Zprávy / Předbíháme

The Dillinger Escape Plan a jejich česko-slovenský plán

The Dillinger Escape Plan a jejich česko-slovenský plán

redakce | Zprávy / Předbíháme | 30.09.2013

Obscure promotion uvádí česko-slovenské miniturné The Dillinger Escape Plan, během něhož jim budou přizvukovat kapely Circles a Maybeshewill. Bratislava, Praha a nakonec i Ostrava. Hudební masakr a vrazi mezi námi, osmého až desátého října.

Je jen málo kapel na světě, které se dokáží sedmnáct let držet na špici svojí scény, zvláště pak pokud pomáhali definovat mnohé z jejích prvků a jedná se o tak turbulentní scénu, jako je ta složená z žánrů přidružených kolem hardcoru. A to nemluvě o nespočtu změn v sestavě a jiných podpásovách, které by u drtivé většiny kapel znamenaly vydávání podprůměrných nahrávek, nedostatek soustředění na tvorbu či koncertování a eventuální rozpad a návrat do bezpečného přístavu osmihodinové pracovní doby. Pro The Dillinger Escape Plan ovšem není žádná výzva nepřekonatelná.

Jen těžko si domyslet, jak by dnes vypadala světová HC scéna, kdyby se před oněmi sedmnácti lety nedala tahle parta šílenců z New Jersey dohromady. Byli to oni, kdo si jako jedni z prvních zvolili tehdy nekonvenční jméno dle mnohokrát úspěšně prchajícího lupiče Johna Herberta Dillingera, aby je po letech následovala velká spousta dalších. Ostatně kdoví, jak by se dnes jmenovali takoví Iwrestledabearonce, The Tony Danza Tapdance Extravaganza, Arsonist Get All the Girls, We Came As Romans nebo See You Next Tuesday. To je ovšem tou podružnou zásluhou inovátorských nezmarů.

Fanoušci po celém světě se nepřestávají podivovat nad tím, jak to dělají, že jim stále nedochází šťáva a nápady. Snad jenom Converge si dovedli udržet takovou energickou výbušnost, zápal pro věc a postavení na scéně, která se tak překotně rozvíjí, po stejně dlouhou dobu. The Dillinger Escape Plan už nejsou tak extrémní a zběsilí jako ve svých počátcích, ostatně málokdo by to po nich taky chtěl, hlavní však je, že ze svého kouzla nic neztratili. A kouzlo dillingerů spočívá v nepřekonatelném umu kombinovat žánry, kvůli kterému si jich kdysi všimli v Relapse Records a postupně je pomohli dostat ze zkušebny až na velká světová pódia. A toto kouzlo z nich dělá už navždy protektory hudebních vizí. The Dillinger Escape Plan navázali tam, kde tehdy byly experimentátorské hranice Botch, ještě více rozházeli strukturu skladeb a do pulzujícího hardcoru začali přimíchávat čím dal více vlivů, jazzovými linkami počínaje, elektronikou a pattonovskou alternativou konče. Z odkazu dillingerů se tak zrodil nejenom mathcore, ale silně z nich čerpali i mnozí další stylotvůrci s jinými kořeny, za všechny jmenujme Cephalic Carnage. Calculating Infinity, Under the Runnig Board, Irony is a Dead Scene (ve spolupráci s Mikem Pattonem), Miss Machine, Ire Works – to vše jsou dodnes alba, která se nesmazatelně zapsala do dějin hardocorové scény, přičemž každé přinášelo nové prvky.

Dnes se TDEP nebojí ani koketováním s popem, ovšem jako jedni z mála ho zvládají se ctí. Na novince One of Us Is Killer dokázali úžasně vybalancovat tvrdost, energičnost, math prvky na straně jedné a různorodost, tradiční rockovou muzikálnost a chytlavé nápady na straně druhé. Na albu je mathcore, metal, hardcore, rock, emo i jazzík a kopa experimentování namíchané v naprosto bravurní kombinaci. Vše má svoji logiku a hudba přes svůj kočkopsí formát výborně šlape a dokonale ladí.

Supportem na koncertech TDEP bude, v případě Prahy a Bratislavy, pětičlenné australské komando Circles a na všech třech koncertech se představí Angličané Maybeshewill. Zatímco Circles patří mezi představitele progresivní djentové scény, Maybeshewill servírují svému publiku postrockové vyhrávky doplněné výrazným využitím elektronických doplňků.

Info

The Dillinger Escape Plan (usa)
support: Circles (*pouze Praha a Bratislava) (aus) + Maybeshewill (uk)
8. 10. 2013 @ Bratislava, Randal
10. 10. 2013 @ Praha, Rock Café
11. 10. 2013 @ Ostrava, Barrak

www.obscure.cz
www.dillingerescapeplan.org

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články