Články / Recenze

Clarinet Factory - oslava inspirace

Clarinet Factory - oslava inspirace

Veronika Mrázková | Články / Recenze | 20.02.2014

Nadužívané spojení „jedinečný projekt“ popisuje retrospektivní oslavu Clarinet Factory naprosto dokonale. Jedinečný je totiž soubor sám, idea vázaná k oslavě 20 let existence i význam nového kusu. Charakter projektu získává vícerozměrná asambláž množstvím práce vložené různými subjekty z celého světa.

Byla to iniciativa Roberta Sedloně, DJe, hudebního znalce a svého druhu producenta, která podnítila vznik mezinárodního 2CD s původními i remixovanými nahrávkami, nelehká realizace byla dokončena i díky sbírce na portálu Hithit.cz. Dvojalbum kvintetu (počítaje i stálého hosta Alana Vitouše) obsahuje skladby z předchozích desek (Out of Home, Echoes of Colors i Ozvěny z kamene), bonusy z živého vystoupení (zpěvavá Měsíční zem, B-A-C-H), doposud nevydané skladby (Nautilus, Do Not Stress) a v druhé části sérii nových aranžmá. Sedloň o ně požádal např. Christophera Willitse, Hidden Orchestra, Sylvaina Chauveau, Floexe nebo Pavla Bidla. Právě druhá polovina je vzácným úkazem: akcentuje možnosti hudebních spoluprací, hovoří řečí kreativity a přitahuje hyperžánrovými variacemi. K původní „surovině“ přikládá jak orchestrální, tak písňové a elektronizující prvky.

K vrcholným okamžikům patří už letité přepracování Vltavy. Nejde o pouhý přívěšek do sbírky popularizačních připomínek, do Vltavy Clarinet Factory vrostly veškeré aspekty jejich působení: artovost, improvizace, vyzrálá instrumentace i autentická elegance. Originální zvuk a libost notoricky známého motivu působí narkoticky. A ani druhá verze, ta písňová Sylvaina Chauveau, není jen výstřelkem nebo zpestřením. Stínomilný, mladý a plodný Francouz přistoupil ke klasickému veledílu svobodně a baladicky a výsledek vystihuje určující vlastnost Sedloňova plánu: Clarinet Factory jako symbol múzické volnosti.

Vydařila se i „vesmírná“ abstrakce na přebalu. Uvozuje rozptyl klarinetového vesmíru, který se spojil se svým vlastním začátkem a rozprostřel do dalších forem. Clarinet Factory spirálovitě zachycují elementy progresivní i artificiální hudby a vytváří zářivé hudební obrazce. Pečlivé náslechy nenápadně hypnotizují, část nahrávek vyniká meditativní silou. Posluchači nepřivyklí originalitě Clarinet Factory budou příjemně překvapeni skluzem a tokem jejich hudebnosti. Vlnění mnoha frekvencí působí na každého posluchače jinak, na někoho zabírají sofistikovaná nástrojová užití, na jiného pohádkové krajiny vybarvené polyfonií.

Komplet netratí intimitu, funguje jak v celku, tak po částech a má budoucnost. Disponuje promyšleným scénářem: Worx and Reworx nejsou sentimentálním rekapitulací, prostým „best of“, ani sbírkou nekompaktních remixů. Celý koncept odráží naplněnou tvůrčí svobodu: skladby nejsou hluchými místy, existence není uzavřenou etapou a dosavadní práce inspiruje obnovitelnou potencí. Clarinet Factory nemohli vstoupit do dalších let lépe.

Info

Clarinet Factory – Worx And Reworx (Supraphon, 2014)
http://www.clarinet-factory.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace