Zprávy / Pozvánky

Beata Hlavenková vydává vánoční album Bethlehem

Beata Hlavenková vydává vánoční album Bethlehem

redakce | Zprávy / Pozvánky | 01.12.2017

Klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková je na české hudební scéně známá jednak jako dlouholetá spoluhráčka Lenky Dusilové z projektů Baromantika a Eternal Seekers a spoluautorka množství jejích písní, ale též z vlastních úspěšných projektů a nahrávek a ze spolupráce s řadou umělců, jako jsou Iva Bittová, Justin Lavash, Dorota Barová, Jaromír Honzák, Anders Aarum, Ingrid Jensen, Rich Perry, David Koller nebo Vladivojna la Chia.


V poslední době se též intenzivně věnuje divadelní a filmové hudbě. Novým albem Bethlehem navazuje Hlavenková na své výborně hodnocenou desku Theodoros, oceněnou v roce 2013 cenou „Anděl“ za jazzové album roku. Předkládá zde bohatou kolekci lidových vánočních koled české, anglické, francouzské i polské provenience, upravených, nebo spíše re-komponovaných do nové, moderní podoby a doplněných o čtyři vlastní drobné skladby. Skladby jako „Chtíc, aby spal“, „Narodil se Kristus pán“, „Adeste fideles“, „Stille Nacht heilige Nacht“, „Pásli ovce Valaši“, „Oh Come, Oh Come Emmanuel“, „Joy to the World“, „What Child Is This“ nebo „The First Noel“ sice patří ve své většině mezi notoricky známé koledy, úprava Hlavenkové však přináší zcela nový pohled na jejich melodie i harmonické postupy. Jakkoli jsou skladby v jejím provedení stále podvědomě nositelem staleté vánoční lidové tradice, působí zároveň velmi současně. Na desce zní jen autorčin klavír, většinou sólově, někde vrstvený ve vícehlasech. Nadžánrový autorský rukopis Beaty Hlavenkové je nezaměnitelný, citlivá a soustředěná interpretace jasně rozpoznatelná.


„Koledy mě provázely od dětství. Mám s nimi spojenou radost, pokoj, rodinu – momenty, které chci zažívat znovu a předávat je dál. Koledy jsem si přetvořila tak, jak mi to hudebně vyhovuje a jak je mi to blízké. Ráda odívám melodie do jiných harmonických hávů a souvislostí. Baví mě, když je vše lehce skryté a záhadné. Když i ty koledy, přes radost poselství, jsou tak trochu melancholické a ne až tak rozjuchané. Mé pojímání veselosti v sobě vždy nese kus jakési lehké tíhy“, říká o projektu sama autorka. Bethlehem je jejím čtvrtým sólovým albem po předchozích albech Joy for Joel (2009), Theodoros (2013) a Scintilla (2015), nepočítáme-li úspěšný projekt pohádek s písničkami Pišlické příbehy (2015), který je pravidelně živě uváděn v pražském Divadle Minor. Všechna její alba byla vydána u Animal Music. Album Bethlehem bylo nahráno s mistrem zvuku Ondřejem Urbanem ve Studiu HAMU v Praze, mix provedl Patrick Karpentski a mastering Tony Cousins v londýnském studiu Metropolis. Obal alba, který je sám o sobě uměleckým dílem představující jakousi galerii maleb, je dílem výtvarníka a ilustrátora Milana Starého a grafičky Zuzany Lednické ze Studia Najbrt (autorky obalů již předchozích alb Scintilla a Theodoros).

Křest Bethlehem proběhne dne 13. prosince 2017 v pražském klubu Atrium na Žižkově, hostem bude klavírista Martin Brunner, dále můžete písně z alba slyšet na sólovém koncertu Beaty Hlavenkové v ostravské Pjetce, nebo 20. prosince v rámci Vánoční kolekce Paláce Akropolis.

Info

Beata Hlavenková
Bethlehem, Animal Music, 2017
www.beatahlavenkova.com

Živě:
13. 12. 2017, Atrium Žižkov, Praha
www.facebook.com/events/246015455929064

16. 12. 2017, Pjetka, Ostrava
www.facebook.com/events/1528856367150124

20. 12. 2017, Palác Akropolis, Praha
www.facebook.com/events/346164969177710

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články