Články / Recenze

Slunečné i úderné (Žen)

Slunečné i úderné (Žen)

Jiří Akka Emaq | Články / Recenze | 07.01.2018

Chorvatsko, to není jen Zadar, Split a Makarska. V hlavním městě Záhřeb najdeme také autonomní kulturní centrum Medika, které je obdobou pražské Kliniky. Lékaři duší, lidských vztahů a sociální obnovy. Přesto jsou trnem v oku strážcům pořádku, novodobým normalizátorům a propagátorům jediné a čisté pravdy, kterým se už už zvedá pravice z kapsy.

A právě zde zkouší a nahrávají Žen, navíc se starají také o chod centra. Jeho provoz je možná komplikovaný, to jejich svěží indie pop působí lehce a jednoduše. Občasná rytmická komplikovanost neškobrtá a nepůsobí nijak křečovitě. Kytara, basa, klávesy, bicí a zpěv, žádné přílišné formální experimenty či přehnané pózy. Občas naskočí srovnání třeba se Stereolab, kteří také koketovali s levicí a sociálně rovnou společností a zároveň vybavovali názvy svých písní spojeními, jaká se nedají jen tak přejít. Sonična taktika (Sonická taktika) či Lov na crne tipke (Lov na černé tlačítko) jsou toho zářným příkladem.


Ryze civilní projev propůjčuje Žen svébytnou jedinečnost a zároveň autentičnost. Protože tohle není jen o hudbě. Je to zároveň názor, který ale nepodávají skrze zbytečné agitace. Pluje mezi řádky a zároveň tmelí celkové vyznění.

Je to slunečné, je to veselé a nasáklé pohodovou atmosférou. Deska plná lásky a porozumění. Z každé písně čpí radost a zároveň lehká ospalost, kterou s sebou přinášejí horké letní dny. Melancholické písně vykouzlí úsměv na tváři a veselé zas nutí k zamyšlení. Žen jsou ideálním osvěžujícím koktejlem, u kterého se můžete radovat i plakat zároveň. Protože takový je život.

Info

Žen - Sunčani ljudi (Moonlee | Unrecords | Vox Project, 2017)
www.facebook.com/xzenxzen

Live:

Pris (křest alba) + Žen (hr)
support: Palma
11. 1. 2018 20:00
Kabinet MÚZ, Brno

Pris (křest alba) + Žen (hr)
support: Sítě
12. 1. 2018 21:00
Klub Famu, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články