Zprávy / Festivalové

Budějovický Majáles na patnáctou

Budějovický Majáles na patnáctou

redakce | Zprávy / Festivalové | 18.04.2018

Od 20. do 25. května 2018 se uskuteční již 15. ročník neziskového festivalu Budějovický Majáles, pořádaného studenty pro celé město. Program čítá na 150 různých multižánrových bodů, které se odehrají na více jak 12 lokacích v centru Českých Budějovic. Budějovický Majáles tak již tradičně probudí k životu celé město.

Zahájení Budějovického Majálesu se uskuteční v neděli 20. května na Náměstí Přemysla Otakara II. Organizátoři však chtějí překvapit své návštěvníky, a proto si formu, jakou zahájení proběhne, alespoň prozatím nechávají pro sebe. Hned v pondělí Budějovický Majáles připomene historii České republiky u příležitosti stého výročí vzniku a to promítáním polohraného dokumentu Pražské jaro 1968. Pro milovníky pouličního umění si Budside připravil Graffiti session na Náměstí Přemysla Otakara II. a na Sokolském ostrově, kde mohou návštěvníci zůstat do pozdních večerních hodin a užít si večer v Majálesové kavárně v režii labelu Noise Assault Agency of Budweiss s kapelou F V T V R E v hlavní roli. Ani divadelní dramaturgie nezůstane pozadu, právě naopak. S představením vytvořeným na míru Budějovickému Majálesu přijede ruská tanečnice, choreografka, lightdesignérka a kostymérka Evgenia Chetvertková, která se Vám představí za podpory Kredance.

Úterní odpoledne se již tradičně ponese v duchu rodin s dětmi, které se mohou těšit na Rodinné odpoledne na Sokolském ostrově. Děti si vyzkouší netradiční sporty, vyřádí se na dětském hradě nebo se naučí základy první pomoci, zatímco rodiče mohou relaxovat v Majálesové kavárně. Filmová dramaturgie návštěvníky pro změnu uvede do dosud nezmapovaných vod českého undergroundu, tekna. U vody zůstane i v průběhu večera se svou letošní novinkou - loďokinem. Jedná se o nevšední pojetí kina, neboť diváci budou usazeni v loďkách na řece, ze kterých budou mít krásný výhled na film Loving Vincent. Budějovický Majáles se letos také bude ubírat stále aktuálnějším směrem technologií, ale jako vždy neobvyklou formou. Na prknech, která znamenají Budějovický Majáles, se představí divadlo This is (not) Europe komentující současné dění v evropské společnosti. Stejně jako každý den i v úterý vše vyvrcholí koncertem v Majálesové kavárně, kde své citové nitro skrz hudbu odhalí zvukový kuchař Kittchen.

Ve středu poskytne kýžený oddech celoměstský piknik, kde si mohou návštěvníci zacvičit jógu a pak si za odměnu dopřát sladkou neřest v podobě donutů od Donut s tebou. Večer ovládne muzikál totalitního věku Kouř v již tradičním Autokině. Na téma filmu zvolna naváže také beseda se Sašou Uhlovou, žurnalistkou, která bude mluvit o tom, kde leží hranice práce. KEEP CALM není jen omílanou frází mířenou na letošní maturanty, ale i názvem středečního divadelního představení, dokumentu o dvou jedincích v nekonečném příběhu, v podání divadelního spolku Ufftenživot opět ve spolupráci s budějovickou Kredancí. Z Brna do Českých Budějovic dorazí kapela Ghost Of You, kterou ožije večerní Majálesová kavárna, a pokračovat se bude až do ranních hodin v klubu Velbloud, kde třetí den zakončí v duchu elektra Bratři + Killienkrankie.

Předposlední majálesový den, čtvrtek, chtějí pořadatelé upozornit na problematiku vhodných kulturních prostor v Českých Budějovicích prostřednictvím debaty s předními tvářemi místní kulturní scény, mezi které patří například Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla. Problematikou, tentokrát však světovou, se bude zaobírat Jarmila Štuková, česká fotoreportérka, která se od roku 2005 zaměřuje na země sužované válečnými konflikty, chudobou či sociálními problémy. Ve čtvrtek hudební dramaturgie Budějovického Majálesu zve hlavně na pořádnou předzvěst páteční open air v podání kapel Sýček a Červen ve Velbloudu.

Páteční vyvrcholení festivalu se bude letos významně lišit od těch předešlých. Průvod studentů středních škol s účastí přesahující 4 tisíce zůstává, ale odpoledne program nabídne hned tři různé stage. Velké venkovní pódium a menší party stan doplní doprovodný program v Majálesové kavárně, která se letos bude nacházet v prostorách útulného šapitó. Za podpory Rakouského kulturního fóra dostane publikum do varu Leyya a Gudrun Von Laxenburg. Britskou hudební scénu bude zase reprezentovat Too many t’s, ale majálesová dramaturgie nezapomněla ani na české a slovenské hudební lahůdky. Vystoupení oblíbené budějovické kapely VEES, která letos křtí své druhé album, bude jedním z vrcholů celého festivalu. K namáhání představivosti vyprovokuje vystoupení WWW + Fajt. Ze slovenské scény se pak můžete těšit na Živé Kvety s Luciou Piussi v čele.

Info

Budějovický Majáles 2018
20. - 25. 5. 2018
České Budějovice
web akce

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články