Články / Rozhovory

... v doplazivé vzdálenosti od svého domu (Ben Leaphart, Purling Hiss)

... v doplazivé vzdálenosti od svého domu (Ben Leaphart, Purling Hiss)

Jakub Ďuraško | Články / Rozhovory | 15.06.2017

Filadelfské trio Purling Hiss se po dvouleté odmlce vrací do Prahy. Po legendárním koncertě z předloňského března, kdy rozdrtili strahovskou Sedmičku, se tentokrát ukážou ve smíchovském prostoru Underdogs', a to v neděli 18. června, o den dříve vystoupí v brněnském Kabinetu múz. Purling Hiss přivezou novou desku High Bias, která je v jejich diskografii jedna z nejtvrdších. Nese v sobě ozvěny hlasitého garážového rocku, vybuzenou postpunkovou rytmiku, nebojí se navázat na čtyřstopákové bokovky Purling Hiss, když naservíruje dlouhé noiserockové skladby. Na to i na další odbočky jsme narazili při povídání s Benem Leaphartem.

Vaši poslední desku High Bias nekriticky miluju. Z vašich řadovek mi přijde jako ta nejtvrdší, je heavy, neúnavná, pořádně hlasitá a má trochu postpunkového odéru. Jaká byla nálada při nahrávání?
Vešli jsme do studia s batohama narvanýma skotskou a pivem a k tomu přidali pár písniček, které jsme hráli živě skoro rok. Všichni tři jsme sdíleli oddané srdce, nekonečné přátelství a prázdné žaludky. A ze studia jsme vyšli s deskou, kterou jsme všichni milovali, porcí parádních nudlí z čínské čtvrti a pajšlama, které přetékaly chlastem. Na to, jak upřímnou desku se nám podařilo natočit, jsem doteď pyšný.

Nejradši mám Teddy’s Servo Motor a Everybody in the USA, dvě nejdelší skladby, trochu jimi rozbíjíte popový vzorec alba. Jak dlouho jste natáčeli? Zní to, jako kdybyste vběhli do studia, jednou to zahráli a spěchali si dát vaši lokální specialitu city wide special…
V triu sem nám desku podařilo vykopnout zhruba za dva dny. Chtěli jsme na ní zachytit pouto, které se nám podařilo vybudovat živým hraním, takže jsme přišli do studia, zapojili kytary a hráli. Everybody in the USA byl poslední song, co jsme dělali, a byl to jeden z těch, co se nám podařilo nahrát na první pokus. Všichni jsme věděli, co tou skladbou chceme říct, a hned jsme se pustili do práce.


Když jsme se bavili posledně, hrál jsi s Aye Aye. Co se s touhle kapelou děje teď?
Aye Aye pořád fungujou, ale teď trochu méně, protože sdílíme členy s Bardo Pond a ti jsou teď zase aktivnější. Ale všichni jsme skvělí kamarádi, takže v budoucnosti budeme zase vystupovat víc. Jinak teď hraju na bicí v Hothead. Je to projekt mojí kamarádky Laurie Spector, má jednu kazetu na Sister Polygon a v létě nám vyjde singl jako součást Richie Records Summer Single série.

Co jiného se děje ve Phily? Vím, že váš poslední basák Nasty Dan vydal skvělou desku se svojí skupinou Writhing Squares.
Jo, doporučuju Writhing Squares, na ně se určitě podívejte. A pak taky Rosalie and the Middlemen a cokoliv z dalších, o kterých jsem mluvil. To jsou jedny z nejlepších věcí ve Phily. A samozřejmě podporujte Richie Records a Siltbreeze!

Jsi velký sběratel desek. Co bys nám doporučil, kdybychom chtěli nakoupit nějaké desky ve Phily? A kam bys nás poslal vychutnat si vaši hospodskou specialitu city wide special (levné pivo a whisky v kombu, obvykle do pěti dollarů, pozn. a.)?
Obvykle nakupuju a poflakuju se hlavně ve Philadelphia Record Exchange. Nejlepší výběr a super lidi, dost často tu najdeš většinu zaměstnanců relaxovat s lahváčem i o víkendu. Taky bych doporučil Long in the Tooth nebo Brewerytown Beats. A pokud bych měl chuť se vyndat city wide kombem, tak bych šel do Nut Hut nebo El Bar. Obojí mám totiž v doplazivé vzdálenosti od svého domu.

Jak jste si užili společné koncerty s Royal Trux a Dino Jr?
Byla to úžasná zkušenost, společné hraní i hangout. Obě kapely jsou výborné a v současnosti v nejlepší formě. Běžte na jejich koncert a kupte si jejich desky!


Info

www.facebook.com/PurlingHiss

Purling Hiss (us)
17. 6. 2017 20:00
Kabinet múz, Brno
www.facebook.com/events/429034980793575/?fref=ts

Purling Hiss (us), Pacino (cz), His Clancyness (it, can)
18. 6. 2017 20:00
Underdogs' Ballroom and Bar, Nádražní 3, Praha
www.facebook.com/events/1945390962348654/?fref=ts

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články