Články / Rozhovory

Sun Wu Kung: Předpoklad skvělý akce je předem danej lidma

Sun Wu Kung: Předpoklad skvělý akce je předem danej lidma

redakce | Články / Rozhovory | 05.07.2017

Devátá undergroundová instalace v podobě mikrofestivalu Sun Wu Kung dá v sobotu 15. července oživit areál starého mlýna v Červeněvsi. Kromě exklusivní kuchyně, která letos nabídne přehlídku toho nejlepšího z junkfoodové stravy, a pečlivě vychlazeného piva z lokálního pivovaru, dojde i na trochu muziky, filmových kvízů a dalších specialit. Na otázky odpovídal Sun Wu Kung kolektiv, jako jeden muž. Žena.

Jak se proměnil Sun Wu Kung v průběhu času?
Festival začínal před devíti lety ve spolupráci několika opičáků zapálených do hudby. Během let se skupina lidí, co se o chod akce stará, výrazně zmenšila. V průběhu roku se několikrát sejdeme na pivo, kde si rozdělíme úkoly a naplánujem, co je potřeba. Snažili jsme se do programu zapojovat i jiný elementy než pouze kapely. Na předchozích ročnících probíhaly mimo jiné přednášky na téma strach, na nichž figuroval třeba Petr Shomogyi z Lyssy nebo Ivo Chocholáč. Todd Nesbitt pouštěl video z tour a zapojili jsme i studenty brněnské FaVu, kteří představili své projekty, kdy například Doktor léčil přes obrazovku nebo se na základě různých osobních údajů generovaly tváře princezen a další bizáry. S postupem času a možnostmi využívání mlýna se i ten „vedlejší“ program proměnil, místo přednášek děláme filmový kvíz nebo hromadnou bojovku. Je to spojený s tím, co nás aktuálně baví, napadne, popřípadě s čím přijdou kámoši, kteří nás inspirujou.

Je festival přenositelný, nebo by se bez mlýna v Červeněvsi neobešel?
Mlýn je klíčový a Sunwáč jako takový definuje. Takovýhle místo je jenom jedno a atmosféra, kterou nabízí, je jedinečná. I když sem přijedete a žádná akce se tu nekoná, je vám jasný, že tohle není jen tak nějakej barák. Jeden ročník nebylo možný udělat festival v mlýně, a proto jsme ji přesunuli do trampskýho srubu o pár vesnic vedle. Bylo zřejmý, že dotáhnout tam všechen aparát, bude pěknej voser, takže celá akce byla nakonec unplugged. Domlouvání kapel pak bylo úsměvný, protože jsme nešli jen po těch, který na první dobrou splňujou předpoklad hraní bez aparátu. Nakonec vystoupili například Zkouška sirén nebo Or. Ano, místo je pro naši akci hodně důležitý, ale jsou to stejně lidi, co ji udělají nezapomenutelnou. Předpoklad skvělý akce je už předem danej lidma, který se rozhodnou přijet.


Hlavní body programu? Bude letošní ročník něčím zvláštní?
Letos zahrají Bugmen, V0NT, A. M. Christiansen, Lavra, Molly, Pacino, Květoslav Dolejší, Deceased Squirrel on the Phone. Každý rok se snažíme sestavovat lineup z kapel, který nás nadchnou během roku od posledního Sunwáče nebo od zimní verze festivalu Sun Wu Kung Hibernia v roubeným hostinci U Šulců v Záboří, což je vesnička na konci světa v Sudetech. Než začnou kapely, bude probíhat filmovej minikvíz. Ve večerních hodinách dojde opět na vyhlášení opičího krále Sunwáče, což je taková naše tradice. Kuchyně bude vege i vegan a letos bude v duchu kvalitní junkfoodové stravy, dočkáte se veganských currywurstů, burgrů a dalších. Pivo bude z Novopackého pivovaru a k tomu spousta dalších vychytávek nejen na baru (fackovací panák), zpívající kytka, freebox, atd.


Kolik očekáváte lidí a jste na tom závislí?
Na Sunwáč povětšinou dorazí kolem 80 – 100 lidí. Byly ale i ročníky s mnohem nižší účastí. Samozřejmě, že se pak na výsledným rozpočtu odrazí počet návštěvníků a taky vypitejch piv. Ve finále nás to zatím po těch letech nepřestalo bavit, a tak na těch pár provarů s každým dalším rokem, kdy jsme ve finále na nule nebo minus pár korun, rychle zapomeneme.

Jak se díváte na tuzemské festivaly? Není jich moc?
Tuzemskej výběr festivalů je hodně pestrej a je prakticky nemožný navštívit všechny akce, který bychom chtěli. Letos rozhodně stálo za to nepropásnout Chee Chaak fest a z budoucích se těšíme na Noise party a tradiční smršť na Fluffu. Na velký festivaly moc nejezdíme. Nevíme, jestli proto, že jsme občas asociálové, nebo proto, že nás mnohem víc baví malý d.i.y. fesťáky, kde potkáš všechny svý lidi.

Info

Sun Wu Kung 9
15. 7. 2017
mlýn, Červeněves
www.facebook.com/events/415981135440170

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články