Články / Offtopic / / Soundtrax

Sugar Man, Rodriguez, Sixto. Nebo Jesus.

Sugar Man, Rodriguez, Sixto. Nebo Jesus.

Tereza Tůmová | Články / Offtopic / / Soundtrax | 28.04.2013

Reálné skutečnosti napovídají tomu, že se stala senzační záležitost hodná spousty okecávání a reklamních sloganů. Jaká je ale dimenze skutečností nereálných, odehrávajících se ve snech a teprve po zaostření kaleidoskopu nabývajících hmotných rozměrů?

Objevil se dokument a vyhrál nějaké pofidérní ceny, což neznamená, že nemá náboj, spád, příběh a dobrý konec. Searching for Sugar Man, pořád ještě v kinech. Dva chlapíci v Jihoafrické republice hledají, kdo byl vlastně jejich velký idol, Sugar Man, písničkář někde z Ameriky, s neskutečnym talentem sázet verše na jednoduché, ale pořád emoce stimulující akordy. Dvě desky z počátku sedmdesátých let – Cold Fact (1970) a Coming From Reality (1971) – dokázaly svést boj s recenzenty, ale americké publikum si nenašly. O to víc zaujaly na druhé straně, Austrálie, Nový Zéland a hlavně JAR měly důvod tančit svoje Inner City Blues.

O pár let později proběhlo v Austrálii menší turné, objevilo se koncertní album Alive (1981), ale zájem pomalu opadal. Ač politicky neschválený, v JAR si Sugar Man, Rodriguez, Sixto nebo Jesus, nezřetelná postava někde z daleka stále držel svoji popularitu. Desky se prodávaly v reedicích po desetitisících, fanoušci četli svoje příběhy v jeho syrových textech a šířily se pověsti o autorově smrti na pódiu. Do pátrání se dali novinář a majitel obchodu s deskama a od jejich snahy odhalit skutečnost se odvíjí příběh filmu.

But thanks for your time/ then you can thank me for mine/ and after that's said, forget it. Obě desky zahrnují nenáročně se linoucí temné, hluboké a upřímné výpovědi citlivého mladíka z mašinérie Detroitu. Mezi nejznámější songy plné vztahů, drog, prostitutek a odpadu společnosti patří Sugar Man, Forget It a Jane S. Piddy. Sociálních výkřiků a politiky se dotkne This Is Not a Song It's An Outburst: Or the Establishment Blues, Heikki's Suburbia Bus Tour a A Most Disgusting Song. Konečně ránu do srdce zasadí teskná, pomalá Crucify Your Mind, plná pochyb a deziluze, které v žebříčku bezedného smutku sekunduje Cause. Přes náročnost témat alba plynou přirozeně svižně a živě, produkce podkreslila hlavní linky kytary množstvím nástrojů, objevily se trombony, smyčce, celý orchestr. Výjimečnost a surovost Sugar Manovy tvorby překonala slepé zapomnění.

Kaleidoskop se dávno dotočil, dimenze se prolnuly, Rodriguez už pár let zní světem, na slávě mu přidal soundtrack k dokumentu a letos se geniální folk bude hrát na všech větších festivalech. Well, just climb up on my music/ and my songs will set you free/ well, just climb up on my music/ and from there jump off with me.

Info

Sixto Rodriguez (usa)
www.rodriguez-music.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články