Články / Recenze

Happy birthday na rozcestí hodnot (Sofa Surfers)

Happy birthday na rozcestí hodnot (Sofa Surfers)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 13.02.2018

Multimediální rozvědka Sofa Surfers, dlouholetá jednička rakouské alternativní scény, loni oslavila své dvacetiny a album, které si nadělila, není tak úplně nové, jak by se mohlo zdát. Jsou na něm vedle pěti nových skladeb taktéž čtyři reworky časem prověřených klasik.

Ovšem Sofas mohou s klidným svědomím bilancovat. Za svou hudební kariéru nenahráli žádné vyloženě špatné album, většina jich byla dokonce nadprůměrných. Od psychedelicko-dubových experimentů na deskách Transit (1997) a Cargo (1999) přes downtempové období Encounters (2002) až po žánrově přelomové eponymní Sofa Surfers (2005), kdy se i na další dvě nahrávky (Blindside, Subliminal) překvapivě ponořili do postrockových vod. Návrat k electro postupům přišel až s eklektickou sbírkou Scrambles, Anthems And Odysseys (2015), která opět zamíchala kartami a dokázala, že Sofas jsou stále ve hře.


Na novince nazvané 20 opět nalezneme surogát taneční elektroniky a postrockovou energii se stopovými prvky dubu či soulu. Jejich producentský minimalismus je jako vždy vypointován až ke strojové dokonalosti oživlých humanoidů, aniž by šlo o chladnou vypočítavost. Desku oživují i hostovačky. Jednou z nich je zřejmě jejich nejpůsobivější skladba vůbec See the Lights, v níž zpívá Junior Delgado, za vypíchnutí stojí i dystopický track Elusive Script, ve kterém jim vypomohli renomovaní alt hip hopeři Dälek. V pilotní Wraped si zase po letech přizvali amerického rappera Odateeeho, s nímž kdysi vyprodukovali další klíčový hit 21st Century Army.

Díky dnes již kmenovému vokalistovi a tanečníkovi Manimu Obeyemu obsahuje jejich hudba stopy emocionálních exkurzů do temnějších vrstev psychiky. A neveselé texty pak korespondují se současným stavem společnosti, ocitající se na rozcestí hodnot a možného střetu civilizací. Ale, jak se říká, dokud se hraje, ještě se neumřelo. Happy birthday to them.

Info

Sofa Surfers – 20 (Monoscope Productions, 2017)
www.sofasurfers.info

Živě: Sofa Surfers (at)
3. 3. 2018 Cross, Praha
fb událost

4. 3. 2018 Fléda, Brno
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články