eleanor Friedberger. Zejména u té druhé doporučuji srovnat videa k Olseniným písničkám, které svou obyčejností a nekomplikovaností podtrhují osobnost autorky, což platí i pro ty z předchozích desek Burn You Fire for No Wittness (2014) a Half Way Home (2012).

První dvě nahrávky staví na zpěvaččině hlasu a autenticitě s povětšinou minimální instrumentací, z písní a melodií je cítit mládí, otevřenost a, dejme tomu, autorská nezkušenost. My Woman je něco jiného. I zde najdeme skladby písničkářského ražení, když i ty nejslabší z nich nejsou bez melodického nápadu. Nakonec právě mezi nimi najdeme Sister, nejlepší z celé desky, skvost, který se kompozičně podobá tomu, co dělá Dylana Dylanem. Za pozornost stojí i text, opět dylanovské vyprávění, poselství věnované zpěvaččiným vrstevnicím.


Deska má dvě půlky – tu první tvoří písničky s rockovou kapelou v zádech, i když hned Intern otevírá pouze s klávesovým podkresem, tu druhou zase komornější skladby. První část završuje razantní Shut Up Kiss Me, která by se dala charakterizovat jako „rock pro pedofily“, velmi osobní písnička a zhudebněná výčitka - komu asi? Pak už deska zpomaluje a zklidňuje, písničky nejsou tak výrazné, ale jejich řazení je promyšlené a vše do sebe zapadá – řeč je o Give It Up/Not Gonna Kill You/Heart Shaped Face. V závěrečných Woman a Pops dochází k završení příběhu mladé holky, která chce být v životě šťastná a zkouší, jak na to.

Poselstvím celého alba může být verš: „It's all over baby but I'm still young/ I'm still young.“ Může znít naivně a bezobsažně, ale taky nemusí. Jako by ta slova autorka křičela sama na sebe a pro sebe. O tomhle sebeujišťování je celá My Woman.

Info

Angel Olsen – My Woman (Jagjaguwar, 2016)
www.angelolsen.com

Relevantní články

Relevantní články - Spark

Bob Dylan přijede v dubnu do Brna | PR |

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Architekti nálad (Wolf Alice)

Architekti nálad (Wolf Alice)

Shaqualyck |
Mnoho povyku pro nic? Kdepak. Druhá řadovka den ode dne populárnější formace ze severního Londýna dává na srozuměnou, že tahle kapela to s dobýváním nejvyšších příček myslí vážně.
:) (Joker)

:) (Joker)

3DDI3 |
Díky obrovskému úspěchu anti-superhrdinského komiksu Lex Luthor: Muž z oceli bylo jen logické, že tvůrčí dvojice dostala do péče i příběh věnovaný Jokerovi.

xp recenze

Ikonika - Distractions 80% Ikonika - Distractions
Forest Swords - Compassion 100% Forest Swords - Compassion
Fallgrapp - V hmle 80% Fallgrapp - V hmle
Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora 90% Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora
Budoár staré dámy - Sůl 80% Budoár staré dámy - Sůl
Eminem - Revival 80% Eminem - Revival
Asking Alexandria - Asking Alexandria 80% Asking Alexandria - Asking Alexandria
Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art

Akce

partitury pro mahlera_jihlava (do 17/2)
sofa surfers (do 4/3)
pragueshorts (do 22/1)
Animal Music (do