PLAYER FM

Novinky / Předbíháme

Předbíháme

Do pražské Akropolis se chystají skoro-Destroyer a skoro-Slowdive

Do pražské Akropolis se chystají skoro-Destroyer a skoro-Slowdive

|

Hostem dalšího pokračování koncertní série Music Infinity bude 25. března kanadský producent ambientní hudby Loscil. Vydává experimentální elektroniku na prestižních značkách Kranky a Ghostly International, ale stíhá natáčet i s vancouverskými indierockery Destroyer. V Paláci Akropolis bude Loscil tkát své minimalistické zvukové koláže navozující ztišenou meditativní atmosféru. Sekundovat mu bude britský multiinstrumentalista, skladatel a zvukový designér Simon Scott, který se od bubnování v shoegaze legendách Slowdive dostal až k delikátnímu ambientu, do něhož vplétá nahrávky přírody.

www.loscil.ca
www.simonscott.org
www.palacakropolis.cz

Scott Morgan dostal svoji přezdívku Loscil podle funkce „loop oscillator“ podle hudebního software a efektované smyčky samplů skutečně dominují jeho vláčným ambientním kompozicím. S hudbou začal v 90. letech na vancouverské indierockové scéně a dodnes bubnuje ve významné skupině Destroyer. Kromě toho stihl vystudoval elektronickou hudbu a přes vliv krautrockových klasiků Cluster či minimalistického skladatele Gavina Bryarse se dostal k ambientu a drone music. Své debutové album A New Demonstration of Thermodynamic si vydal na konci tisíciletí vlastním nákladem a upoutalo pozornost chicagského labelu Kranky, který už dvacet let patří k absolutní špičce experimentální hudby.

Loscil na Kranky debutoval v roce 2001 nahrávkou Triple Point, která jeho debut rozšířila o čtyři nové skladby. Od té doby zde vydal pět dlouhohrajících desek, které prozkoumávají vodní hlubiny (Submers) i nebeské výšiny (Plume). Na svých nahrávkách často využívá improvizací spřátelených hudebníků, velkou roli v hudbě Loscil ale hrají také field recordings – album First Narrows je zvukovou studií vancouverského mostu Lion Gate a loňské album Sketches from New Brighton pro změnu využívá zvuky nahrané v stejnojmenného parku jeho domovského města. Morgan má za sebou i jedno EP na značce Ghostly International a nebo čistě dronovou nahrávku pro italský label Glacial Movements. Skládá však také hudbu k dokumentárním filmům či počítačovým hrám.

Druhým hostem březnového Music Infinity bude bubeník slavné britské skupiny, který rock vyměnil za experimentální elektroniku, hudebník Simon Scott. Se Slowdive vystoupal na začátku 90. let na pomyslný trůn králů snivého stylu shoegaze. Než je v roce 1994 opustil, natočil s nimi i album Soulvaki, které spoluprodukoval otec ambientu, Brian Eno. Poté působil i v několika dalších rockových skupinách jako Lowgold či Televise. Skutečný zlom v jeho kariéře ale přišel v druhé polovině nulté dekády, kdy založil label Kesh Recordings a ve svém studiu v Cambridge začal kutit experimentální elektronickou hudbu.

Scottův debut Navigare vyšel v roce 2009 na norské značce Miasmah a v dalších letech přidal nahrávky i pro labely jako Immune, Slaapwel či 12k. Na posledně jmenované značce Taylora Dupree se objevila jeho loňská deska Below Sea Level, která propojuje digitální zvuky s nahrávkami přírody, jež zaznamenal ve východoanglické oblasti Fens. Simon Scott také spolupracoval s The Sight Below či Nilsem Frahmem, známými z programu série Music Infinity.

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Předbíháme

Depeche Mode na turné Spirit

Depeche Mode na turné Spirit

redakce |
Depeche Mode v květnu 2017 vyrazí na světové turné na podporu nového studiového alba Spirit, které má vyjít na začátku příštího roku.

xp recenze

Holy Fuck - Congrats 70% Holy Fuck - Congrats
Bob Dylan - Fallen Angels 70% Bob Dylan - Fallen Angels
Depeche Mode - Spirit 70% Depeche Mode - Spirit
The Corona Lantern - Consuming the Tempest 80% The Corona Lantern - Consuming the Tempest
The Claypool Lennon Delirium - Monolith of Phobos 80% The Claypool Lennon Delirium - Monolith of Phobos
Richard Ashcroft - These People 70% Richard Ashcroft - These People
Iamme / Cermaque - Gravitace 70% Iamme / Cermaque - Gravitace
Mňága a Žďorp - Třínohý pes 70% Mňága a Žďorp - Třínohý pes

Akce

fresh air - monkey (do 20/4)
jazzfest_potter (do 30/3)
Vinylla Media (prubezny)
metronome (do 24/6)
Finále Plzeň (do 26/4)