Zprávy / Festivalové

Další jména pro PAF Olomouc 2017

Další jména pro PAF Olomouc 2017

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.11.2017

Ordinace virtuální terapie Dr. Mozek, celovečerní film Clemense von Wedemeyera, radikální klubový environment kolektivu BCAA a premiéra projektu Decay. Program prosincového PAF Olomouc 2017 je téměř kompletní, jednodenní akreditace jsou aktuálně v prodeji.

"Technologie jsou modlami a nutností k přežití. Nejde nám ale o prvoplánovou kritiku současného evolučního bodu společnosti, spíše chceme ukázat jeden z možných a pro nás nejpřirozenějších scénářů: tedy svět, kde i na troskách budoucí katastrofy bude stále možné tančit." Zahájení festivalu bude patřit pražskému kolektivu BCAA System, kteří v rámci večera a noci ve čtvrtek 7. 12. promění olomoucký kryt civilní obrany v klubový environment Nova X-Process vystavěný okolo objektu umělce a hudebníka Olbrama Pavlíčka. Za mixážním pultem se budou v průběhu noci střídat djs a producenti EVA01, NEW MAGIC MEDIA, BILEJ KLUK, Irako seigen, 93sirensandechoes, MMA OFFICIAL a NOEMI.

S tvorbou německého umělce Clemense von Wedemeyera se zdejší publikum může aktuálně seznámit v Moravské galerii v Brně, kde je k vidění jeho výstava Nebeská havěť. Do Olomouce přijede Wedemeyer nejen blíže představit tento projekt, ale také uvést svůj film ESIOD 2015. V něm autor vytváří vrstvu dystopické science fiction, přičemž projektuje současnou finanční krizi a virtualizaci práce, života a kapitálu do architektury "Prvního kampusu" – konstrukčního projektu rakouské Erste Bank – v nepříliš vzdálené budoucnosti. Projekce filmu proběhne v sobotu 9. 12.


V projektu Dr. Mozek zúročil v Praze žijící umělec Jonáš Strouhal svůj mnohaletý výzkum v oblasti neurofeedbacku, tuto terapeutickou metodu snímání mozkových vln však Strouhal s využitím technologie virtuální reality kriticky otevřel světu současného umění. Divák-pacient se ocitá v prostředí hi-tech ordinace, kde se po zapojení čidel stává pacientem-autorem a skrze VR rozhraní vyváří obrazy pouze mírou soustředění vlastní mysli. Strouhal zde klade zásadní otázky nejen o nedotknutelné povaze autorství uměleckého díla, ale i o samotné funkci umění v rámci společnosti. Ordinace bude přístupná od čtvrtka 7. 12. do neděle 10. 12.


Za zkratkou DiStO se ukrývá Divadlo Statického Objektu – společný projekt Matěje Smetany, Martina Piačika a Jána Kraloviče. Tuto konceptuální performance lze chápat jako živou kolektivní výstavu objektového umění, jež využívá prvky divadla a „magického” potenciálu jevištních a prezentačních technologií, které autoři-kurátoři využívají k rozvíjení unikátního živého světa objektů vybraných umělců. "Statický objekt se ocitl v pozadí, v prostoru hranice mezi nudou a nepotřebností. Není však objekt vykazující znaky stabilní pozice něčím, co umožňuje odlišný druh interaktivity? Sdílení vnímáním?," ptají se autoři v manifestu projektu. V rámci představení, které bude uvedeno ve čtvrtek 7. 12. se diváci setkají s díly Jespera Alvaera a Isabelly Grosseové, Jana Boháče a Anny Ročňové, Mateje Gavuly, Petry Herotové, Martina Piačeka, Jana Turnera a Pavly Scerankové.

V programu se dále objeví poetické animované sci-fi Svět zítřka jednoho z nejvlivnějších animátorů všech dob, američana Dona Hertzfelda. Svět zítřka uhranul světové publikum i kritiku a jeho autorovi vynesl nominaci na Oscara nebo Hlavní cenu poroty na festivalu Sundance, a server Time Out New York jej označil jako "nejuspokojivější krátký film od doby, kdy Chris Marker natočil La Jetée". Příběh malé Emily cestující v čase Hertzfeld vypráví ve dvou dílech, které budou v rámci PAFu oba promítnuty v pátek 8. 12.

Info

16. Přehlídka filmové animace a současného umění v Olomouci
7. - 10. 12. 2017
Olomouc
www.pifpaf.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články