Koncerty

Letní filmová škola

Letní filmová škola

redakce | Koncerty | 17.06.2013

Letošní Letní filmová škola se uskuteční od 26. července do 3. srpna. Program bude opět tvořit šest základních sekcí, které vyváženě pokryjí všechna témata festivalu. Fokus se zaměří na obsáhlý profil jedné národní kinematografie, kterou představí od němé éry po dnešek a přinese i medailony jejích nejvýznamnějších tvůrců. Inventura se bude věnovat „archivním“ sekcím, Spektrum pokryje trendy, témata i osobnosti současného filmu a Visegradský horizont se bude zabývat žánry, osobnostmi i tématy našeho středoevropského prostoru. Snímky, které Asociace českých filmových klubů uvedla či uvede do distribuce, zrekapituluje sekce AČFK uvádí a konečně Zvláštní uvedení přinese ojedinělé a tematicky výjimečné tituly historie.

Zlatá éra Hollywoodu
V sekci Filmová čítanka, která soustavně mapuje významná období, hnutí či žánry filmové historie, se bude LFŠ letos věnovat období, kterému se říká Zlatá éra Hollywoodu. Nejde jen o úsek kinematografie, vymezený zhruba lety 1930-1945, ale především o období největší slávy dokonale funkčního systému výroby a distribuce filmů, který Hollywoodu umožnil naprostou světovou dominanci. Rozsáhlá sekce je sestavena z filmů, které dokumentují kvalitu a různé aspekty studiového systému, a zároveň dbá na to, aby představila jeho největší tvůrce, hvězdy a žánry. Tuto sekci doplní cyklus přednášek a výstava unikátních fotografií Lette Valeska: Souhvězdí Hollywoodu.

Film a živá hudba
Tradičně velmi populární sekce němých filmů s živým hudebním doprovodem bude letos věnována tvorbě českého rodáka Georga Wilhelma Pabsta. Pabstovy němé snímky se vyznačují silným důrazem na psychologii postav, v jeho případě zejména ženských hrdinek v těžkých životních situacích (v hlavních rolích jeho filmů se objevují dobové herecké ikony jako Greta Garbo, Asta Nielsenová či Louise Brooksová). Silně sociálně kritické filmy ovlivněné realismem, kammerspielem a tzv. novou věcností (například Pandořina skříňka, Ulička, kde není radosti nebo Záhady lidské duše), vynesly Pabstovi v období Výmarské republiky respekt a dodnes patří ke klasikám světové kinematografie. Všechny Pabstovy filmy budou opatřeny nově zkomponovanými živými hudebními doprovody.

Půlnoční delikatesy: Nesnesitelná hladovost nebytí
Letošní výběr půlnočních laskomin bude doslova a do písmene maso a zároveň půjde o zábavu pro hlavy opravdu otevřené – ústředním tématem nočních projekcí totiž budou zombie. Z obrovského množství zombie filmů vzniklých v rámci tohoto subžánru od 30. let minulého století jsme vybrali 8 ikonických snímků, které divákům nastíní tematickou různorodost, myšlenkovou hloubku i schopnost kritické reflexe dané doby. Ve výběru se objeví nejen ikonické zombie filmy (Úsvit mrtvých George A. Romera, Zombi 2 Lucia Fulciho), ale také snímky, které kánon tohoto subžánru různým způsobem narušují (explozivní zombie komedie Živí mrtví Petera Jacksona, existenciálně-erotická zombie romance Dellamorte, Dellamore Michele Soaviho).

Rok 1933: Nástup fašismu
Události, ke kterým před osmdesáti lety došlo v Německu a které měly za několik let uvrhnout svět do války, se pochopitelně odrazily i na filmovém plátně. A víc než to – film jako médium byl od počátku jedním z hlavních nástrojů nacistické ideologie a filmy např. Hanse Steinhoffa, Veita Harlana či Leni Riefenstahlové důsledně (a mnohdy velmi obratně) šířily lež o árijské nadřazenosti a nepřátelích Německa. Sekce, věnovaná tomuto nechvalnému výročí, se snaží představit různé tváře soudobé angažované produkce a vedle filmových titulů přinese i bohatý doprovodný program, mapující mj. i pohled současných německých historiků na toto období.

Generační trojboj (nejen) českého filmu
Etablovaní režiséři střední generace točící film za filmem, debutanti vstupující do profesionálního života a konečně studenti, kteří se na startovní čáru teprve chystají... Letošní Letní filmová škola v rámci tří sekcí (Studentské filmy, Visegrad debut, Novinky Visegrádu) nabídne komplexní pohled na (nejen) domácí filmovou scénu a vytvoří také prostor k vzájemné diskusi a předávání zkušeností tří generací filmových tvůrců.

Doprovodný program
Na každý den konání LFŠ je připraven bohatý doprovodný program. Samostatná koncertní stage představí např. Nylon Jail, Psí vojáky, Umakart či Dana Bártu & Robert Balzar trio. Divadelní program bude soustředěn do šapitó Kabinetu Múz, které nabídne řadu představení
a performancí.

Info

Každý, kdo se akredituje na stránkách www.lfs.cz a uhradí částku 1400 Kč, může absolvovat kompletní devítidenní program letošní Letní filmové školy. Držitelé akreditace mají navíc nárok na poloviční vstupné na doprovodné akce (koncerty a divadla).

www.lfs.cz
www.acfk.cz.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Toto město potřebuje TTNG

redakce 14.04.2018

V mezičase stihli vydat nové (v pořadí třetí) album Disappointment Island a být zatčeni na koncertě v Hong Kongu.

Cyclamen opět voní a v Praze hrají

redakce 01.03.2018

Sympatická kapela z francouzského Le Mans ovlivněná francouzskou emo školou devadesátých let.

Oswaldovi a Avokaduo v Kaštanu

redakce 26.02.2018

Zvuk kapely lze popsat jako psychedelický rock s kořeny v americkém blues třicátých let minulého století.

Lesní Bludy sní o Texasu

redakce 29.01.2018

Kapela Bludy žije a stále je rodinným podnikem, i když s malou změnou u baskytary. Mají za sebou čtyři alba.

Vše, co jsi vždy chtěl(a) v Praze slyšet

redakce 28.01.2018

Šílený, úchylný, bizarní, obskurní a to v podobě vizuální i hudební. Takoví jsou Candy Meatworks.

Dvakrát heavy máničkovská garáž na Sedmičce

redakce 27.01.2018

Mitchell se v Golden Void chopil i mikrofonu a výsledkem je prorůstání jeho charakteristických riffů do klasičtější písničkové stavby.

Inau, Potmě a Debbi Love v Kaštanu

redakce 23.01.2018

Nová dramaturgie břevnovského Kaštanu nabídne večer jako stvořený pro otevřené hlavy. Jak různě se dá pojmount hip hop?

Mara Jade s vinylem a Кальк

redakce 16.01.2018

Jeden z Happy Mutantů se stěhuje do Prahy a přiváží vám ochutnávku něčeho dobrého. Vstup dobrovolný.

Křest debutového EP The New Horizons

redakce 14.01.2018

Z mezihvězdného prostoru k vám letí The New Horizons, nová pražská post-rocková formace.

Meat Wave s Pacino na kopci

redakce 14.01.2018

Dejte dohromady Fugazi a Cloud Nothings a máte Meat Wave. Trio z Chicaga, které přijede zahrát do Prahy.