Články / Sloupky/Blogy

To nejlepší ve Vlnách (Waves Vienna 2018)

To nejlepší ve Vlnách (Waves Vienna 2018)

Nela Bártová | Články / Sloupky/Blogy | 04.10.2018

Osmé vydání městského showcasu Waves Vienna, na kterém se představilo nespočet alternativních, elektronických i rockových skupin a projektů z celé Evropy, je za námi. Bylo to hledání jehly v kupce sena? Zas tak dramatické to nebylo. Letošní ročník sice akcentoval slovenskou a portugalskou scénu, ale nejzajímavější pětice - mým subjektivním pohledem - byla následující. Berte to jako vyzobnutí několika rozinek, vystupujících bylo tolik, že by se to nedalo oběhat ani za týden…

Gewalt (de)
Kapela, která vyrazila dech. Náhodou jdu kolem stage WUK Halle a náhodou nakouknu dovnitř; zní hlasitý industriální elektro podkres, bodá do uší. Jediné světlo představuje světelná houkačka. Po chvíli přichází basačka a kytaristka, každá se chopí svého nástroje a pomalu zvyšují intenzitu ostré produkce. Ze tmy se vynoří zpěvák a jeho naléhavý německý zpěv/řev zaplní celý prostor. Audiovizuální teror, který hýbe vnitřnostmi. Sami sebe charakterizují jako „kondenzaci nemožnosti a nevyhnutelnosti naší existence“. Líp to říct nejde.

Kids N Cats (at)
Všichni čtyři v bílém oděvu leží na pódiu, po chvíli se zvedají do rytmu a chápou se svých nástrojů. Jejich hudba je barevná stejně jako jejich pomalované tváře. Zpěvačka svými pohyby připomíná kočku. Protahuje se, je ladná, tasí drápky a občas i zaprská. V jedné písničce Kids N Cats dokonce naloopují štěkot a mňoukání dvou lidí z publika. Hiphopovější elektropop s divokou živočišnou performancí vyniká díky přímočarostí, naléhavostí, hlasitostí. "Can't you fucking see me?!'

Odd Couple (de)
Když už se obávám, že mě ve čtvrtek večer nic nerozžhaví, z mlhy přichází Odd Couple. Trojice dlouhovlasých týpků kombinuje punk s elektronikou, jsou správně rozdivočení a energie z nich stříká na metry daleko, skoro se poguje. Hravé i tvrdší kytarové vyhrávky, basový synth střídá basu a bubny jedou chvíli taneční rytmus, chvíli punkový bordel. Dechberoucí projev, tomu říkám oddaná kapela.

Love Good Fail (at)
Neskutečně sympatická rakouská trojice ve složení producent, klávesačka a zpěvačka. Nekomplikované taneční elektro beaty doplňují jednou basové, jednou vyšší tóny synťáku, do toho všeho spanilý a jemný hlásek zpěvačky, která díky dětskému výrazu a čepečku připomíná Leontýnku z Brtníku. Snové a zároveň taneční, krásné i mile vtipné.

Cléa Vincent (fr)
Drobná, pohledná Francouzka s klávesami a tříčlennou kapelou. Chytlavý elektropop má místy nádech devadesátkových popových hitů, objevují se i pomalejší balady, které vyniknou i díky zvučné francouzštině, Cléa Vincent však dokáže i roztančit. Její projev je jednoduchý, ladný, příjemně pohladí. Hudba nahrává společenským tancům i jemné diskotéce.

Info

Waves Vienna 2018
27. - 29. 9. 2018 WUK, Vídeň

foto © Alexander Galler

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články