Články / Recenze

Co vy, děti, se svou vintage hudbou? (Lana Del Rey)

Co vy, děti, se svou vintage hudbou? (Lana Del Rey)

Tomáš Kouřil | Články / Recenze | 04.09.2017

OHODNOŤTE DESKU

Lana Del Rey obohatila naše hudební knihovny o desítky posmutnělých, ale zároveň vzletných písní. Oblíbili jsme si její uhrančivě velkolepé songy, zakoukali se do jejích nepřítomných očí a nechávali se unášet. Talentem, s nímž do současné populární hudby vnesla nostalgický patos a možná trochu nečekaně si získala zástupy posluchačů.

Ani jedna ze skladeb na jejím pátém albu není vyloženě hitová a více než hodinová stopáž nepřipraveného posluchače snadno ukolébá. Navíc nám připomene, že Lana Del Rey dovede skládat i kusy, které nejsou velikášsko-truchlivými hymnami, ale spíše propracovanými, klidnými baladami. A přesně z takových písní je složená nová deska.


Lust for Life nefunguje na první dobrou, zpočátku se dokonce dostavují rozpaky, ovšem po několika posleších album roste. A jinak než dříve – poprvé se výrazněji objevuje elektronika a rap, a zpěvačka, které bývají vytýkány rozpačité koncerty, tu přes prvotní nenápadnost ukazuje, jak dovede pracovat s hlasem. Už ji neposloucháme jen pro jeho barvu, ale proto, že i ve své stále smutně zabarvené osudovosti dovede zachytit pestrost, kterou život nese. Je tklivá jako vždy, poprvé nám ale ukazuje, že nic není černobílé. Vokálem, s nímž dovede zakouzlit, hudbou, kterou umí přirozeně obohatit, i texty, v nichž bezprostředně promlouvá k současné generaci: „Co vy, děti, se svou vintage hudbou, kterou posloucháte přes satelity – jste součástí minulosti, ale teď jste i budoucnost.“

Info

Lana Del Rey - Lust for Life (Interscope, 2017)
www.lanadelrey.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Prostor plný apatie a úzkosti (Metro Riders)

Jaroslav Myšák 23.01.2024

Už předchozí deska projektu Metro Riders, za kterým stojí švédský hudebník Henrik Stelzer, pracovala se zvukovým prostředím, který si asociujeme s filmy osmdesátých let.

Dojmy ze světa plného absurdit (Flat Worms)

Eva Karpilovská 19.01.2024

Flat Worms na albu Witness Marks v krátkých a úderných písních skvěle pracují s doplňujícími se nástroji a efekty.

Babie leto viac než pavučiny (Dušan Vlk)

Veronika Vagačová 16.01.2024

V porovnaní s predchádzajúcimi albumami vidno posun, Babie leto v podzemí je mierne serióznejšie, vyspelejšie.

Život v strachu (Chimamanda Ngozi Adichie)

Mária Karľaková 28.12.2023

Adichie poznáme ako bojovníčku za práva žien skrz knihy Feminizmus je pro každého a Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace