PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Umčo má narozky! (Art’s Birthday, Brno)

Umčo má narozky! (Art’s Birthday, Brno)

|

Umčo se dle Roberta Filliou narodilo, když před miliónem let někdo hodil suchou houbu do kýblu s vodou. Pokud jeho výrok budeme považovat za přesný, umčo se letos dožilo přesně 1 000 054 let. Může teda legálně pít alkohol, řídit i souložit na celém světě, což mnohé vysvětluje. 17. leden je mezinárodní oslavou narozenin umča a Brno letos taky přichystalo pořádnou party.

Příchod fashionably late znamenal, že jsme se dostavili přímo do „díry“ a naším úvodním zážitkem bylo stěhování vibrafonu z Collective composition no. 1, kterou představila Lenka Novosedlíková a která byla vysílaná v přímém přenosu na rádiu Vltava. Zato jsme využili možnost shlídnout premiéru skladby Tomáše Vtípila: RADIACE 20161028, na kterou jsme vlastně zapomněli, protože se konala v Besedním domě a ne v Praze a je velmi komplikované se podívat na událost do víc než jedné sekce.

RADIACE 20161028 převedená Brno Contemporary Orchestra pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra se sólistou Pasim Mäkeläm je prolínáním rozhlasového vysílání z 28. října a reálných zvukových situací, ve kterých se autor toho dne pohyboval. Komorní soustředěnou atmosféru, kde nikdo nevydá ani hlásku, protože je to přímý přenos, podtrhovala sluchátka hudebníků, dodávající další vrstvu poslechu hudby z rádia z rádia ze sluchátek do rádia. Fuckin‘ meta rádio. Fakt, že sólistovi nebylo vůbec rozumět, nebyl rušivý, protože občas asi skutečně nechceme slyšet ty kecy z rádia. Dramatický konec, dun dun duuuun, oční kontakt a ticho. Rozhlas skončil, jdeme pařit na Krutrock People of the Plastic Universe.

Teda ve skutečnosti Mitternachtmaus a jejich synth tribute. Když je dnes člověku dvacet, chce se mu přestěhovat do Berlína a chodit na technopárty, kde bohužel uslyší mnohem méně chytlavou hudbu, než je tahle. Hluboký zpěv víc než Die Roboter připomíná Rammstein, nutkání trsat v sedu na židli je však stejné jako na koncertu Kraftwerk, kde jsem neměli židle, protože to bylo na Pohodě. Synthpopová duše plesá. Je však škoda, že na bandcampu mají jenom deset skladeb, tenhle temný kompjůtr bych si točila pořád dokola.

Přichází dort! Nedostatečné množství svíček (pravděpodobně kvůli velikosti dortu) je nahrazeno oslavným nápisem, hepy bŕzdej tu jů se nekoná, pouštíme se rovnou do jídla. Dort má oříškovou náplň, balónky na zdech periodicky praskají a ve družné atmosféře se schyluje k afterparty v podobě italského dua Stefana Manconiho a EMANUELEBALIA. Spočívá to v propojování káblů a je to absolutně netaneční, takže všechno je, jak má být. Zvukově to perfektně sedí do ruchu oslavy a vizuálně je to zajímavá podívaná. I když lidi už začínají formovat diskusní kroužky a diváků u stolu není mnoho...

Info

Art’s Birthday 2017 Brno
17. 1. 2016
PRAHA/Fórum pro architekturu a média
Besední dům, sídlo Filharmonie Brno
www.facebook.com/events/1659034644393947

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Staronové disco Goldfrapp

Staronové disco Goldfrapp

Maria Pyatkina |
Silver Eye tak představuje nejen rekapitulaci tvorby Goldfrapp, ale i souhrn nejrůznějších vlivů z posledních několika dekád. Recenzujeme, jdeme na koncert.
Karel Malich: … prostě se to děje

Karel Malich: … prostě se to děje

redakce |
Na začátku výstavy okamžitě zasáhne exploze barev a jsou to právě pastely, které prozrazují hlavní okruhy Malichova zájmu – krajinu, světlo, proudění energií a kosmické procesy.
Botanist s kolektivní sadbou

Botanist s kolektivní sadbou

Tomáš Kaňka |
I novinkový přírůstek těží ze zcela unikátního přístupu, co se týče black metalu: cimbály místo kytar, zelená místo černi, kytička místo pentagramu.
Jízda Oh Sees

Jízda Oh Sees

Ichor |
Sanfranciská kapela Thee Oh Sees je jedním z nejpozoruhodnějších úkazů současné rockové psychedelie. Stejně jako jejich souputník Ty Segall...

xp recenze

Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were
Imodium - Element 80% Imodium - Element
Hurts - Desire 80% Hurts - Desire
Kamasi Washington - Harmony Of Difference 90% Kamasi Washington - Harmony Of Difference
Olympic - 66 nej + 1 80% Olympic - 66 nej + 1

Akce

mfdf (do 29/10)
kino brasil (do 5/11)
blues alive (do 18/11)
beth hart (do 6/11)
nick cave (do 26/10)