Články / Reporty

Než přijde absťák (Angus and Julia Stone)

Než přijde absťák (Angus and Julia Stone)

Jiří Mališ | Články / Reporty | 21.06.2018

Blíží se léto a s ním i tradiční festivalové opojení, permanentně spálený obličej a akutní nedostatek klubových koncertů. Oponu za jarním semestrem ve velkém sále kodaňského hudebního domu Vega zatáhli Angus a Julia Stoneovi. Australské sourozenecké duo přivezlo Evropě ukázat to nejlepší z loňského alba Snow, na kterém se představilo v prozatím nejpopovějším kabátě. Téměř plný dům se tak těšil na líbeznou kombinaci opojných folkových balad a nesmělých tanečků.

Pódia se nejprve ujalo trio Vancouver Sleep Clinic. Rodáci z Brisbane sice už mají na kontě turné s Daughter nebo London Grammar, Kodaň ale navštívili poprvé. Bylo tedy překvapením, že už s jejich nástupem byl sál téměř zaplněn. Ambientní pop v jejich podání připomněl energičtější verzi britského dua Aquilo, s každou písní se ale čím dál víc dostávaly do popředí hiphopové beaty a v závěrečné Closure už frontman Tim Bettinson skákal přes celou stage. Jeho hluboký hlas a nevšední texty navzdory změně tempa bodovaly a z pódia je vyprovodil solidní aplaus.

Ten se ale zdaleka nepřiblížil bouři, která přivítala hlavní hvězdy večera. Páry se k sobě přitulily ještě o trochu víc a s Angusem Stonem si zazpívaly úvodní Draw Your Swords. Pak přišla řada na skladby z nového alba. Julia Stone se zasněně dívala na sníh padající na pozadí a na začátku Snow zazpívala své „la-la-la”, až se do očí draly slzy. Střídáním nových a starých hitů dvojice držela diváky v hrsti, mezi skladbami byla oceňována i doprovodná kapela - dlouhý potlesk si vysloužil basák James Gilligan, který hrál i tři různé rytmy najednou.

Julia s cukrkandlovým hlasem a Angus jako z moře vynořený surfař tvořili bohémské duo novohipíků. Zatímco její ostýchavost a vlhké oči během nekonečných aplausů dojímaly, jeho rezervovanost mu dodávala takřka božský charakter - o to větší, když zahrál úvodní tóny Big Jet Plane. Refrén nejznámější skladby si zazpívali jen jednou, o zbytek se postarali diváci. Po krátké pauze se vrátili s přídavkem Uptown Folks, kterou Angus nahrál pod aliasem Dope Lemon, ale na ten se publikum moc nechytalo. Třešničkou na dortu se tak stala Wherever You Are, kterou jsme si všichni naplnili srdce láskou na týdny dopředu, abychom to vydrželi i přes celou festivalovou sezónu. Na intimní atmosféru zaplněné Vegy totiž žádný outdoor nemá.

Info

Angus and Julia Stone (au) + Vancouver Sleep Clinic (au)
17. 6. 2018, Store Vega, Kodaň

foto: Joseph Miller

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.