Zprávy / Festivalové

CrimeanSOS připomene anexi Krymu

CrimeanSOS připomene anexi Krymu

redakce | Zprávy / Festivalové | 02.02.2016

Multižánrový festival představující kulturu a situaci některých obyvatel krymského poloostrova dva roky po připojení území k Rusku. Přiblížení současné situace pomocí filmových, hudebních, diskusních, divadelních i výtvarných akcí. V únoru a březnu 2014 v rozporu s mezinárodním právem byla část území Ukrajiny připojena k Ruské federaci. Byl připojen celý poloostrov Krym. Anexi provedla vojska na území poloostrova pod přímým vedením Vladimira Putina. Dne 18. března 2014 byly výsledky protiprávního krymského referenda oficiálně ratifikovány a Krym připojilo Rusko jako součást federace. Toto datum vešlo ve známost jako nový milník v evropské historii. Toto datum lze považovat za výchozí bod vojenských intervencí Ruska na Ukrajině a v Sýrii.

Hlavní motivací pro uspořádání festivalu bylo hledat pravdu o této události a nynější situaci na Krymu. A nejlepší je zeptat se přímo obyvatel poloostrova. 18. až 19. března 2016 se bude v Praze konat charitativní festival CrimeanSOS. Jeho účelem je plně obrátit pozornost k vojenským operacím ruských vojsk na Krymu, nabídnout přednášky o historii krymského poloostrova a jeho původní tatarské populace, sdílet příběhy o životě na "ruském" Krymu po anexi, upozornit na fakta o porušování lidských práv a uspořádat akci na podporu politických vězňů na Krymu, především Olega Sentsova a Aleksandra Kolchenka.


Program festivalu nabízí fotografické výstavy, dokumentární filmy, představení, akce, přednášky a besedy. Festival vyvrcholí velkým koncertem ruských, ukrajinských a českých kapel. Jako speciální hosty očekávejte aktivisty z Krymu, Ukrajiny a Ruska.

Program festivalu zahrnuje foto a video materiály o lidských právech na Krymu v těchto dnech. Chystá se promítání filmu o Olegu Sentsovovi, Alexanderu Kolchenkovi a dalších politických vězních, setkání s aktivisty v oblasti lidských práv z Krymu a Ukrajiny. Hlavními hosty festivalu budou Refat Chubarov, vedoucí a zástupce krymských Tatarů, jakož i prostřednictvím on-line mostu Andrej Zubov, přední ruský historik a kritik současného vedení země. Součástí festivalu bude televizní most s Kyjevem, Varšavou, Tallinnem, Berlínem, Londýnem a několika dalšími evropskými městy, přednášky o historii Krymu, výstavy a představení ukrajinských umělců. Jednou z hlavních událostí bude koncert ukrajinských, ruských a českých kapel.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.