PLAYER FM

Články / Offtopic / Movie/dox

Movie/dox

Spotlight

Spotlight

|

Tom McCarthy je v americkém kontextu ojedinělý tvůrce. Jeho snímky si i přes hvězdná obsazení zachovávají punc nezávislého filmu a jinak tomu není ani v teď už oscarovém Spotlight - nabízí ale odosobněný exkurz do novinářského prostředí víc než jen dobře odvedené řemeslo? V celé stopáži není moment, kdy by film slevil ze svého cílení na hodnověrnost. Skoro jako kdyby se McCarthy sám stal investigativním režisérem, který pečlivě a objektivně zkoumá daný případ. A hercům v čele se skvělým Markem Ruffalem tak nezbývá než předvádět kopie svých reálných protějšků.

Ten, kdo čeká dramatické zvraty, z kina nejspíš odejde rozčarován a neuspokojen, Spotlight jde totiž svéráznou cestou, která se zábavnosti cíleně vyhýbá. Postupné rozuzlování případu bostonských katolických kněží, kteří v průběhu několika let znásilňovali děti a nebyli za to veřejně stíháni, je trvale ve středu pozornosti. Ovšem nadhled, který si McCarthy udržuje, svou nekompromisností neumožňuje silnější dojem.

Spotlight je bodovým reflektorem, který si posvítil na historickou událost a bez nafukování ji představil v celé její šíři. Žádná z postav nedostane prostor větší než ty ostatní a obejdeme se i bez "We did it!" závěru; život v redakci Boston Globe zkrátka jede dál. Divák tak dostává sympatickou facku od reality, která si emoční přesah nenárokuje a jen předkládá svou událost.


Info

Spotlight
režie: Tom McCarthy, 2015
www.spotlightthefilm.com

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Movie/dox

Bolest a smrt (Logan)

Bolest a smrt (Logan)

3DDI3 |
... a Wolverine je minulostí. Zůstal jen věčně zlitý řidič limuzíny, který se v krátkých momentech střízlivosti stará o degenerativní chorobou mozku...

xp recenze

Sparks - Hippopotamus 90% Sparks - Hippopotamus
Warpaint - Heads Up 60% Warpaint - Heads Up
Repelent SS - Repelent SS % Repelent SS - Repelent SS
Horkýže Slíže - Pustite Karola 70% Horkýže Slíže - Pustite Karola
Mogwai - Every Country's Sun 90% Mogwai - Every Country's Sun
Motörhead - Under Cöver 90% Motörhead - Under Cöver
Mono - Requiem for Hell 80% Mono - Requiem for Hell
M.I.A. - AIM 60% M.I.A. - AIM

Akce

zrní (do 11/10)
fotoexpo (do 21/10)
blues alive (do 18/11)
literární klub (do 28/9)
bluefest (do 13/11)
struny podzimu (do 9/11)