PLAYER FM

Články / Offtopic / Komix

Komix

Vrána: Mrtvá doba

Vrána: Mrtvá doba

|

Krá krá. Smrt. Vítaný návštěvník těžce raněných a starých… nešťastných. Sebevrahů. Postrach mladých, zdravých, bohatých. Vyslancem, předzvěstí sekáče byl vždycky krkavec, vrána. Mrchožrout lačnící po mase, které zůstane ležet, až duše opustí tělo. Byla vždy symbolem posledního spočinutí, temným průvodcem do zásvětí, ale tady vrací mrtvého k vykonání jednoho posledního činu. Vrána přivádí zpět k životu indiána Joshuu, jen sto let po jeho smrti, a možná ne aby se pomstil za smrt svou a za smrt své ženy, ale aby jeho duše došla klidu, Vrána mu dává šanci být nástrojem spravedlnosti.

První Vránu napsal James O'Barr i jako osobní zpověď povyšující komiks o úroveň výš a v tomto ohledu ji už v žádném pokračování nelze napodobit. Zůstává poutavý příběh a poselství, které narušuje samotnou strukturu času. Joshua se nemstí lidem, ale zlu jako takovému. Téma pomsty vykonané na dětech nebo reinkarnacích zloduchů posouvá příběh do zcela jiné roviny, nutí k zamyšlení nad cyklickým opakováním zla v průběhu času.

Námět Mrtvé doby napsal původně O'Barr jako koncept scénáře k pokračování filmu s Brandonem Lee, ten ale nikdy nebyl zrealizován. O několik let později se ho chopil John Wagner (Soudce Dredd) a začínající bulharský kreslíř Alex Maleev, který komiksu vtiskl určitou osobitost. Maleev nejen dokázal zachovat temnou poetiku, ale už ve svých začátcích zaujal svou kreslířskou technikou, kterou si člověk vychutná s každým dalším čtením o něco více.

Info

James O’Barr, John Wagner, Alex Maleev - Vrána: Mrtvá doba (Comics Centrum, 2014)
www.comicscentrum.cz/9788086839868-vrana-mrtva-doba.html?keyword=vr%C3%A1na

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komix

Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

3DDI3 |
Nový světový řád. Už tu bylo několik lidí, kteří se ho pokoušeli ustavit, ale podařilo se to až Elaini Bellocové, nenápadné dívence s uhlově černými vlasy.

xp recenze

Sparks - Hippopotamus 90% Sparks - Hippopotamus
Warpaint - Heads Up 60% Warpaint - Heads Up
Repelent SS - Repelent SS % Repelent SS - Repelent SS
Horkýže Slíže - Pustite Karola 70% Horkýže Slíže - Pustite Karola
Mogwai - Every Country's Sun 90% Mogwai - Every Country's Sun
Motörhead - Under Cöver 90% Motörhead - Under Cöver
Mono - Requiem for Hell 80% Mono - Requiem for Hell
M.I.A. - AIM 60% M.I.A. - AIM

Akce

zrní (do 11/10)
aeroskola (30/9)
blues alive (do 18/11)
fotoexpo (do 21/10)
fleet foxes (do 8/11)