Zprávy / Pozvánky

Ceny Jindřicha Chalupeckého vyhlásí v Brně

Ceny Jindřicha Chalupeckého vyhlásí v Brně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.11.2017

Již za několik dní bude znám laureát 28. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejprestižnějšího českého ocenění pro výtvarné umělce do 35 let. Výherce bude vyhlášen v neděli 26. listopadu při slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v Univerzitním kině Scala v Brně od 20.00. Ceremoniál divákům v přímém přenosu na stanici ČT Art zprostředkuje hlavní mediální partner večera Česká televize. Slavnostním vyhlášením laureáta vyvrcholí Víkend s Chalupeckým, dvoudenní program, který Společnost Jindřicha Chalupeckého organizuje ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně. V rámci víkendu se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy finalistů, performativní lekce americké kurátorské dvojice Triple Candie, divadelní představení laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Romana Štětiny či prezentace zahraničních členů poroty, která vybere letošního laureáta.

Program Víkendu s Chalupeckým bude zahájen v sobotu 25. listopadu v 17 hodin setkáním se zahraničními kurátory Triple Candie, které se uskuteční v prostorách Pražákova paláce Moravské galerie. Během performativní lekce s názvem Let the Artists Die se duo amerických kurátorů, které tvoří Shelly Bancroft a Peter Nesbett, zaměří na své vlastní výstavní projekty založené na absenci umění. Název performance odkazuje na hru polského umělce Tadeusze Kantora z roku 1985, která pojednává o podmínkách umění v autoritářských režimech. Triple Candie stráví v Česku tři týdny a během své rezidence uskuteční ještě několik akcí v Praze. Mimo jiné rozvinou ve spolupráci s pozvanými umělci z české scény již existující projekt s názvem Institut pro studium univerzálních nejistot, jehož smyslem je ohledávání konceptu nejistoty v podmínkách kapitalismu. Rezidence Triple Candie se uskutečňuje v rámci cyklu Café Chalupecký, jenž organizuje Společnost Jindřicha Chalupeckého, pobyt kurátorů v České republice je zároveň podpořen rezidenčním programem MeetFactory.


Dalším bodem sobotního programu bude představení Premiérareprízareprízaderniérapremiéra, které proběhne od 20 hodin v HaDivadle. V inscenaci Romana Štětiny, laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2014, ohledává autor médium divadla a zamýšlí se nad tím, z čeho herec a režisér komponují zamýšlený účinek představení na diváka. V neděli ve 14.30 začne v Pražákově paláci komentovaná prohlídka výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2017, při které pětice finalistů představí své instalace. V 16 hodin se v téže budově v prostoru knihovny bude konat představení zahraničních porotců letošního ročníku. Ve 20 hodin pak v Univerzitním kině Scala začne samotný slavnostní ceremoniál předávání Ceny Jindřicha Chalupeckého, po kterém bude následovat afterparty v prostorách kina.

Režisérem letošního ceremoniálu je držitel Českého lva a ceny European Film Awards Tomáš Luňák, moderování se stejně jako v loňském roce ujme kunsthistorik, kurátor a publicista Tomáš Pospiszyl. Kromě Ceny Jindřicha Chalupeckého bude při slavnostním ceremoniálu předána také tradiční Divácká Cena Českých Center, jejíž výherce získá možnost rezidenčního pobytu v sídle některého z českých center v Evropě. Práci jednotlivých finalistů v rámci dokumentu o finalistech v režii Tomáše Luňáka reflektují antropoložka Iveta Hajdáková, teoretička nových médií a současné vizuální kultury Dita Malečková, socioložka a kulturní teoretička Andrea Průchová, básník, publicista a překladatel Ondřej Buddeuse a literární teoretik Tomáš Jirsa. Vstup na ceremoniál je zdarma, je pouze třeba potvrdit účast na adrese info@cjch.cz. Pro pražské zájemce bude také zdarma vypraven speciální autobus, který bude odjíždět v neděli v 11.30 od Veletržního paláce v Praze, na cestu zpět se vydá ve 23.00 od Pražákova paláce v Brně. Místo si lze zarezervovat opět na adrese info@cjch.cz.

Info

Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017
25. a 26. 11. 2017 (vyhlášení 26. 11.)
Univerzitní kino Scala a Moravská galerie v Brně

www.facebook.com/events/872202796295275
www.facebook.com/events/136000427039582

Foto © Dominik Gajarský

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články