Články / Recenze

Hudba jako malovaná (Troposphere)

Hudba jako malovaná (Troposphere)

Richard Kutěj | Články / Recenze | 24.02.2018

Kdyby se dala hudba amerického dua Troposphere zobrazit, byl by to velmi barevný abstraktní obraz, který je ale veden pevnými a promyšlenými tahy. Album Tropism Season 2 je dokonalou ukázkou spolupráce elektroniky a živých nástrojů. Barevná psychedelie s vlivy acid jazzu, kde se hravé a barevně rozevláté pasáže střídají s pomalu plynoucími ambientními místy a radost z muziky a hudební svobody je tu v souladu s producentskou dotažeností.

Troposphere tvoří zkušené persony americké hudební scény. Hiphopový DJ, producent a kytarista Fafu spolupracoval i se jmény, jako jsou Method Man či Prince. Parťákem je mu multiinstrumentalista Bob Danyo, který elektroniku doplňuje sóly i doprovodnými melodiemi na trombon, saxofon, kornet, flétnu či fujaru. A další živé nástroje jsou tu navrstvené na sebe v podobě elektronických linek, loopů a samplů.


Neleknout se takřka smutného úvodu s nádherně tklivým sólem na trubku. Pak se začne „malovat“ a je to opojné a vtahující. „Experimentujeme i s nahráváním hlasu nebo takových ezoterických nástrojů, jako je theremin nebo melodika. Někdy zkoušíme hrát i na různé věci, které najdeme ve studiu, hračky nebo kovové pružiny nebo obří hnětací mísu, na kterou jsme hráli jako na perkusivní nástroj," řekli při vydání desky. A výsledkem jsou jazzově i hiphopově zakouřené základy, kolem kterých se to hudebně košatí, rozšafná psychedelie, kde vůbec nezáleží, zda si hlavní slovo bere elektronika nebo živý nástroj. Symbióza. Radost a slunce i šerá místa končícího dne a přicházející noci u klubového baru. Dá se tu poklidně tančit i jen tak sedět, nic neřešit a poslouchat.

Troposphere a řeči o malování k sobě patří i jinak než popisem barevnosti jejich instrumentální hudby. Tropism Season 2 má vizuální doprovod, který vytvořil DJ Fafu. Album vyšlo u pražského labelu post-hudba a na Bandcampovém odkazu najdou milovníci spojení psychedelické hudby a přiléhavých obrazců i link na dlouhé chvíle spojující muziku i vizuál.

Nenápadné album patří k tomu nejlepšímu, co se v produkci tuzemských labelů loni urodilo. Velké věci bývají skryté a tento objev je zárukou radosti z hudby, která snoubí volnomyšlenkářství i dokonalou kompoziční a zvukovou práci.

Info

Trotosphere - Tropism Season 2 (post-hudba, 2017)
bandcamp kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články