PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Slunečné i úderné (Žen)

Slunečné i úderné (Žen)

|

Chorvatsko, to není jen Zadar, Split a Makarska. V hlavním městě Záhřeb najdeme také autonomní kulturní centrum Medika, které je obdobou pražské Kliniky. Lékaři duší, lidských vztahů a sociální obnovy. Přesto jsou trnem v oku strážcům pořádku, novodobým normalizátorům a propagátorům jediné a čisté pravdy, kterým se už už zvedá pravice z kapsy.

A právě zde zkouší a nahrávají Žen, navíc se starají také o chod centra. Jeho provoz je možná komplikovaný, to jejich svěží indie pop působí lehce a jednoduše. Občasná rytmická komplikovanost neškobrtá a nepůsobí nijak křečovitě. Kytara, basa, klávesy, bicí a zpěv, žádné přílišné formální experimenty či přehnané pózy. Občas naskočí srovnání třeba se Stereolab, kteří také koketovali s levicí a sociálně rovnou společností a zároveň vybavovali názvy svých písní spojeními, jaká se nedají jen tak přejít. Sonična taktika (Sonická taktika) či Lov na crne tipke (Lov na černé tlačítko) jsou toho zářným příkladem.


Ryze civilní projev propůjčuje Žen svébytnou jedinečnost a zároveň autentičnost. Protože tohle není jen o hudbě. Je to zároveň názor, který ale nepodávají skrze zbytečné agitace. Pluje mezi řádky a zároveň tmelí celkové vyznění.

Je to slunečné, je to veselé a nasáklé pohodovou atmosférou. Deska plná lásky a porozumění. Z každé písně čpí radost a zároveň lehká ospalost, kterou s sebou přinášejí horké letní dny. Melancholické písně vykouzlí úsměv na tváři a veselé zas nutí k zamyšlení. Žen jsou ideálním osvěžujícím koktejlem, u kterého se můžete radovat i plakat zároveň. Protože takový je život.

Info

Žen - Sunčani ljudi (Moonlee | Unrecords | Vox Project, 2017)
www.facebook.com/xzenxzen

Live:

Pris (křest alba) + Žen (hr)
support: Palma
11. 1. 2018 20:00
Kabinet MÚZ, Brno

Pris (křest alba) + Žen (hr)
support: Sítě
12. 1. 2018 21:00
Klub Famu, Praha

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Architekti nálad (Wolf Alice)

Architekti nálad (Wolf Alice)

Shaqualyck |
Mnoho povyku pro nic? Kdepak. Druhá řadovka den ode dne populárnější formace ze severního Londýna dává na srozuměnou, že tahle kapela to s dobýváním nejvyšších příček myslí vážně.
:) (Joker)

:) (Joker)

3DDI3 |
Díky obrovskému úspěchu anti-superhrdinského komiksu Lex Luthor: Muž z oceli bylo jen logické, že tvůrčí dvojice dostala do péče i příběh věnovaný Jokerovi.

xp recenze

Ikonika - Distractions 80% Ikonika - Distractions
Forest Swords - Compassion 100% Forest Swords - Compassion
Fallgrapp - V hmle 80% Fallgrapp - V hmle
Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora 90% Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora
Budoár staré dámy - Sůl 80% Budoár staré dámy - Sůl
Eminem - Revival 80% Eminem - Revival
Asking Alexandria - Asking Alexandria 80% Asking Alexandria - Asking Alexandria
Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art

Akce

franz ferdinand (do 9/3)
sofa surfers (do 4/3)
pragueshorts (do 22/1)
colours 2018 (to, co se nemaže)