Články / Sloupky/Blogy

Žebříčky Full Moonu: song/koncert/festival roku 2016 II.

Žebříčky Full Moonu: song/koncert/festival roku 2016 II.

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 09.01.2017

Nejlepší songy, nejznamenitější koncerty a nejchutnější festivaly roku 2016. Podle redaktorů Full Moonu. Část druhá (první zde). "Jo, a stydím se za to podobně jako za chození na pánský záchodky, když je na dámských fronta, takže vůbec..."

Martina Wes
Song
Bert & Friends – Haluzinace - Nejlepší klip a koncert, na kterém jsem nebyla.


LITE – D - Nejlepší japonská pohoda.
Světlo – Interpol - Zdravím Křenka.

Koncert/festival
Boy Wonder & The Teen Sensations (Lazer Viking) + Zaperlipopette! - Cross Club, Praha - To jsem si takhle uspořádala nejlepší, a proto i poslední koncert.

Lubomir Gaspar cymbal project + Tin Men & the Telephone - Jazz Dock, Praha - Nejlepší cymbál + nejlepší interakce s publikem.

King Crimson - Forum Karlín, Praha - Nejlepší koncert pro strejdy a bobry.

Richard Kutěj
Song
dISHARMONY – Memorized Skin – Vše, co chceš od milované temné elektroniky.

Priessnitz – Mrzáci – Vše, co chceš od dobré písničky s textem, který má příběh a sílu.

Are You Local? – We Are the Legion – Melodie, námrd, nápady, tlak.

Koncert/festival
MišMaš 2016 - Dramaturgicky výborné, skvělé místo, atmosféra a všeobjímající pohoda.

Lenka Marie Čapková
Song
Aoife O'Donovan – The King of All Birds
Car Seat Headrest – Vincent
iLe – Triángulo
Danny Brown – Pneumonia
Norah Jones – Flipside
Solange – Cranes in the Sky
Flavien Berger – Leviathan

Zdeněk Malinský
Song
Gojira - Stranded - Nejdřív zaujal riff, pak jiný kousek a pak celek… střídání temp, síly, nálad.


Stick Men - Embracing the Sun - Tohle nevysvětlím kráce ani dlouze.

David Bowie - Lazarus - Nejnaléhavější skladba alba. Klip plný symbolů a symboliky, David Bowie v trojroli.

Koncert/festival
King Crimson - Forum Karlín, Praha - Čekal jsem hodně a bylo to ještě o pár levelů dál. „Dva bubeníci? A není to málo, Roberte Frippoviči?” Tak byli tři.

Stick Men - Národní dům, Ústí nad Labem - Radost z povedené desky, výtečná aktuální forma spojená s virtuozitou a rozehranost i sehranost z předchozích koncertů Stick Men a King Crimson.

Russian Circles – Lucerna Music Bar, Praha - Maximální výkon (fyzicky i hudebně), jako Zátopek po maratonu v Helsinkách.

Jiří Mališ
Song
Dog Orchestra – Broke – Od první chvíle, co jsem slyšel refrén, jsem věděl, že tohle je skladba roku. Sushi, luxusní gin a zlatý krucifix je všechno, co potřebuji k ideálnímu životu.


The Jezabels – Stand And Deliver – Jezabels se mi letos nevešli do žádných žebříčků, ale síla, se kterou otevřeli letošní album Synthia mnou rezonuje ještě v prosinci. Šestiminutový build-up úvodní skladby je magický a „complete satisfaction is a guarantee“.

Honne – Someone That Loves You – Honne se svým romanticky/sexuálním albem ve stylu Justina Timberlakea boduje. S Izzy Bizzu si krásně zazpívali o neuskutečněné nevěře, nemožné romanci a touze.

Koncert/festival
Daughter – Vega, Kodaň, Dánsko - Daughter byla můj letošní první velký koncert a několikrát během show mě dohnala k slzám.

Beau – Beta, Kodaň, Dánsko - Spíš než koncert si pamatuji dvouhodinové posezení poté a crush, kterou si z celého večera pořád nesu.

Grimes – Roskilde, Dánsko - Nejlepší koncert jinak trochu průměrného festivalu.

Veronika Miksová
Song
Beyonce - Hold On – Jo, a stydím se za to podobně jako za chození na pánský záchodky, když je na dámských fronta, takže vůbec. Některý dny chci její stehna, majetnický sklony, chci být basebalka, kterou mlátí do aut, chci odvahu k ukazování žlábku mezi kozičkama a artikulování svých postojů, mimo jiné samozřejmě: “Nothing real can be threatened,” vážení. A ta vizuální stránka. Kdybych měla povahu, klidně se budu do krve hádat s tou nepohlednou ultrasebevědomou ženou v baru, která jí hanila z nějaký trapný pseudointelektuálský pozice, ale jiní to zvládnou za mě.


The Motels - Total Control - Tuhle věc jsem objevila díky dánským postpunkerům Yung. Jo, není to rok 2016, to bych zapomněla, 1979 new wave, totálně návyková věc. “And I'd sell my soul for total control, over you.” Gillian Welch a Conor Oberst – Lua - Tenhle song ze sedm let staré kompilace Dark Was the Night nemá šanci zestárnout, nadčasová nádhera, co se podle jednoho nadějného cohenologa ideálně hodí jako zvuková stopa ke sledování jakékoliv části dokumentu Ladies and Gentlemen z roku 1965 (bez zvuku, samo).

Koncert/festival
Protomartyr – Basement, Praha - První a zároveň poslední koncert v Basementu, nejlepší postpunková kapela za ten rok, skvělej přímočarej koncert bez zbytečnejch průtahů, ani nemluvím o tom, že ten večer umřel Prince, v kabelce jsem místo rtěnky měla kladivo a The Kills zrovna přislíbili rozhovor pro Fullmoon (nebo tak nějak).

Destroyer, supp. Ryley Walker – Lucerna Music Bar, Praha - Tihle dva na jednom pódiu, v jeden večer, splněný sen v ten pravý čas.

Yak – Strahov 007, Praha - Ten koncert prostě musel bejt dobrej, měla jsem narozky, můj autobus z exilu měl dvě hodiny zpoždění a místo v pět jsem do Práglu dorazila po osmý sršící nadávkama, s trochou štěstí a dvěma běhy to vyšlo a tahle nadějná trojka to do nás vysypala jako nadrženej kulometčík. Návaly hluku, kvičení kytar, odbočky, stupňovaná agrese, šeptání, šílenství. Jen bych je chtěla slyšet v Londonu, na nějakým místě, kde se neupejpaj jako prvničky a divočej.

Jakub Peřina
Song
I wish there was a treaty we could sign
It's over now, the water and the wine
We were broken then but now we're borderline
And I wish there was a treaty, I wish there was a treaty between your love and mine

Leonard Cohen – String Reprise/Treaty

Koncert/festival
Jarní rozebírání života s Farisem Badwanem před Cat´s Eyes na Primaveře. Podzimní rozjímání s Danem Boecknerem po Operators v MeetFactory. Zimní skládání života zpátky dohromady během Priessnitz v Akropoli.

Shaqualyck
Song
Marissa Nadler - Janie in Love – Fantaskní gotický ploužák s kouzelným vokálem a dokonale podmanivým refrénem, za který by se nemusela stydět ani temná královna Chelsea Wolfe.

Russian Circles - Vorel – Kdyby byl Bedřich Smetana zapřísáhlým metalistou, mohla znít Vltava třeba nějak takhle. Pozvolný nástup, křehká melodie, v níž každý tón přiléhá s přesností na milimetr. Příběh, rytmus a gradace završená nárazem přílivové vlny, které nic neodolá.

Astronautalis - Attila Ambrus – S chutí do trumpety, řekl si Andy Bothwell alias Astronautalis a pod vedením Johna Congletona se na třetí řadovce Cut the Body Loose osmělil k odvážné (a plodné) koketérii s dechy. Rázný hit pojmenovaný po maďarském lupiči/hokejistovi dokládá, že šlo opět o trefu do černého. Astro dál válí, ne že ne.

Koncert/festival
Slowdive – Colours of Ostrava – Tahle parta pořád umí, shoegaze si za dozoru vysokých pecí stylově potykal s dream popem a mně došly kapesníky i superlativy. Povinná četba? Splněný sen? Mistři svého oboru? Od každého trochu. Jen na tu slíbenou desku čekáme pořád jak trubky.

Fidlar – OFF, Katovice – Kluci v akci aneb Nejlepší kytarovka současnosti v životní formě. Bez prdele. Cocaine!

Asymmetry festival, Polsko – Stejně jako loni jsem ve Vratislavi objevil hromadu fajnové muziky (De Staat, Nothing, Darkher), z bezprostřední blízkosti si užil parádní sety největších hvězd (Jesu/Sun Kil Moon, Yob, Denver Broncos UK) a znovu podlehl kouzlu dolnoslezské metropole ovládané bronzovými trpaslíky.

Jakub Šíma
Song
Jay IDK – God Said Trap
Znáte ten pocit, když cestou tramvaj předvádíte silly walk, aniž byste si to uvědomili?

Aesop Rock – Kirby
Osobně si myslím, že je příliš málo songů o kočkách. Když vám psycholog po dvaceti letech předepisování intenzivní medikace doporučí, abyste si koupili kotě, tak je to minimálně na track. A třikrát víc, když máte lyrickou výstroj jako Aesop Rock.

DJ Shadow feat. Run the Jewels – Nobody Speak
Od DJ Shadowa už příliš nečekám, ale ze singlu k desce se vyklubal možná největší hit letošního roku. A perfektní videoklip úspěch podpořil. Zábavná angažovanost v nejlepší formě.


Koncert/festival
Little Simz - Chapeau Rouge, Praha - Ještě na začátku roku jsem Little Simz znal jen v hrubých obrysech, po koncertě jsem propadl kouzlu mimozemského vibeu, porcelánové tváře a striktní dikce. Chapeau skákalo až do posledních řad a očekávání dalšího koncertu je už teď příliš nesnesitelné.

Death Grips - MeetFactory, Praha - Po řadě kotrmelců jsem nepředpokládal, že bych měl šanci Death Grips vidět naživo, natožpak u nás. Toho večera bylo k vidění extrémní pódiové soustředění, hudební brutalita i trochu víc elektroniky a méně nečekaných sonických explozí. Z předních řad odlétávaly stříkance potu i odhodlání. Zadní řady si kromě odškrtnuté kolonky odnesly zážitek, ať se tvářily jakkoli.

Pete Rock & CL Smooth - Hip Hop Kemp, Hradec Králové - Kromě splnění adolescentního snu potěšil fakt, že CL Smooth rapuje snad ještě lépe než před dvaceti lety, Pete Rock vypadá za gramofony pořád stejně ikonicky i zhuleně a vzájemná chemie šlape jako Lance Armstrong ve francouzských Alpách. Staří psi, co to pořád umí rozbalit. A jestli vůbec stárnou, tak s nepřehlédnutelnou elegancí.

Karel Veselý
Song
Future & The Weeknd – Low Life - Temnota a hedonismus.


Kanye West – Ultralight Beam - Nebe a peklo, šílenství a genialita v jednom.
Frank Ocean – Ivy - Nejhezčí píseň o lásce, dojetí.

Koncert/festival
Mgla@Brutal Assault, Deafheaven @Arena Wien, RP Boo, Hacune Miku @Donaufest, Kremž, The Body @007 Strahov, Death Grips @RW/Stimul MeetFactory

Waghiss
Song
John Congleton and the Nighty Nite – Until It Goes - Láska je mrtvá, Sestra věčná, jizva praská a refrén burácí. Just stay with me...

Nick Cave and the Bad Seeds – I Need You

Astronautalis – Kurt Cobain - PUT ON YOUR HATE!!! feat. Trumpety.


Lady Gaga – Perfect Illusion - I královny si potřebujou vyválet slzy v písku.

The Dillinger Escape Plan – Limerent Death - Náplast na zlomené srdce. Sbohem naposled.

Fyasco – Rakovina Sprostoty - Žiletky všetkým kokotom!

Koncert/festival
Russian Circles, Helen Money - Kabinet Múz, Brno - Pšššt!

Brutal Assault, Jaroměř - Neurosis, Chelsea Wolfe, Mutoid Man, Mono, Gojira, Cattle Decapitation... a všechny je rozválcovali Nod Nod.

Milemarker - Divadlo na cucky, Olomouc - „Neexistuje vědecky podložený důkaz, že kafe škodí zdraví. Jen dehydratuje, takže ho prolívej vodou. Ale to je celé.“

Michal Pařízek
Song
Brodka – Santa Muerte
Tomáš Palucha – Eliášův oheň
Leonard Cohen – You Want it Darker
Lambchop – Hustle
Priessnitz – Daleko
Iggy Pop – Chocolate Drops
Warhaus – Against the Rich
Nick Cave & the Bad Seeds – Jesus Alone

Podobně jako u alb, tři vybrat neumím a i těchhle sedm berte jako namátkový výběr, bylo jich daleko víc. A jako bonus cover roku, Strange Fruit od Rokie Traoré.

Koncert/festival
Kamasi Washington – Astra Kulturhaus, Berlín, Německo
Elza Soares –Le Guess Who?, Utrecht, Holandsko
The Fall – S036, Berlín, Německo
Brodka – Full Moon Stage, Colours of Ostrava 2016
PJ Harvey – Primavera Sound, Barcelona, Španělsko
Raymond Pettibon – výstava Homo Americanus – Hamburk, Německo

Zase jich bylo mnohem víc, zdaleka nejen na Primavera Sound nebo Le Guess Who?, ale taky na Full Moon Stage. A vůbec. Radost.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články