Zprávy / Festivalové

Hudební premiéry na Dobršské bráně

Hudební premiéry na Dobršské bráně

redakce | Zprávy / Festivalové | 23.07.2017

Festival Dobršská brána – brána do světa hudby si ve svém úvodním ročníku klade za cíl představit muzikanty, kteří jsou ve své tvorbě otevřeni mnoha různým vlivům a spojují v ní hudbu lidovou s jazzem a komorní hudbou. Motto "Brána do světa hudby" naznačuje, že hudbu nemá smysl rozdělovat na nějaké styly. Mnozí umělci budou vystupovat poprvé v ČR právě na tomto festivalu.

Garth Knox je v čele scény nové hudby již delší dobu. Díky zkušenostem, které získal jako violista v Arditti Quartetu a Ensemblu Intercontemporain a z těsné spolupráce s mnoha předními soudobými skladateli, se stal ojedinělým interpretem hudby různých stylů včetně minimalismu. Ovládá nejmodernější techniky a využívá nové technologie. Díky zájmu o violu d'amore a středověké "skřipky" se jeho repertoár v nedávné době otevřel také staré hudbě (středověké a barokní), kterou přesvědčivě přenáší do přítomnosti, a díky svým irským a skotským kořenům dokáže snadno vést dialog s tradiční keltskou hudbou. Vždycky se cítil jako improvizátor a v současné době se stále více uplatňuje jako autor, který rozvíjí své nápady v novátorském hudebním divadle.


Garth Knox Saltarello Quartet je kvarteto violisty Gartha Knoxe hrající v netradičním složení dvě violy (Garth Knox a Julia Robertová), violloncello (Agnes Vestermanová) a perkuse (Sébastien Clement). Ve svém repertoáru má úpravy písní Hildegardy von Bingen, Guillama Machauta, skladby barokních skladatelů Marina Maraise a Antonia Vivaldiho, úpravy irských lidových písní, ale i skladby Johna Zorna či finské skladatelky Kaiji Saariaho. Nils Økland je houslista s novátorským přístupem k hudbě a specialista na norský lidový nástroj hardangerské housle. Kreativním způsobem rozšiřuje záběr folklorní hudby ve své domovině. Svou hudbu popisuje jako "hybrid mezi poezií lidové hudby a energií punku". Okland vydal na značce ECM čtyři alba, sólovou desku Monograph, v duu se Sigbjornem Apelandem desku Lysoen a desky Lumen Drones (2014) a Kjolvatn (2015) s kapelou. Pro Rune Gramofon natočil před spoluprací s ECM dvě alba.

Spolupracoval s Christianem Wallumrodem či Arvem Henriksenem a pravidelně hraje s klasickými, folkovými, rockovými a jazzovými muzikanty, například v kapele 1982 zaměřené na improvizaci a v rockovém triu Lumen Drones. Nils Økland Ensemble vystupuje ve složení Nils Okland (hardangerské housle, viola d´amore), Sigbjorn Apeland (harmonium), Rolf-Erik Nystrom (alt a baryton saxofon), Mats Eilertsen (kontrabas) a Hakon Morch Stene (perkuse, vibrafon). Maya Homburgerová se narodila v Curychu ve Švýcarsku. V roce 1986 se přestěhovala do Anglie a začala hrát v orchestru English Baroque Soloist Johna Eliota Gardinera a dalších souborech dobových nástrojů. V roce 1993 natočila dvanáct fantazií pro sólové housle od G. Ph. Telemanna a v roce 1995 šest sonát pro housle a cembalo J. S. Bacha spolu s Malcolmem Proudem. V duu s manželem Barrym Guyem uvádí barokní sólové práce do souvislostí s volnou improvizací. Společně koncertovali na mnoha významných světových festivalech zaměřených na novou hudbu, jazz i barokní hudbu.

Info

Mezinárodní hudební festival
Dobršská brána 2017
25. - 26. 8. 2017
U Dražných, Dobrš
vstupné: www.dobrsskabrana-fest.cz/obchod

www.facebook.com/events/1474411399277354
www.facebook.com/events/272467263163692
www.facebook.com/mhfdobrsskabrana

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články