Články / Offtopic / / Komix

Strohý úsměv plný bolesti dospívání

Strohý úsměv plný bolesti dospívání

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 17.09.2016

Autobiografické komiksy často bývají autorovým způsobem, jak se vyrovnat s křivdami, traumaty, minulostí. Někdy ustřelí do světa fantazie - jako třeba Vrána Jamese O'Barra, jindy se relativně věrně drží faktů. Úsměv od Rainy Telgemeirové je tím druhým příkladem.

Na dnešních fotkách můžeme Telgemeirovou vidět se širokým a krásným úsměvem. Bez tohoto komiksu bychom však nejspíš nikdy nezjistili, kolik utrpení, dřiny a bolesti za ním stojí. Autorce se totiž zkraje puberty stala nepříjemná nehoda, kterou odnesly dva přední zuby. Následné měsíce byly často zhmotněním noční můry dospívající dívky, kdy klasická rovnátka vypadají jako vítězství na olympiádě. Přerod z dítěte do dospělosti je sám o sobě těžký a plný tragikomických a trapných situací. To je v tomto případě pouze základní hmotou, kterou opracovávají neuvěřitelné (a běžnému člověku neznámé) obory zubního lékařství, dentistické techniky a pomůcky.

Telgemeirová naštěstí popisuje veškeré příhody, historky a větší či menší křivdy s nadhledem, lehkostí a humorem. Hlavní hrdinka polyká jednu hořkou pilulku za druhou, ale pořád si drží optimistický pohled na svět. Tento styl vyprávění skvěle souzní s výtvarným pojetím. To se soustředí na postavy, jejich pocity a nálady. Pozadí je jednoduché a druhý plán hraje minimálně. Celkově je u kresby patrná klasická „škola“ výrazné zkratky a karikatury občas přecházející v groteskní hyperbolu ve výrazech (Tu například razí už od roku 1939 nesmrtelný Archie, kterého Úsměv místy připomíná.). Stejně tak je střídmé i rozvržení panelů na stránce. Čar, které narušují rámeček, se nedočkáme a i barvy působí na čtenáře klidně a jsou prosty divokých excesů. Ostatně strohý je i titul knihy a jeho obálka. Vše se soustředí na příběh a postavy, jakékoliv rušivé momenty jsou pryč. Výsledek je velmi vydařený.

Komiks Úsměv vyšel v roce 2010 (česky pak 2015) a způsobil malou senzaci. The New York Times napsaly pozitivní recenzi, knížka začala sbírat různé ceny. Vrcholným momentem pak byla v roce 2011 Eisner Award v kategorii Nejlepší dílo pro mládež (Best Publication for Teens).

Kvalitních komiksů pro věkovou kategorii „young adult“ je opravdu málo. Většinou jde o plytký, křiklavý a falešný kýč, jehož jediným úkolem je dolovat z rodičů mladých čtenářů peníze. Úsměv je naštěstí jiný a společně s Pohádkou o zlobivé kryse (Brian Talbot), Padoucnicí (David B.) nebo Pod dekou (Craig Thompson) je tím nejlepším, co u nás můžete najít.

Info

Raina Telgemeierová – Úsměv (Paseka, 2015, překlad Michala Marková, 224 stran)
www.paseka.cz/telgemeierova-raina-usmev/produkt-4223

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články