Články / Reporty

Zrcadla Fever Ray

Zrcadla Fever Ray

Zdeněk Němec | Články / Reporty | 01.03.2018

Máte vagínu, penis nebo něco jiného? Jak a kde to děláte nejraději? Děláte si to sami? Používáte nějaké převleky, pomůcky nebo speciální techniky? Nám na pódiu je to jedno a budeme rádi, když k tomu bude publikum přistupovat stejně. Bylo by vlastně super, kdyby takhle přemýšleli všichni, protože sexuální revoluce nikdy neskončila a pohlaví je jen vodítkem, nikoli mantinelem. Karin Dreijer aka Fever Ray dovezla do Prahy aktuální album Plunge a zdaleka nešlo “jen” o striktně erotickou show. Ve jménu aktuálních videoklipů se zhudebněné pocity nesou v nad-genderové rovině a poselství o zkoumání sexuality vlastního já bylo cítit během celého vystoupení.

Extrémně zkreslený hlas a místy velmi tvrdé taneční beaty. Tami T nastajlovaná do obepnutých šatů a sexy podkolenek s pečlivě střiženým mikádem hraje na svůj “klacek”. Klávesy, bondáž slabin a lehké masochistické hrátky. Osamocená postava s grácií využívá velkého pódia a snadno si získává pozornost celého sálu. Krátké, ale výživné vystoupení a vlastně také intro, které jasně naznačuje, jakým směrem se bude večer ubírat.

Šest jedinečných figur obsazuje pódium a mezi nimi květinová princezna, latexová domina nebo nasypaný kulturista s hromadou vycpávek aneb fusekle do rozkroku. Molitanové oblečky připomínají kostýmy Peaches, která taky ráda divadelní formou otevřeně vyjadřuje sexuálně zabarvené texty. Zmalované a rozmazané Karin Dreijer právě na holé lebce začínají růst nové vlasy. Pódiová prezentace není přehnaně přeplácaná a neodvádí pozornost od důležitých témat.

fotogalerie z koncertu se nalézá zde

Dynamika celého setu klade jisté nároky na obecenstvo, nadupanou pecku IDK About You střídá extrémní zpomalení. Nové tracky střídají pomalé lahůdky z debutové desky, Keep the Streets Empty for Me nebo When I Grow Up v lehce tanečnější verzi nutí spíš k pohupování než k nezřízené párty. Neonové vizuály nepůsobí sice tak temně a magicky jako dřívější witch-mystická stylizace, ale aktuální motivy dokresluje výborně.

To the Moon and Back svádí k tanci, ale diskotékový track to není, kdo chce trsat, musí si počkat na The Knife. Během Concrete Walls předvádí statické vokální trio kouzlo vícehlasu a v závěru odpaluje drum’n'bassové rytmy. Přídavek v podobě skladby If I Had a Heart vrcholí za bouřlivého aplausu. Zrcadla nahrazují nehybnou diskokouli a děvčata drží kytary. Playback nebo realita? Fever Ray nabízí důležitější témata k zamyšlení.

Info

Fever Ray (se) + Tami T (se)
26. 2. 2018 Forum Karlín, Praha

foto © Tereza Kunderová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články