PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Temná (a ještě temnější) melancholie Widowspeak

Temná (a ještě temnější) melancholie Widowspeak

|

Molly Hamilton se přebarvila na blond a najednou se podobá Stevie Nicks z osmdesátkového období Fleetwood Mac. Ta kdysi taky založila kapelu se svým partnerem (kytaristou Lindseym Buckinghamem) a psala osobité a osobní písničky. Stevie Nicks se přezdívalo Queen of Rock and Roll, ale Molly Hamilton, stejně jako její přítel Robert Earl Thomas, nosí ve společné skupině kožené bundy, kostkované košile a roztomile oldschoolové kozačky. Není královna pódií, je něžná a přímočará vypravěčka příběhů a přiznává, že z vystupování na veřejnosti je nesvá.

Na nové desce Widowspeak Expect the Best očekává Hamilton to nejlepší, ale chápe, že ne vždycky to tak vychází. Na rozdíl od starší tvorby, zejména před dvěma lety vydaného alba All Yours, je to nové proniknuté sotva zachytitelnou bolestí. Zasněná melancholie byla odjakživa vizitkou Widowspeak, ale teď je v jejich hudbě cítit nový smutek, nové starosti.


Říkají své hudbě „cowboy grunge“, i když vždycky byli onálepkováni dream popem a „zasněnou amerikanou“. Na Expect the Best dokazují, že s grungem mají opravdu něco společného: Right On je pomalá kytarovka s klasickou čtyřakordovou stavbou, jako třeba Polly a další evergreeny Nirvany, následující titulní song začíná pochmurným rachotem zkreslených kytar a že za okamžik zařve nebo zaskučí sám Cobain, je téměř hmatatelné. Hamilton v rozhovorech přiznává, že poslední deska je devadesátkami skutečně ovlivněná - přestěhovala se zpátky do Tacomy ve Washingtonu, kde vyrůstala, ponořila se do vzpomínek z dětství a vložila něco z té atmosféry do nových písniček.

Otvíračka The Dream se zdá být hořkosladkou, pro skupinu tak charakteristickou baladou, ale potom se v ní otevře mikrosvět plný kytarového delaye, smyčců a naděje. Následující When I Tried zase slibuje pohodovou atmosféru, ale pak vrcholí vzrušujícím, až bolestivým refrénem. Temné a prostorové Warmer a Let Me v sobě mají až něco postpunkového.

Deska Expect the Best znamená pro Widowspeak novou úroveň hudební produkce. Aranžmá jsou obohacené o smyčce a dechové nástroje, které se zajímavě prolínají s těžkými loudavými kytarami a jemným zpěvem Molly Hamilton. Každá píseň nového alba je vrstevnatá a unáší posluchače do nekonečna ponurého snění, co zůstává, to jsou upřímné příběhy a intimní atmosféra. Jak kdybyste poslouchali zpovědi kamaráda nebo povědomé, možná i vlastní myšlenkové proudy.

Info

Widowspeak - Expect the Best (Captured Tracks, 2017)
www.widowspeak.bandcamp.com/album/expect-the-best

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Architekti nálad (Wolf Alice)

Architekti nálad (Wolf Alice)

Shaqualyck |
Mnoho povyku pro nic? Kdepak. Druhá řadovka den ode dne populárnější formace ze severního Londýna dává na srozuměnou, že tahle kapela to s dobýváním nejvyšších příček myslí vážně.
:) (Joker)

:) (Joker)

3DDI3 |
Díky obrovskému úspěchu anti-superhrdinského komiksu Lex Luthor: Muž z oceli bylo jen logické, že tvůrčí dvojice dostala do péče i příběh věnovaný Jokerovi.

xp recenze

Ikonika - Distractions 80% Ikonika - Distractions
Forest Swords - Compassion 100% Forest Swords - Compassion
Fallgrapp - V hmle 80% Fallgrapp - V hmle
Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora 90% Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora
Budoár staré dámy - Sůl 80% Budoár staré dámy - Sůl
Eminem - Revival 80% Eminem - Revival
Asking Alexandria - Asking Alexandria 80% Asking Alexandria - Asking Alexandria
Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art

Akce

franz ferdinand (do 9/3)
sofa surfers (do 4/3)
hansard (do nevidim)
colours 2018 (to, co se nemaže)