PLAYER FM

Akce

Akce

Dánští Sleep Party People na Flédě

Sleep Party People (dk)

Křehké melodie, vesmírně mrazivý zvuk kytar a nadpozemské vokály si příznivci elektronického snění mohou vychutnat 11. prosince na Flédě. V králičích maskách v klubu vystoupí Sleep Party People v čele s producentem a multiinstrumentalistou Brianem Batzem. Během koncertu představí novou desku Lingering, okouzlující kombinaci dream popu, ambientu a shoegaze. Severskou elektroniku uvede domácí postrock Cold Cold Nights. Za projektem Sleep Party People stojí nekonečná sónická fantazie Briana Batze, jehož křehké melodie působí tak důvěrně, jakoby se právě vynořily z našich pamětí a snů. Zhudebněná melancholie se odráží v osobních textech vyjadřujících úzkost a pochybnosti svého autora, stejně jako silné emoce provázející období jeho zamilovanosti. Svou zatím nejosobnější nahrávku představí na Flédě živě společně s dalšími "králíky" Andersem Bachem, Aske Bodem, Kasparem Kaaeem a Jacobem Haubjergem.

Na čtvrtém studiovém albu Lingering pracoval Batz tři roky v přestávkách mezi produkováním a mixováním hudby jiných muzikantů. Stejně jako v případě předchozích nahrávek je výhradním autorem hudby i textů, desku jak produkoval, tak mixoval a sám nahrál všechny nástroje (kromě bicích, které realizoval Anders Bach). Tak vznikla hutná nahrávka bez jakékoli zvukové vaty. Každá její část je nepostradatelná a slouží svému účelu. Její budoucí podobu předznamenala zvukově prostorová skladba Missing Steps a milostná píseň Lingering Eyes, kterou Batz napsal pro svou přítelkyni o tom, jak může láska změnit život v tom nejlepším smyslu. "Chtěl jsem se vyjádřit mnohem metaforičtěji a dát lidem vědět, jak prožívám zamilování mnohem viditelnějším způsobem. A také, jak život náhle získal větší smysl. Všechno se zdá být jasnější a mnohem barevnější. Nejen uvnitř nás samotných, ale i v našem pohledu na svět. Myslím, že je to ten nejneuvěřitelnější pocit, který v životě může nastat," vyjádřil se k písni Batz.


Album obsahuje výsledky několika zajímavých spoluprací. "Spolupráce na psaní písní s jinými umělci může být velmi obohacující a často je to skutečně přímočarý a snadný proces. Většinou však dávám přednost samostatné práci. Je to nejjednodušší, protože to je to, na co jsem zvyklý. Jsem zvyklý si o všem rozhodovat sám a nikoho k tomu nepouštět. Myslím ale, že je to jen otázka pohodlnosti a strachu z opuštění komfortní zóny," přiznává Batz. Vokál ve skladbě We Are There Together patří americké zpěvačce Beth Hirsch, která Batze sama kontaktovala po poslechu jeho alba Floating. Zajímavou historii má i skladba Dissensions, jenž vznikala dva roky. Batz ji sice napsal dost rychle, ale dlouho pro ni nemohl najít správný hlas. Nakonec kontaktoval Petera Silbermana z newyorských Antlers, který namísto hlavního hlasu přišel s úžasnými sbory. V té době Batz ve studiu spolupracoval na sólovém projektu Luster svého dobrého přítele a spoluhráče Jacoba Haubjerga. V pauze na oběd mu skladbu zahrál, Jacob si pak pár taktů zanotoval a bylo to tam. Vokál nakonec nazpíval on.


Projekt Sleep Party People vznikl v roce 2008. Brian Batz, jehož inspirovala skotská formace Boards of Canada, David Lynch nebo Erik Satie, je výhradním autorem všech skladeb této značky. V živých vystoupeních ho v králičích maskách střídavě doprovázejí Kaspar Kaae, Jacob Høegh, Ask Bock, Casper Hegstrup, Anders Stig Møller, Hans Hvidberg, Per Lyhne, Rasmus Lindahl, Line Felding nebo Frederik Thybo. Na kontě má čtyři dlouhohrající alba (Sleep Party People, 2010; We Were Drifting On Sad Song, 2012; Floating, 2014; Lingering 2017) a jeho kultovní píseň I'm Not Human At All má miliony zhlédnutí na youtube.

Ze stejné generační nejistoty jakou pociťuje Batz vyrůstá i tvorba tuzemských Cold Cold Nights, kteří podpoří brněnskou premiéru dánských kolegů. Autorem všech textů kapely je Jakub Jirásek, jehož metamorfóza z původně sólového garage folkového písničkáře J ve stálého člena Cold Cold Nights znamenala pozitivní krok dopředu pro obě strany. Společně nahráli debutové album The (Last) Summer, které pokřtili v dubnu na Flédě. O jeho mastering se postaral Joe Lambert, který v minulosti spolupracoval s The Antlers. Koncerty Cold Cold Nights vynikají zajímavými aranžemi dechových nástrojů a zvukem obohaceným o méně obvyklé instrumenty jako akordeon a xylofon. Aktuální sestavu kapely tvoří Jakub Jirásek (zpěv, kytara, akordeon), Štěpán Oves (zpěv, baskytara, klávesy, zvonkohra), Kryštof Knapp (zpěv, trumpeta), Daniel Flek (Trombón) a Daniel Došek (bicí nástroje).

Info

Sleep Party People (dk)
11. 12. 2017 20:00
Fléda Club, Brno
Vstupné: 300,- v předprodeji / 350,- na místě

www.facebook.com/events/142792959628793
www.facebook.com/fledaclub

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

xp recenze

Ikonika - Distractions 80% Ikonika - Distractions
Forest Swords - Compassion 100% Forest Swords - Compassion
Fallgrapp - V hmle 80% Fallgrapp - V hmle
Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora 90% Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora
Budoár staré dámy - Sůl 80% Budoár staré dámy - Sůl
Eminem - Revival 80% Eminem - Revival
Asking Alexandria - Asking Alexandria 80% Asking Alexandria - Asking Alexandria
Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art

Akce

partitury pro mahlera_jihlava (do 17/2)
sofa surfers (do 4/3)
pragueshorts (do 22/1)
colours 2018 (to, co se nemaže)