Články / Seriály / / Medvědovo

Medvědovo psychrockové okénko XXIII: Nuselský zoomorph

Medvědovo psychrockové okénko XXIII: Nuselský zoomorph

Jakub Ďuraško | Články / Seriály / / Medvědovo | 08.01.2019

Ještě letos na jaře se mohlo o identitě sólového projektu Kult Masek jen spekulovat. Začátkem léta pak dostal nenápadný profil z Bandcampu i fyzickou podobu. Ještěr vylezl z valu kamení a kdo nevěděl, ke komu si přiřadit onen drone ambient z Nuslí, měl jasno. Kult Masek je pokračování sólové stezky Michaela Nechvátala, který do té doby vzýval bohy kosmische pod prozaickou přezdívkou M-N (a pod kterou dnes i občasně vystupuje), objevil se na několika kompilacích (např. Commando Revisited, Psych Tent VI) a vydal znamenité EP Lizard Worship. Kult Masek je pro jeho tvorbu pomyslným předělem, neboť zvuk a styl mladého umělce se neustále vyvíjí, a zatímco nahrávky M-N se ještě oddávaly až primitivistickému krautovému zvuku i přístupu, nahrávky Kultu Masek už prezentují šlechtěný a vysoce atmosferický drone, na kterém si pochutná nejeden chlapák.

Debutová nahrávka Idol o dvou skladbách publikovaná v září 2017, zachycuje projekt v raném stádiu. Dva monolitické tracky o šesti minutách se od Nechvátalovy předchozí tvorby distancují svým minimalistickým zvukem. Tam, kde ve skladbách M-N zurčela šelest rotorů vyčouzeného vesmírného plavidla, tam v Kultu Masek postačí levitující zvuk „varhan“ a čistota prvku příjemně formátuje mozek.

V květnu pak Kult Masek dropuje další várku: tematickou a dnes již vyprodanou kazetu Zoomorph. Na ní je k dohledání šest skladeb, zvuk je košatější a rychlejší, na mezi hrnoucí se laviny posedávají bůžci avantgardního techna a smějí se při pohledu na dystopickou krajinu chátrajícího města, které obývá sám jediný člověk: napůl humanoid, napůl ještěr. Samizdatovou kazetu o patnácti kusech může všem rychlým rukám závidět leckterý sběratel, který včas nezaslechl Zoomorphovy porodní výkřiky.

Ostatně nejinak je to i s následujícím počinem. Split s tatranským, toho času pražským projektem Koroze vyšel v nákladu třiceti kusů s výtečným obalem Daniela Goliáše (též covery Antisocial Skills, Medication Times / Mental Tension) a vydavatelské povinnosti si mezi sebe rozdělili opět oba umělci. Kult Masek je zde zastoupen jednou devítiminutovou skladbou, kterou se opět vrací do vod, které už čeřil na Idolu: repetice a surový minimalismus. Ani jeho kolega Daniel Jakeš aka Koroze se na svém debutu nežinýruje a nabízí porci velmi chladného suicidal dronu, žánru, na který u nás nejsme zvyklí.

Šavle s Korozí zkřížil Kult Masek ještě jednou a to na své zatím poslední apírenci na mistrovsky poskládané kompilaci Noise of Today, která vyšla digitálně za spolupráce Coffee Breath a noisového nezmara NBDYho (čili Dog Bless You Records) a která je tzv. Guaranteed Kopel Free. Zde zastoupený track Laudanum se drží vytyčené minimalistické stezky, ale překvapí drobnými záchvěvy Dungeon synth stylu. Kromě Kultu Masek najdete na této kompilaci např. díla zbojníků jako Paregorik, Cmiter, Talk=Trouble nebo Säkkikangas. Jak píše vydavatel, najdete zde „80 minutes of contemporary noise from Central Europe“, což mluví za vše, když oním regionem se myslí především Česko, Slovensko a Ostrava.

Těžko říct, jak se to bude mít s blízkou i vzdálenou budoucností diskografie Kult Masek, jisté je, že v těchto dnech se maestro oddává nad šálkem bublajícího zeleného čaje např. poutavým mystickým dokumentům z říše Inků, ve kterých hledá inspiraci pro svá budoucí díla. Třídí si patch kabely a libuje si v tom, že mu v nepříliš mrazivém prosinci není ani příliš horko ani příliš teplo, protože Kult Masek má raději podzim než léto.

PS.: K 5. Pražskému Cassette Store Day vydal Kult Masek nový, opět nízkonákladový homemade počin.

Info

Kult Masek
bandcamp projektu

foto © Angel Dodov

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články