Články / Reporty

Future Gate Festival: Rozvláčné odpoledne s Hollym

Future Gate Festival: Rozvláčné odpoledne s Hollym

Jakub Kurnas | Články / Reporty | 04.03.2019

Atmosféru honosné Lucerny rozhýbalo v sobotu nadšení čtyř stovek fanoušků sci-fi. Festival vědecko-fantastického filmu Future Gate totiž uváděl svou hlavní hvězdu Normana Lovetta, představitele Hollyho ze seriálu Červený trpaslík. Bodrý sedmdesátník přišel odstartovat maraton kultovního seriálu a zaplněný Velký sál mu připravil vřelé přivítání. „Holly“ strávil na pódiu několik minut, během kterých se stihl několikrát vyfotit s publikem a vypustit pár suchých vtipů o smrti.

Projekce prvních šesti dílů Trpaslíka měla uvolněnou, melancholickou náladu. Promítala se DVD verze v českém znění, známá z obrazovek České televize. Smích publika prolínal studiový smích z reproduktorů, a i když byla kvalita obrazu nevalná, většina diváků vydržela až do konce. Po tříhodinovém promítání přišla ještě devadesátiminutová beseda s Lovettem. Publikum i herec působili po dlouhém odpoledni unaveně, otázky obecenstva i moderátorky byly předvídatelné a nepříliš nápadité. Komik, kterého čtyřiadvacet dílů devadesátkového sitcomu odsoudilo na doživotí v kůži své postavy, ale pobavil.

Kavárnu Lucerny pak na dalších několik hodin zaplnila Lovettova autogramiáda. Zájem o jeho osobu byl velký a vyčerpaný umělec se nakonec nezúčastnil večerní projekce béčkového krváku Zlouni z vesmíru (2005), ve kterém si zahrál slizkého filmového producenta. Britský sci-fi úlet byl dobrým předkrmem pro fanoušky Festivalu otrlého diváka - špatně napsané postavy umíraly jak na běžícím pásu a končetiny krav, lidí i mimozemšťanů zběsile létaly plátnem.

Po sobotním trpaslíkovském šílenství ukázal festival i svou vážnou tvář. Dokumentární film Voyager: Hranice vesmíru zmapoval misi dvou nejznámějších vesmírných sond. Provedl diváky od konstrukce Voyagerů až k jejich meziplanetárním putováním, které světu přineslo první detailní fotografie Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu. Dokument citlivě pracoval se vzpomínkami vědců, kteří o misi i po čtyřiceti letech dokázali mluvit s nakažlivým nadšením.

Future Gate Festival zanechal dobrý dojem dramaturgií i neformální atmosférou. Diváci v Brně, Plzni a Šumperku, kam přehlídka v průběhu března zavítá, se můžou těšit na pestrou kombinaci klasických i nových vědecko-fantastických filmů. Jen houšť.

Info

Future Gate 2019
27. 2. - 3. 3. 2019
Kino Lucerna, Praha
fb událost

foto © Future Gate Festival

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články