Zprávy / Festivalové

Mario Vargas Llosa hostem Světa knihy

Mario Vargas Llosa hostem Světa knihy

redakce | Zprávy / Festivalové | 28.02.2019

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha si jako čestného hosta 25. ročníku vybral Latinskou Ameriku. Od 9. do 12. května 2019 tak na výstavišti v Holešovicích přiblíží českým čtenářům zevrubně pestrost literárního regionu. Do Prahy při té příležitosti zavítá řada latinskoamerických autorů. Největší hvězdou bude bezesporu génius hovořící mnoha literárními hlasy, nobelista Mario Vargas Llosa. Do Česka přijede poprvé právě na pozvání Světa knihy Praha. Osobně svou tvorbu představí také Bernardo Carvalho, Rodrigo Fresán, Álvaro Enrigue, David Unger či Mariana Enríquezová a další významní latinskoameričtí spisovatelé a hosté.

Ve Španělsku žijící peruánský spisovatel, politik, novinář a esejista Mario Vargas Llosa patří k nejvýznačnějším současným autorům nejen v latinskoamerickém regionu. V roce 2010 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Udělena mu byla za „kartografii struktur moci a za pronikavé obrazy jednotlivcova vzdoru, revolty a jeho porážky“.

Dnes dvaaosmdesátiletý Mario Vargas Llosa se narodil v Peru, kde také na Národní univerzitě San Marcos vystudoval literaturu a práva. Už v šestnácti letech přispíval jako amatérský novinář do místních periodik a v roce 1957 začal také publikovat první povídky. Studijní stipendium ho zavedlo do Madridu, kde v současnosti žije, od začátku devadesátých let má španělské občanství. Pobýval ale i v dalších evropských zemích – působil v Paříži či Londýně, kde přednášel na předních univerzitách a zároveň se živil jako spisovatel.

Úspěch zaznamenal už jeho první román Město a psi (La ciudad y los perros) z roku 1963. Za „monumentální dílo“ je pak považována jeho třetí kniha Conversación en La Catedral. Do Llosovy tvorby se promítá také jeho politická angažovanost – v roce 1990 se dokonce ucházel o prezidentský úřad – znatelná je například v politickém thrilleru z roku 2000 Kozlova slavnost (La fiesta del Chivo). Jako spisovatel se ale Llosa drží v nejvyšších patrech, jak se díky překladům mnoha jeho knih mohli přesvědčit i čeští čtenáři. U příležitosti veletrhu Svět knihy Praha 2019 vydává navíc Argo romány Chvála macechy (Elogio de la madrastra) a Pětinároží (Cinco esquinas), první z textů v překladu Jana Hlouška, druhý Anežky Charvátové.

Info

Svět knihy Praha 2019
9. - 12. 5. 2019
Výstaviště Holešovice, Praha
fb festivalu

Foto © Svenska Akademien

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články