Články

Takže jako sumeček? (The Counselor)

Takže jako sumeček? (The Counselor)

3DDI3 | Články | 19.01.2014

Na režijní sesli všemi velebený Ridley Scott, herecké obsazení, pro které by leckdo obětoval palec na pravé noze. Novinka Cormaca McCarthyho měla jít na plátna kin s velkou pompou (vyšel i scénář v knižní podobě), ale diváci ji moc nadšeně nevítali. Ono není snadné prodat Honzovi z horní dolní snímek, ve kterém Cameron Diaz souloží se žlutým Ferrari nebo kde dekapitování probíhá zásadně pomocí pomalu se stahujícího ocelového drátu. Děj je prostý. Fassbenderův konzultant zatouží po větším finančním obnosu, aby mohl svou snoubenku zahrnout ještě větší porcí přepychu a luxusu než dosud. Smluvená převážka drog přes mexické hranice ale nevyjde podle plánu a kartel chce odstranit všechny, kdo by v tom mohl mít prsty. Konzultantem počínaje.

Po vlažně přijatých orchestrálkach Marca Streitenfelda se Scott poohlédl po nové krvi a našel ji v britském skladateli Danielu Pembertonovi. Převážně televizní skladatel, který si od prvního setkání se slavným režisérem prý sliboval jen historku do hospody, dokázal vtisknout příběhu pádu slizkého právníka do septiku chytlavý a efektivní tematický podkres. Pembertonův přístup k látce je přímo osvěžující. Pro takhle temný příběh bylo snadné sáhnout po osvědčených postupech, ale místo toho dostáváme až westernové melodie střihnuté hispánskou hravostí.

Drtivou většinu stopáže odedřou kytary. Od pomalého vybrnkávaní na akustiku k vyšponovanému elektrickému kvílení strun. V některých částech je cítit mírný Morriconeho vliv a nejde jen o typické pohvizdování. Střídají se tu dvě polohy. Tiché táhlé kytarové motivy, ke kterým se přidávají smyčcové nástroje s romantičtějšími tóny, anebo rychlejší, napínavější kusy. No a pak je tu ona velmi uvolněná poloha (ve filmu použita výhradně pro scény s fekálním vozem), která se naplno rozezní až v titulkové Desert Star Septic, ovšem její úvodní náznaky nese už titulní The Counselor. Pemberton chytře používá k tvorbě napětí elektroniku a skladby A Warning (Moral Decisions), A Rare Stone (A Cautionary Tale), World You Have Created dotváří skrze kytarové textury a lehké klepání hůlek.

První náznaky divočejších tónů jsou slyšet v Confrontation & Conspiracy, ale křídla naplno rozvinou až v pohlcující Escape, která se vyznačuje úžasnou energii s temnou pachutí a mrazivým závěrem na elektrickou kytaru, doplněnou nevtíravými perkusemi. Vanish In a Heartbeat s kvílivým elektronickým závěrem jsou až protivné a Hotel Paranoia představuje tíživou a nepříjemnou atmosféru. Pomyslnou korunu téhle frenetické skupiny nese Wire to the Head, která provází Pittova Westraye Londýnem. Piano, chaotické techno tóny a elektronický hlas. Odvážný, ale perfektně fungující kus, jeden z nejlepších. Výjimkou Konzultantova převážně kytarového podkresu je klasická skladba s jemnými tóny na piano A Glorious Woman z nejspíš jediné opravdu ryzí romantické scény, na které stojí vztah hlavního páru i celý snímek. Ale i romantické téma má nad sebou plíživou temnotu.

Daniel Pemberton přišel pro Scottův thriller s nezvyklou, ale podmanivou hudbou, aniž by narušil McCartyho typicky strohou naraci a atmosféru. Pozoruhodný kus, který by neměl minout vaše ucho.

Info

Daniel Pemberton - The Counselor OST (Twentieth Century Fox, 2013)
https://itunes.apple.com/us/album/counselor-original-motion/id722280705

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nowa Muzyka 2018: ženy v nás

redakce 19.06.2018

Hvězdy typu Arca, Fever Ray, Sampha nebo Jlin na festivalu rovněž budou, zde vybíráme pětici, která není tak zjevná, ale zavadit byste o ní měli. Nowa Muzyka.

Hluk pod maskou lásky (Chee chaak)

redakce 19.06.2018

„No a co!“ vyflusnul ze sebe zahořkle, spráskl rukama a odešel srkat pivo opodál. Obrat z přátelského pozdravu k vypičování, rychlé shrnutí. Jako každý rok.

Vítězové festivalu, kde nejsou poražení. Sónar Barcelona.

redakce 18.06.2018

¡Hola, ballem! Sónar Barcelona už dvacet pět let dává katalánskému kapitolu punc města, kde se jednou za rok sejde elektronická smetánka těch nejlepších producentů i selektorů.

KlipyTipy: SVIN - Cuts

redakce 18.06.2018

Dánští SVIN zapracovali na svém temnějším zvuku a na letošek chystají nové album Virgin Cuts. Předesílají ho prvním klipem.

3na3: Kamenka open

redakce 18.06.2018

Víkendový festival na louce nad Kamenkou, hudba, divadlo, workshopy, projekce, elektronika, cimbál i latina a gastro speciality.

Arcade Fire - megalomanské objetí

redakce 17.06.2018

Arcade Fire přišli zadním koncem a mezi fanoušky se prodírali až na stage. Koncertní hala se proměnila na sportovní stadion...

Destroy. Erase. Improve. (Meshuggah)

redakce 16.06.2018

Kde jsou hranice intenzity? Po pražském návratu Meshuggah nezůstal kámen na kameni.

3na3: Antitrend open air festival

redakce 15.06.2018

Anti-trendy death/grind/core festival with family drinking atmosphere! A k tomu sedmnáct kapel během jednoho dne na jedné stagi. Co si k tomu řekneme více s pořadatelem?

3na3: Ještědská odysea

redakce 14.06.2018

Festival, kde se sci-fi mění v realitu. Festival, jenž by neexistoval bez masivní podpory nadšenců a dobrovolníků z liberecké scény. Ještědská odysea.

Kýžená samota? (Marcel Kříž)

redakce 13.06.2018

Marcel někdy příliš automaticky využívá rýmovaných veršů, které svou vynuceností přebíjí obsah a stávají se pouhými veršovánkami.