PLAYER FM

Články / Offtopic / Komix

Komix

Vrána: Mrtvá doba

Vrána: Mrtvá doba

|

Krá krá. Smrt. Vítaný návštěvník těžce raněných a starých… nešťastných. Sebevrahů. Postrach mladých, zdravých, bohatých. Vyslancem, předzvěstí sekáče byl vždycky krkavec, vrána. Mrchožrout lačnící po mase, které zůstane ležet, až duše opustí tělo. Byla vždy symbolem posledního spočinutí, temným průvodcem do zásvětí, ale tady vrací mrtvého k vykonání jednoho posledního činu. Vrána přivádí zpět k životu indiána Joshuu, jen sto let po jeho smrti, a možná ne aby se pomstil za smrt svou a za smrt své ženy, ale aby jeho duše došla klidu, Vrána mu dává šanci být nástrojem spravedlnosti.

První Vránu napsal James O'Barr i jako osobní zpověď povyšující komiks o úroveň výš a v tomto ohledu ji už v žádném pokračování nelze napodobit. Zůstává poutavý příběh a poselství, které narušuje samotnou strukturu času. Joshua se nemstí lidem, ale zlu jako takovému. Téma pomsty vykonané na dětech nebo reinkarnacích zloduchů posouvá příběh do zcela jiné roviny, nutí k zamyšlení nad cyklickým opakováním zla v průběhu času.

Námět Mrtvé doby napsal původně O'Barr jako koncept scénáře k pokračování filmu s Brandonem Lee, ten ale nikdy nebyl zrealizován. O několik let později se ho chopil John Wagner (Soudce Dredd) a začínající bulharský kreslíř Alex Maleev, který komiksu vtiskl určitou osobitost. Maleev nejen dokázal zachovat temnou poetiku, ale už ve svých začátcích zaujal svou kreslířskou technikou, kterou si člověk vychutná s každým dalším čtením o něco více.

Info

James O’Barr, John Wagner, Alex Maleev - Vrána: Mrtvá doba (Comics Centrum, 2014)
www.comicscentrum.cz/9788086839868-vrana-mrtva-doba.html?keyword=vr%C3%A1na

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komix

Psycho (Sága 4)

Psycho (Sága 4)

3DDI3 |
Čtvrtá Sága nabízí nový rozjezd plný slibných zápletek. Hrdinové si odpočinuli a moc jim to nesedlo, tak Vaughan v závěru šlape na plyn a navnazuje na pokračování.
Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

3DDI3 |
Nový světový řád. Už tu bylo několik lidí, kteří se ho pokoušeli ustavit, ale podařilo se to až Elaini Bellocové, nenápadné dívence s uhlově černými vlasy.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were

Akce

baset (do jak to pude)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)