PLAYER FM

Akce

Akce

Bretaní a Irskem s umrlci a havranem

Bran + Marw

Obliba Keltů je v Čechách značná. Slavnosti, skanzeny, festivaly i tzv. keltská hudba si od devadesátých let získávají stále větší fanouškovskou základnu, s informační dostupností se ale přestalo vše házet do jednoho pytle a kultury Irska, Skotska či Bretaně se konečně prezentují jako svébytné celky. O tom, jak se daří tradiční irské a bretaňské hudbě u nás, se můžete přesvědčit na lednovém koncertu spřátelených kapel Marw a Bran v pražské Akropoli.


Když před patnácti lety založil v Praze rodilý Bretonec David Pajot skupinu Bran, příznivce si našel díky jisté exotičnosti více než snadno. Díky zpracovávání starých bretaňských lidových motivů a tanců, seznámil Pajot Čechy s Bretaní a málo známým jazykem bretonštinou, brzy na repertoár přibyly i vlastní autorské skladby. Ačkoliv visel nad kapelou otazník, když se francouzský frontman odstěhoval z Čech, „sirotci“ zvládli situaci více než dobře. Post převzal talentovaný multiinstrumentalista a zpěvák Robert Fischmann a omlazená kapela přidala před dvěma lety do diskografie šesté řadové album Le carnet noir. Sestava tvořená kytaristou Vojtěchem Jindrou, akordeonistou Tomášem Görtlerem, saxofonistou Michalem Wróblewskim a bubeníkem Janem Chalupou se ostatně do Akropole ráda vrací, neboť zde probíhaly i křty posledních desek. Letos přizvala i speciálního hosta, kontrabasistu Tadeáše Mesanyho, kterého můžete vídat třeba v projektu Maderu.

Druhou bandou na podiu bude šestice hudebníků s láskou k irské hudbě, Marw. „Mrtvoly“ hudebně vycházejí z nové irské vlny, do které patří známá Gráda či Lúnasa. Autorská tvorba stojí už jedenáct let na precizním zvládnutí tradičních nástrojů jako whistle či bodhrán, vše doprovázené vokálem Báry Garcíi.


Přestože „bran“ znamená v překladu havran a „marw“ značí právě umrlce, nemusíte se bát pohřební zábavy. Podupávat nohou si začnete během pár minut a pokud budete chtít, jistě vás některá z lepých příchozích naučí i pár základních tanečních kroků.

Info

Bran + Marw
15. ledna 2013
Palác Akropolis, Praha

vstupné: 130/ 170 kč

www.branband.cz
www.marw.cz

foto © Barka Fabiánová

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

xp recenze

Aneta Langerová - Na vlně Radosti 80% Aneta Langerová - Na vlně Radosti
Sparks - Hippopotamus 90% Sparks - Hippopotamus
Warpaint - Heads Up 60% Warpaint - Heads Up
Repelent SS - Repelent SS % Repelent SS - Repelent SS
Horkýže Slíže - Pustite Karola 70% Horkýže Slíže - Pustite Karola
Mogwai - Every Country's Sun 90% Mogwai - Every Country's Sun
Motörhead - Under Cöver 90% Motörhead - Under Cöver
Mono - Requiem for Hell 80% Mono - Requiem for Hell

Akce

zrní (do 11/10)
aeroskola (30/9)
blues alive (do 18/11)
bluefest (do 13/11)
nick cave (do 26/10)