Články / Recenze

Ghostface Killah, zabiják mafiánské rodiny DeLucas

Ghostface Killah, zabiják mafiánské rodiny DeLucas

Jakub Šíma | Články / Recenze | 13.06.2013

Ghostface Killah, spolu s RZA asi kvalitativně nejstálejší člen Wu-Tang Clanu a zároveň jeden z nejlepších vypravěčů na rapové scéně, vydal své první koncepční album. Vzhledem k jeho vypravěčským schopnostem je překvapivé, že tak učinil až v době, kdy celý Clan slaví dvacetileté výročí. Projekt Twelve Reasons to Die zaštítil společně s multinstrumentalistou Adrianem Youngem a jeho bandem. Young o sobě dal vědět především oprašováním monumentů černošské kultury, po soundtracku k filmu Black Dynamite, remaku legendárního Dolemita, naposledy spolupracoval s Delfonics, neméně významnou kapelou historie černošské kultury. Projekt vychází zároveň i jako komiks, který je dějově shodný s příběhem desky. A nad vším drží ochrannou ruku RZA jako výkonný producent. Až by srdce fanouška zaplesalo.

Ghostface si vždy liboval v mafiánské tematice, příbězích o pašování drog a nelítostném prostředí gangů. Svou přezdívku si vysloužil nošením masky v počátcích kariéry, vzhledem k policejnímu pátrání po jeho osobě nebylo veřejné vystupování nejlepší nápad. A z nastolené linie neuhnul dodnes. Na Twelve Reasons to Die vystupuje jako zabiják mafiánské rodiny DeLucas a rozehrává příběh o lásce, zradě a pomstě, která musela přijít. Starý pes dokazuje, že starými kousky udělá víc parády než většina mladých. Klasický příběh zpracovává s řemeslnou zručností a nevyhnutelná klišé dokážou potěšit. Takřka tarantinovské zpracování notoricky známých momentů dokáže balancovat na hraně předvídatelnosti a simulakru. A přestože mantinely příběhu neumožňují přílišnou verbální ekvilibristiku, působivost Ghostfacovu přednesu nelze upřít ani tentokrát.

Největší podíl na cinematické atmosféře desky však má producentský rukopis Adriana Younga. Chtělo by se říct, že Younge neudělal produkci k albu, ale filmový soundtrack. A toto tvrzení není daleko od pravdy. Potemnělé a zaprášené samply se mísí s živě instrumentovanými nástroji a živé bubny přidávají zvuku na nezbytné naléhavosti. Motivy, které RZA jen letmo načrtává, Younge rozpracovává, původní se opakováním stává jiným, a přesto zůstává věrno původnímu motivu. Jednoduchost melodií podtrhává Ghostfacův vyšší, ale přesně frázující a nezaměnitelně intonující hlas, který dostává náležitý základ pro teatrální rozehrání. Vše podtrženo faktem, že samply Younge vybíral hlavně ze sedmdesátkových blaxploitation trháků. Pocit, že hlavní hrdina se i přes svou smrt vrátí a pomstu si vychutná s klidným úšklebkem v kalužích krve, je neodbytný. Přesto desce ke konci malinko dochází dech a není zřejmé, jestli by jí prospělo zkrácení na délku EP nebo naopak propojení skity a lokální odlehčení ve stylu Prince Among Thieves od Prince Paula.

Ghostface dlouhodobě drží laťku kvality velmi vysoko a nezklamal ani tentokrát. Milým překvapením jsou Youngeovy producentské schopnosti a um, s jakým namíchal hutný a organický hudební základ. To vše ve světle plánovaného reunion alba Wu-Tang Clanu, kde by Younge mohl přispět svou producentskou troškou do mlýna. (Deska vyšla i v remixové limitované edici pod názvem Brown Tape, kde se o produkce postaral detroitský Apollo Brown.)

Info

Ghostface Killah and Adrian Younge – Twelve Reasons to Die (Soul Temple Records, 2013)
www.islanddefjam.com/artist/home.aspx?artistID=7302

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace