Články / Seriály / / Turban

Turban #61: Zachraňte vojína Hemswortha!

Turban #61: Zachraňte vojína Hemswortha!

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 06.11.2013

Z řady producentů, kteří poslední dobou uhranuli Turbaní uši, chová váš beatový kompas zvláštní náklonnost právě k Ryanu Hemsworthovi, „The Internet’s Nicest Music Guy“, jak plachého a melancholicko-žoviálního mladíka z kanadského Halifaxu překřtila online periodika. Ryan má rád kočky, manga, fotky v hotelových pokojích, R&B a hip hop – a vy budete mít rádi jeho debutovou desku Guilt Trips. Za to Turban ručí svým facebookovým profilem.

K širšímu okruhu posluchačů, z nichž se okamžitě začali rekrutovat zástupy fandů, se Ryan Hemsworth dostal v loňském roce, kdy na značce kalifornského kolektivu Wedidit vyšlo jeho EP Last Words – a navzdory svému názvu rozhodně nešlo o nějakou beatovou doušku. Do oušek začal totiž Ryan vypouštět vedle své původní tvorby těžící z hiphopových beatů i popových melodií také povedené remixy, mashupy a bootlegy tracků od Franka Oceana přes Mikky Ekka až ke Grimes. Vedle toho produkoval alba raperů jako jsou Deniro Farar nebo Shady Blaze a svojí rozklíženou kariéru zatím nejuceleněji představil právě na pár týdnů starém debutu Guilt Trips.

Přes solidní nálož trapem infikovaných rytmů a agilního elektra je Guilt Trips především citlivá deska pro citlivé uši. Záliba v emotivních 8bitových áriích staví Hemswortha do stejné „aphexovské“ linie, jakou obývá jeho kolega Groundislava, zastřený groove a rozklížené samply prozradí pokrevní spřízněnost se Shlohmem a intimní synkopované zpovědi napoví leccos o příbuznosti s milovníkem teplých beatových koupelí Bathsem, který ostatně hostuje v jedné ze skladeb.

Hostů obstarávajících vokální stránku skladeb je zde ostatně dost, od raperů jako je (Tomáš) Haleek Maul nebo Lofty 305 až k sametové R&B divě Tinashe. Tu nashel Ryan evidentně již dříve, jak napoví jeho starší (a stále skvělý) remix její skladby Boss. Co se týče beatů s duší, je však skutečným bossem Ryan Hemsworth – deska Guilt Trips je až neobyčejně kvalitativně vyrovnaná kolekce tracků. Někdo jí vytýká absenci hlubšího narativu, jinde je kritizováno, že zde vlastně nic výrazně nevystupuje do popředí a že nejde o nějaké závratné překvapení, ale spíše jen potvrzení známých Ryanových kvalit. Budiž. Turban si myslí své – a ač by Ryana moc rád hájil, je si takřka jistý, že tento beatový vojín zachránit rozhodně nepotřebuje.

Playlist Turban 2.11. 2013:
Panama - Always (Wave Racer remix) (Future Classic, 2013)
DJ Yolo Bear - Show & Tell ft.Chippy Nonstop (LuckyMe, 2013)
Ghost Mutt - 33 10 (Donky Pitch, 2013)
Chits - Custom Hype (Astro Nautico, 2013)
Flume - Sleepless (Ellio remix) (self-released, 2013)
Sinjin Hawke x Gangsta Boo - Yea Hoe (Devils Daughter mix) (self-released, 2013)
RL Grime - Because of U (self-released, 2013)
Ryan Hemsworth - Happiness & Dreams Forever (Last Gang, 2013)
Ryan Hemsworth - Ryan Must Be Destroyed (Last Gang, 2013)
Ryan Hemsworth - One for Me ft.Tinashe (Last Gang, 2013)
Om Unit - The Red Curtain (Civil Music, 2013)
Nguzunguzu - Skycell (Fade to Mind, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články