Galerie

Folkové prázdniny, 27.7.2013, Náměšť nad Oslavou

Folkové prázdniny, 27.7.2013, Náměšť nad Oslavou

Barka Fabiánová | Galerie | 28.07.2013

Poslední den v Náměšti je vždycky tak trochu smutný. Stánkaři i někteří návštěvníci už mají sbaleno a i festivalový program v zámeckém parku začíná dříve než obvykle. V sobotu jako první přijela maďarská Rodina z karavanu. Čtyři hlasy, barevné šaty, cikánské písně a temperament, to vše lákalo k tanci, přesto v dusném odpoledni dala většina posluchačů přednost poslechu vsedě.

Českou folkovou stálici Jablkoň s nepřehlédnutelným kytaristou/zpěvákem Michalem Němcem v čele doplnila půvabná mladičká zpěvačka. Největší hity si náměšťský park pobrukoval spolu s kapelou. Asi nejodvážnějším dramaturgickým počinem letošních Folkovek byl koncert dvojice bratrů z Mexika, známých pod jménem Cabezas de Cera. Ty doplnil trumpetista v klobouku, Rakušan Franz Hautzinger. Jeho improvizace na čtvrttónovou trubku kombinovaná s akustickými a elektronickými zvuky, které bratři Sotelové vyluzovali na vlastnoručně vyrobené drnkací nástroje a bicí soupravu, prověřila, zda je náměšťské publikum ochotné strávit i něco nového. A myslím, že tato zkouška byla úspěšná. Jen víc podobně odvážných počinů na české festivaly.

Elektroniku a projekci do svého koncertu zapojila i polská zpěvačka Joanna Slowinska. Zpěvačka a houslistka už v Náměšti několikrát hrála, její letošní vystoupení však vsadilo na elektroniku místo akustiky. V zámeckém parku ji tentokrát doplnilo trio mladíků z Krakova s applem, samply a elektrickými kytarami. Projekce byla doplněna českými texty a tradiční goralské písně v inovátorském pojetí sklidily zasloužený ohlas. Joanna Slowinska pak ještě dlouho přidávala pro ty, co se nechtěli rozloučit.

Festival Folkové prázdniny v sobotu skončil. Osobně si myslím, že atmosférou i dramaturgií je tím nejlepším, co v Česku je, do jisté míry to jsou takové miniaturní Colours. Zbyla jen kupa zážitků a fotek. Nezbývá než doufat, že festival potrvá ještě spoustu dalších let.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články