Galerie

Folkové prázdniny, 26.7.2013, Náměšť nad Oslavou

Folkové prázdniny, 26.7.2013, Náměšť nad Oslavou

Barka Fabiánová | Galerie | 28.07.2013

Ráno v Náměšti začalo v Kapli svaté Anny, kde v Česku usazený anglický písničkář James Harries povídal o svém albu Voice Memories. Odpoledne pak na tomtéž místě hrál Honza Žamboch pro změnu ze svého nového alba Guitar & Forest. Pátek byl na Folkových prázdninách pod taktovkou primášů a pomyslného slovensko-moravsko-polského folklórního trojboje. Slovenskou Bandu vede houslista Samo Smetana a jejich úvodní koncert v Náměšti byl hudební jízdou po slovenských krajinách. Nejsilnější písní asi byla ukrajinská lidovka zpívaná a capella.

Česko (teda Moravu) zastupoval v pátek Jiří Pavlica s Hradišťanem. Ten se na Folkovky pravidelně vrací a často přiváží i zajímavé hosty. Letos hrál jen s Hradišťanem, ale publikum v Náměšti jej vítalo i tak. Škoda jen, že mi v jejich vystoupení cosi scházelo. Zatímco se hlavní scéna přestavovala, o kus dál na malé Oranžové, hráli Žamboši.

Vołosi z polské strany Beskyd jsou sice dva klasicky vzdělaní a tři lidoví muzikanti, ale lidová hudba v jejich podání je neskutečný výbuch energie. Od smyčců málem lítaly jiskry, struny praskaly, z houslí, viol a dalších nástrojů se skoro stala hromada třísek. Pětice virtuózů byla vyvrcholení Folkových prázdnin a pro mě osobně (a dle ohlasů publika nejen pro mě) největší hudební zážitek letošního ročníku. Z pomyslného trojboje tak vyšli vítězně.

Kdo si ještě po koncertě hlavních hvězd zašel do Galerie 12, určitě nelitoval. James Harries den v Náměšti začínal a také končil. Jeho písničky se nesly nočním parkem a byl v nich přimíchán smutek. Možná i proto, že týden v Náměšti utekl jako voda.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články