PLAYER FM

Články / Profily/retro

Profily/retro

Víme první: Run the Jewels v Čechách

Víme první: Run the Jewels v Čechách

|

Stěžujete si, že do Čech nejezdí aktuální jména na vrcholu? Čtěte dál.

Run the Jewels. Obrovský černoch a bledý zrzek. Strikce, diktát, nekorektnost a spousta srandy. Dva velké charaktery, pečlivě nabroušené názory, ale taky dvě dlouhé kariéry, které hrozily, že skončí jen u skalních. Blahobytné ignorantství, stupidní řeči, ale taky vydatné angažmá ohledně kauzy ve Fergusonu. Od Killer Mikea jsem před několika lety znal jen singl A.D.I.D.A.S.. Ten naštěstí se značkou bot nemá nic společného, ale přesto patří do kategorie chytlavých summer anthems a politickou nekorektnost ani promyšleně debilní chvástání tu nenajdete. Takže na první pořádný setkání došlo až s albem R.A.P., kde se – jak už dneska každý ví – potkal s El-Pím. Setkání ve studiu nebylo nijak zvlášť očekávané, ale brzy bylo jasno, že u jedné session neskončí. A neskončilo. Díky Elově produkci a Mikeově mikrofonové bestialitě jsem se zaposlouchal rychle. Faktory, které platí u další spolupráce za konstanty, vykrystalizovaly v celkem jasných rysech už na prvních setkáních.

S El Productem jsem to měl jinak. Už v patnácti jsem točil jeho první sólovku Fantastic Damage až do zbláznění. Moc jsem jeho rapu nerozuměl, ale i přes jazykovou jalovost jsem větřil, že pod povrchem jsou názory, které spánku na klidu nepřidají. Ale nebylo to jen o Fantastic Damage. Hltal jsem všechno, co padalo z tehdy ještě plodného labelu Def Jux. A padaly perly. Jména jako Cannibal Ox, Aesop Rock, Cage, C-Rayz Walz nebo Mr. Lif patřila v newyorském podzemí k tomu nejlepšímu. Mimochodem: věděli jste, že El-P byl v Praze s Company Flow už v roce 1999? Důkaz v posledních pěti minutách. Ale nic netrvá věčně a El postupem času Def Jux ukládal k hibernaci, až v roce 2010 byl jeho provoz přerušen na neurčito. El nejednou zmínil, že jej provoz labelu administrativně zatěžuje a díky jeho konci bude mít více času na samotnou tvorbu. To částečně platí o desce Flyentology, ale taky o zatím poslední sólovce se sympatickým názvem Cancer for Cure a samozřejmě o obou Run the Jewels.

O setkání El-Pího a Killer Mikea už byla řeč. Jen několik stručných charakteristik. Def Jux byl kult a Run the Jewels na tom jsou podobně. Proč by se jim jinak fanoušci skládali na remixovou desku Meow the Jewels, postavenou jen na použití kočičích zvuků, že jo? A když jsme u Meow the Jewels, hodí se přiložit seznam producentů, kteří na projektu přislíbili účast: Dan the Automator, Prince Paul, Alchemist, Just Blaze, Skywlkr, Baauer, ale taky BOOTS, Zola Jesus nebo Geoff Barrow z Portishead. Ale to jsme u desky Run the Jewels 2. Už jednička byla věrným společníkem na cestách noční Prahou a po zásluze se také prodrala do horních pater výročních žebříčků. Ostatně i já jsem první díl vyhlásil deskou roku. A to jsem netušil, co přinese dvojka. Ta je letošní jedničkou například na portálu Pitchfork. Ano – skutečně to vypadá, jako by na hipsterské bibli rozuměli rapu. Ale to soudit nebudu. Každopádně až díky druhému albu vizuálně nesourodé dvojice jsem začal usínat s představou, jaký je to pocit, když „running backwards in the field of dicks“ a nebo mít „dick in the mouth all day“. A tak nezapomeňte dorazit na letošní Hip Hop Kemp. Tušíte správně – přijedou i Jaime a Mike. Supervillains in da house. Real talk, wet dreams become reality. Zmrdům zdar.

Info

Další studium:
Recenze - Run the Jewels 2
Recenze - Run the Jewels

Scéna s MaryC na téma Run the Jewels, El-P, Def Jux (začátek v cca 45:30):
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3269451
El-P: od Def Juxu k Run the Jewels:
http://www.rozhlas.cz/radiowave/scenasmaryc/_zprava/elp-od-def-juxu-k-run-the-jewels--1431694

Hip Hop Kemp 2015
21. - 23. 8. 2015, Festivalpark, Hradec Králové
www.hiphopkemp.cz

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Profily/retro

fullmoonstage2017_colours: Xylouris White

fullmoonstage2017_colours: Xylouris White

redakce |
O výjimečnosti koncertů Xylouris White se mluvilo dlouho předtím, než vydali album Goats, mezi velké fanoušky se počítají Nick Cave, Bonnie Prince Billy nebo Michael Gira.
fullmoonstage2017_colours: Ron Gallo

fullmoonstage2017_colours: Ron Gallo

redakce |
„Fun and dark and garage and psychedelic and nice as hell,“ říká o albu respektovaný magazín Noisey. Nezbývá než podepsat. Full Moon Stage oznamuje další jméno pro letošní rok.

xp recenze

Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were
Imodium - Element 80% Imodium - Element
Hurts - Desire 80% Hurts - Desire
Kamasi Washington - Harmony Of Difference 90% Kamasi Washington - Harmony Of Difference
Olympic - 66 nej + 1 80% Olympic - 66 nej + 1

Akce

mfdf (do 29/10)
kino brasil (do 5/11)
blues alive (do 18/11)
bluefest (do 13/11)
nick cave (do 26/10)