Koncerty

Black Sabbath (uk)

Black Sabbath (uk)

redakce | Koncerty | 11.04.2013

Sen mnoha hudebních fanoušků se stává skutečností. Black Sabbath vydají v červnu první společné studiové album po třiatřiceti letech a Ozzy Osbourne, Tony Iommi a Geezer Butler potvrdili koncertní plány pro letošní rok. Kapela se představí 7. prosince 2013 v pražské O2 aréně. Bez Black Sabbath by dnes tvrdý rock vypadal úplně jinak; ať už si o nich myslíte, co chcete, v dobách své největší slávy byli stylotvorní. Tolik pilných žáčků či plagiátorů jako oni má málokdo.

Během své kariéry Black Sabbath prodali více než sedmdesát milionů alb, obdrželi několik cen Grammy a byli uvedeni do rokenrolové síně slávy. Nové, deváté album 13 vyjde 10. června 2013 a bude zároveň prvním studiovým albem od roku 1978 a titulu Never Say Die. Novinku nahrávali Ozzy Osbourne,Tony Iommy a Geezer Butler pod producentským dohledem Ricka Rubina, ke kapele se ve studiu připojil bubeník Brad Wilk z Rage Against the Machine.

Birmingham je v poválečných letech ošklivé město. Pokud ovšem nemáte rádi velké průmyslové aglomerace se spoustou nakupených sociálních problémů. Je konec 60. let a celý svět ovládá flower power. Nosí se květiny ve vlasech, hlásá se všeobjímající láska. Ale co s tím, když žijete ve špinavém, deštivém Birminghamu, a ne ve slunné Kalifornii? Čtveřice místních mladíků, sdružená do kapely Earth a hrající standardní repertoár ve stylu bílého blues, začíná vidět věci poněkud méně růžově. Těmi mladíky byli zpěvák John Osbourne, podle dětské pohádkové knížky Čaroděj ze země Oz přezdívaný Ozzy, kytarista Tony Iommi (má za sebou krátkou, ale užitečnou zkušenost: na chvíli zaskočil u již velmi úspěšných Jethro Tull), baskytarista Terry Butler zvaný Geezer a bubeník Bill Ward. Jednou prý spolu seděli v kině a sledovali hororový film. Někdo poznamenal: „Není to divný, že lidi platěj za to, aby je někdo strašil? Zkusme hrát strašidelnou hudbu!“ Se změnou zaměření vzal za své i původní název Earth. Dámy a pánové, představují se Black Sabbath.

Hned první album, vydané stylově v pátek třináctého (13. února 1970) a nesoucí pouze název kapely, zaznamenalo ohromný úspěch. A hned to druhé - Paranoid s nesmrtelnými hity War Pigs či Iron Man - katapultovalo „Sabbaty“ do první ligy britského rocku. Temná, valivá hudba s mystickými texty vyplnila vakuum mezi rozjásanými hippie bandy a okamžitě našla množství příznivců. Rozjel se kolotoč nahrávání a koncertů. Spolu s rozšiřujícími se možnostmi nahrávací techniky, propracováním a zvládnutím osobitého stylu dozrála i umělecká úroveň alb. Za vrcholná lze považovat LP Masters Of Reality (1971), Sabbath Bloody Sabbath (1973, jako host si zde zahrál i Rick Wakeman z Yes) a Sabbotage (1975). Rubem mince je pak rostoucí únava muzikantů a nesnášenlivost ve skupině, řešená spoustou kokainu a hektolitry alkoholu.

Nečekaným problémem se ukázala být i hororová stylizace hudby a koncertního provedení. Členové Black Sabbath samozřejmě nikdy nebyli členy či přívrženci náboženských sekt či kultů. Pouze využili hororu, science fiction, fantasy a komiksů. Když tyto žánry, podobně jako Alice Cooper a později Kiss, převedli do hudby, vše bylo míněno jako nadsázka. Jenže vysvětlujte to senzacechtivým fanouškům. To, že byli muzikanti vystavováni neustálému otravování ze strany různých fanatiků, na klidu nepřidalo. Poté, co se kapele nepodařilo vybřednout z narůstajících klišé a sebeopakování na náročnějším albu Technical Ecstasy (1976), poprvé odchází z rozhádané a věčně zfetované kapely Ozzy Osbourne. Ještě se na chvíli nechá přesvědčit k návratu, aby natočil slabší LP Never Say Die (1978), a pak mizí definitivně na sólovou dráhu.

V 80. letech se Black Sabbath bez bývalého frontmana snaží ze všech sil vypořádat s úpadkem. Rozjezd vyšel perfektně, nový zpěvák Ronnie James Dio známý z Rainbow přinesl tolik potřebnou novou krev. Ale i on po třech letech odchází a kapelu, i když stále dokáže vydávat kvalitní desky, poznamenají časté personální změny. I když se za mikrofonem vystřídaly takové pěvecké hvězdy jako Ian Gillan či Glen Hughes (oba z Deep Purple), kapela už nikdy nedosáhla původních pozic. Ozzymu se na sólové dráze dařilo o poznání lépe, ale i on byl provázen smůlou. Tragédií bylo úmrtí talentovaného kytaristy Randyho Rhodese z doprovodné kapely. Že mu kolegové z mládí začínají chybět, bylo zřejmé už tehdy, když nabídl místo ve své kapele baskytaristovi Butlerovi.

Od počátku 90. let byly nesváry mezi původními členy Black Sabbath postupně zapomínány. Dokonce došlo i k několika krátkým, příležitostným společným vystoupením, která vyvrcholila obnovením Black Sabbath v původní sestavě. Znovuzrozená kapela se v Praze na pozvání Interkoncerts představila dvakrát: poprvé to bylo 9. června 1998, ovšem bez bubeníka Billa Warda, kterému jeho zdravotní stav nedovolil vystoupit. Zaskočil za něj Vinnie Appice, známý z předchozích sestav Black Sabbath před Ozzyho návratem. Podruhé zde vystoupili v roce 2005 v kompletní sestavě. Nyní se po osmi letech vrací v rámci světového koncertního turné k nové nahrávce.

Info

Black Sabbath (uk)
7. 12. 2013 20:00
O2 arena, praha

Vstupenky v prodeji ve sběrnách sazka, a.s., rezervace na www.sazkaticket.cz. Ceny vstupenek od 1 250 do 1790 Kč. Předprodej pro členy klubu Live Nation od 9. dubna 2013 09:00 hodin do 11. dubna 2013 19:00 hodin, předprodej na terminálech od 12. dubna 2013 v 9:00 hodin.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Toto město potřebuje TTNG

redakce 14.04.2018

V mezičase stihli vydat nové (v pořadí třetí) album Disappointment Island a být zatčeni na koncertě v Hong Kongu.

Cyclamen opět voní a v Praze hrají

redakce 01.03.2018

Sympatická kapela z francouzského Le Mans ovlivněná francouzskou emo školou devadesátých let.

Oswaldovi a Avokaduo v Kaštanu

redakce 26.02.2018

Zvuk kapely lze popsat jako psychedelický rock s kořeny v americkém blues třicátých let minulého století.

Lesní Bludy sní o Texasu

redakce 29.01.2018

Kapela Bludy žije a stále je rodinným podnikem, i když s malou změnou u baskytary. Mají za sebou čtyři alba.

Vše, co jsi vždy chtěl(a) v Praze slyšet

redakce 28.01.2018

Šílený, úchylný, bizarní, obskurní a to v podobě vizuální i hudební. Takoví jsou Candy Meatworks.

Dvakrát heavy máničkovská garáž na Sedmičce

redakce 27.01.2018

Mitchell se v Golden Void chopil i mikrofonu a výsledkem je prorůstání jeho charakteristických riffů do klasičtější písničkové stavby.

Inau, Potmě a Debbi Love v Kaštanu

redakce 23.01.2018

Nová dramaturgie břevnovského Kaštanu nabídne večer jako stvořený pro otevřené hlavy. Jak různě se dá pojmount hip hop?

Mara Jade s vinylem a Кальк

redakce 16.01.2018

Jeden z Happy Mutantů se stěhuje do Prahy a přiváží vám ochutnávku něčeho dobrého. Vstup dobrovolný.

Křest debutového EP The New Horizons

redakce 14.01.2018

Z mezihvězdného prostoru k vám letí The New Horizons, nová pražská post-rocková formace.

Meat Wave s Pacino na kopci

redakce 14.01.2018

Dejte dohromady Fugazi a Cloud Nothings a máte Meat Wave. Trio z Chicaga, které přijede zahrát do Prahy.