Zprávy / Pozvánky

Dny práva na město: Vzpurná Praha

Dny práva na město: Vzpurná Praha

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.09.2018

Co všechno je dnes ve městě vzpourou? Třeba zasadit u stromu před domem pár kytek. Nebo jet centrem Prahy na kole. O snaze bránit bourání historických památek nebo ovlivnit, kde vyroste nákupní centrum a kde zůstane aspoň kousek zeleně, snad ani nemluvě. Prostě se ani nenadějete a je z vás rebel nebo rebelka. Stačí jen chtít žít v metropoli o něco lépe. Právo na město má každý z nás. Vzpurná Praha: Dny práva na město je akcí, na které se sejdou obyvatelé a obyvatelky Prahy, lidé, kterým není veřejný prostor lhostejný, aktivisté a aktivistky, sociální pracovníci a pracovnice i ti, kdo se městem zabývají na akademické půdě. Diskuse, přednášky a workshopy se zaměří na komunitní bydlení, lepší život pro znevýhodněné obyvatele a obyvatelky, na veřejný prostor jako místo otevřené kreativitě, sportu či ekologické dopravě. Kolektivy i jednotlivci z Prahy i ze zahraničí ukáží, co vše je možné a co funguje.

Naše města nám utíkají pod rukama. Bydlení je stále nedostupnější. Nájmy v Praze rostou dvakrát rychleji než platy. Senioři a seniorky, studenti a studentky, lidé s handicapem, ale i střední třída jsou pomalu vytlačováni na okraj. Byrokracie dusí spontánní život v ulicích a stále vetší část města se odcizuje svým obyvatelům a obyvatelkám. Vedení města se stará především o dobré podmínky pro developery a jejich zisky a přitom nezvládá zajišťovat ani základní funkce města. Třeba aby byl dostatek dostupného bydlení nebo aby nepadaly mosty.

Právo na město znamená právo spoluutvářet prostředí, ve kterém žijeme, a to přímo a samosprávně. "Chceme, aby v Praze mohl každý důstojně bydlet. Místo chátrajících prázdných domů v rukách spekulantů chceme živé, kreativní a komunitní prostory. Chceme přátelské, rozmanité, bezbariérové a solidární město s udržitelnou dopravou. Chceme demokratické město, kde si jako obyvatelé a obyvatelky můžeme zvolit, jestli například u Masarykova nádraží chceme další obří kancelářský komplex, nebo zda tam raději chceme bydlení, park nebo knihovnu."

"Nechceme jen příhližet tomu, jak se z nás stávají odcizení lidé ve městě plném anonymních kanceláří, turistických hotelů a dopravních kolapsů. Pojďme se společně bavit o tom, jaké chceme město a jak toho dosáhnout. Pojďme se o fungování města vzájemně učit, organizovat se a ukázat, že tohle město patří hlavně jeho obyvatelům a obyvatelkám. Na město má právo každý!"

Info

Vzpurná Praha: Dny práva na město
27. - 29. 9. 2018
Louka u lodi Altenburg, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.