PLAYER FM

Novinky / Festivalové

Festivalové

Hudební premiéry na Dobršské bráně

Hudební premiéry na Dobršské bráně

|

Festival Dobršská brána – brána do světa hudby si ve svém úvodním ročníku klade za cíl představit muzikanty, kteří jsou ve své tvorbě otevřeni mnoha různým vlivům a spojují v ní hudbu lidovou s jazzem a komorní hudbou. Motto "Brána do světa hudby" naznačuje, že hudbu nemá smysl rozdělovat na nějaké styly. Mnozí umělci budou vystupovat poprvé v ČR právě na tomto festivalu.

Garth Knox je v čele scény nové hudby již delší dobu. Díky zkušenostem, které získal jako violista v Arditti Quartetu a Ensemblu Intercontemporain a z těsné spolupráce s mnoha předními soudobými skladateli, se stal ojedinělým interpretem hudby různých stylů včetně minimalismu. Ovládá nejmodernější techniky a využívá nové technologie. Díky zájmu o violu d'amore a středověké "skřipky" se jeho repertoár v nedávné době otevřel také staré hudbě (středověké a barokní), kterou přesvědčivě přenáší do přítomnosti, a díky svým irským a skotským kořenům dokáže snadno vést dialog s tradiční keltskou hudbou. Vždycky se cítil jako improvizátor a v současné době se stále více uplatňuje jako autor, který rozvíjí své nápady v novátorském hudebním divadle.


Garth Knox Saltarello Quartet je kvarteto violisty Gartha Knoxe hrající v netradičním složení dvě violy (Garth Knox a Julia Robertová), violloncello (Agnes Vestermanová) a perkuse (Sébastien Clement). Ve svém repertoáru má úpravy písní Hildegardy von Bingen, Guillama Machauta, skladby barokních skladatelů Marina Maraise a Antonia Vivaldiho, úpravy irských lidových písní, ale i skladby Johna Zorna či finské skladatelky Kaiji Saariaho. Nils Økland je houslista s novátorským přístupem k hudbě a specialista na norský lidový nástroj hardangerské housle. Kreativním způsobem rozšiřuje záběr folklorní hudby ve své domovině. Svou hudbu popisuje jako "hybrid mezi poezií lidové hudby a energií punku". Okland vydal na značce ECM čtyři alba, sólovou desku Monograph, v duu se Sigbjornem Apelandem desku Lysoen a desky Lumen Drones (2014) a Kjolvatn (2015) s kapelou. Pro Rune Gramofon natočil před spoluprací s ECM dvě alba.

Spolupracoval s Christianem Wallumrodem či Arvem Henriksenem a pravidelně hraje s klasickými, folkovými, rockovými a jazzovými muzikanty, například v kapele 1982 zaměřené na improvizaci a v rockovém triu Lumen Drones. Nils Økland Ensemble vystupuje ve složení Nils Okland (hardangerské housle, viola d´amore), Sigbjorn Apeland (harmonium), Rolf-Erik Nystrom (alt a baryton saxofon), Mats Eilertsen (kontrabas) a Hakon Morch Stene (perkuse, vibrafon). Maya Homburgerová se narodila v Curychu ve Švýcarsku. V roce 1986 se přestěhovala do Anglie a začala hrát v orchestru English Baroque Soloist Johna Eliota Gardinera a dalších souborech dobových nástrojů. V roce 1993 natočila dvanáct fantazií pro sólové housle od G. Ph. Telemanna a v roce 1995 šest sonát pro housle a cembalo J. S. Bacha spolu s Malcolmem Proudem. V duu s manželem Barrym Guyem uvádí barokní sólové práce do souvislostí s volnou improvizací. Společně koncertovali na mnoha významných světových festivalech zaměřených na novou hudbu, jazz i barokní hudbu.

Info

Mezinárodní hudební festival
Dobršská brána 2017
25. - 26. 8. 2017
U Dražných, Dobrš
vstupné: www.dobrsskabrana-fest.cz/obchod

www.facebook.com/events/1474411399277354
www.facebook.com/events/272467263163692
www.facebook.com/mhfdobrsskabrana

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Festivalové

Brutal Assault s Celeste i Unsane

Brutal Assault s Celeste i Unsane

redakce |
Poslední ​​letošní​​ update kapel​​ na Brutal​​ Assault​​.​​V​​ sestavě​​ jsou​​ nově ​​Dodecahedron, Celeste​​ nebo ​​Full ​​of​​ Hell, ​​kteří ​​nahradí vypadlé Nail…
Rock for People potvrzuje The Prodigy

Rock for People potvrzuje The Prodigy

redakce |
Na divokou jízdu v rytmu The Prodigy se příští léto mohou těšit návštěvníci festivalu Rock for People. Pořadatelé ohlašují ještě Sick Puppies...
Na Pohodě 2018 zahraje také Fink

Na Pohodě 2018 zahraje také Fink

redakce |
Jedna z nejvýraznějších postav elektronického labelu Ninja Tune, písničkář a producent Fin Greenall aka Fink, zahraje na festivalu Pohoda.
Další várka jmen pro CTM 2018

Další várka jmen pro CTM 2018

redakce |
Letošní téma Turmoil naváže na loňský motiv Fear Anger Love. Berlínský CTM Festival potvrzuje Boys Noize, Antwood i Scotta Kellyho z Neurosis.

xp recenze

Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art
Actress - AZD 80% Actress - AZD
Hradišťan - Pozdraveno budiž světlo 100% Hradišťan - Pozdraveno budiž světlo
Neil Young - The Promise 80% Neil Young - The Promise
Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built the Moon? 80% Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built the Moon?
Zvíře Jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim 100% Zvíře Jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim
Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Elton John - Diamonds (deluxe version) 100% Elton John - Diamonds (deluxe version)

Akce

We All 18

Klubovna 2. patro, Praha
partitury pro mahlera_jihlava (do 17/2)
jazz fest (18/12)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)
Animal Music (do